wmaraci reklam
lidertakipci

Sosyal Medya Hesaplarımı Neden Kapattım?

8 Mesajlar 1.906 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Merhaba,

Uzun bir süredir farkında olduğum fakat elimi taşın altına koymadığım bir durumdan söz edeceğim sizlere. Bütün sosyal medya hesaplarımı kapattım bugün. Tamamını hayatımdan çıkarttım. Peki neden?

Bir webmasterın farkında olmadan sosyal medyada geçirdiği vakti gün içinde düşündüğümüz zaman ve bu zamanın büyük bir kısmını insanların ne yaptığını öğrenmek için harcadığımızı hesaba kattığımız zaman sosyal medya gerçekten hayatımızdan çok büyük bir bölümü alıyor.

Bizler zaten web ile yakından alakalı olan insanlarız. Bilgisayarda uzun süre vakit geçiriyoruz. Bunun yanı sıra birde işin içine sosyal medyada aktif olmamız girince bilgisayarda çok fazla vakit öldürüyoruz. Webin bir çöplük olduğunu ve içinde kaybolmamamız gerektiğini çoğu zaman unutuyoruz.

Çoğumuz gününe bilgisayarını açmakla başlıyor. Peki bilgisayarı açtıktan sonra ne yapıyoruz? Genel olarak yaptığımız şeyler şunlar oluyor:

Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz, ana sayfayı bir geziyoruz, profilimizde gündemle ilgili bir şeyler paylaşıyoruz ya da arkadaşlarımızın son güncellemelerine yorumlarda, beğenilerde bulunuyoruz. Bunu yaparken bazen 1 saat bazen 2 saat vakit kaybediyoruz. Üstelik Facebook üzerinden görüşmelerimizin kaybettirdiği zamanı hesaba katmıyorum bile.

Sonra sıra geliyor Twitter profilimize. Twitter'a bir girelim diyoruz, gündeme bir bakıyoruz merak ediyoruz hemen incelemeye dalıyoruz. Bu esnada uzun bir süre kaybediyoruz. Gündemle ya da kendimizle alakalı tweetler atacağız diye kaybettiğimiz vakit her seferinde ortalama-tahmini olarak 1-2 saat oluyor.

İnstagram profilimize giriyoruz telden. Bakıyoruz. Kimler hangi fotoğrafları atmış diyerek ya da fotoğrafları beğenerek vakit kaybetmeye başlıyoruz. İnstagram diğerlerine oranla daha az vakit kaybettiriyor fakat kaybettiriyor işte.

En kötü ortalama-tahmini olarak 1 er saat Facebook-Twitter ikilisi desek 30 dk da İnstagram eklesek etti mi size 2.5 saat.

Daha sonra işlere koyulalım diyoruz. Sitesi olanlar sitesiyle, coderlar kod yazmakla falan uğraşıyor, SEO'cular ise optimizasyon ile derken günün yarısı bitiyor ve kendimizi tekrar sosyal medya hesaplarında buluyoruz. Üstelik bu sefer kaybettiğimiz zaman güne başlarken kaybettiğimizden daha fazla oluyor.

Sosyal medya akşama doğru daha hareketli olduğu için daha fazla vakit kaybettiriyor bizlere.

Sonuç olarak eğer hedefimiz para kazanmak ise bu hesaplar bizim para kazanmamızı engelliyor hatta üstüne kazanmamamız için diretiyor.

Snapchat, Kiwi gibi yeni uygulamaları hesaba katmıyorum bile. Birçok mecradan hiç söz etmiyorum.

Peki bu sosyal medya hesaplarında geçirdiğimiz vakti işlerimiz için harcasaydık ne olurdu? Bunun sorusunu kendime sorduktan sonra hesaplarımın tamımını bu nedenden ötürü kapattım.

Birçoğumuz bu yazıyı okuduktan sonra bunun kontrolünü sağlayan insan için sosyal medya önemli bir etken değildir diye düşünecektir fakat böyle düşünenlerin %90'lık bir kesimi kendini her türlü kaptıracaktır. Bu zamanında ders çalışmak, sınava hazırlanmak ya da dışarıda geç saate kadar durmamak gibi bir şeydir. Yapmanız gerekeni bilirsiniz ama kendinizi kaptırırsınız. Bu yüzden istisnalar dışında çoğumuz geçirmemiz gereken vakti ayarlayamayız.

Bundan sonra daha dikkatli olalım diye bu yazıyı burada paylaşmak istedim. Belki bu konu ile ilgili düşünceleri olan arkadaşlarda konu altından düşüncelerini belirten şeyler yazarlar ve böylelikle sosyal medya ile ilgili farkındalığımız daha çok artar.

Düşüncelerinizi iletirseniz sevinirim. Sosyal medyada fazla vakit geçiren fakat büyük hedefi olan arkadaşları sosyal medyadan uzak durmaya hatta hesaplarını kapatmaya davet ediyorum. Konulan hedefler ile yapılan şeylerin tutarlı olması gerekirki hedefe ulaşalım.
benibenimlebirak swoorr akrepkral

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

akrepkral akrepkral Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 224 / 88
  • Ticaret 5, (%100)
Benim de düşüncelerim sizinle birebir aynı. Bu yüzden yazdıklarınızın üzerine söz söylemek istemiyorum. Paylaşım için teşekkürler.
KDOGAN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)

akrepkral adlı üyeden alıntı

Benim de düşüncelerim sizinle birebir aynı. Bu yüzden yazdıklarınızın üzerine söz söylemek istemiyorum. Paylaşım için teşekkürler.

Buraya bir şeyler yazdığınız için asıl ben teşekkür ederim :)
akrepkral

kişi bu mesajı beğendi.

akrepkral akrepkral Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 224 / 88
  • Ticaret 5, (%100)
Rica ederim ne demek ;)
KDOGAN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
Ben de kapattım. Tamamını. Onunla da kalmayıp tüm sitelerden, Eposta bültenlerinden de sildim kendimi. Dediklerinize tamamen katılıyorum. Ama ben privacy'den dolayi kapattım. Edward Snowden'dan sonra. Bu konuda paranoyağım. Ayrıca çok güzel açıklamışsınız teşekkürler.
KDOGAN

kişi bu mesajı beğendi.

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Facebook'da takip ettiğim o kadar faydalı sayfa var ki... Kapatsam o bilgilere nasıl ulaşırım bilmiyorum.

swoorr swoorr php,pwa web etc. Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek web developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 32 / 31
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar, benim de düşüncelerim sizlerle birebir aynı ayrıca ekstralarım da var, buna bi örnek vermek gerekirse, benimle çok alakadar olmayan insanların paylaştığım bir iki statü veya fotoğrafla beni tanımasıda, hakkımda yorum yapabilecek düşünceye ulaşması da (bazı sebeplerden dolayı) beni öfkelendiriyor. Bunların hepsinin yanına şunu eklemek istiyorum, facebookum ve twitterım bildiğiniz çöplük, binlerce arkadaş ve yüzlerce takipçi, baktığınız zaman hiçbirine ihtiyacınız yok, bir kaç kez hesaplarımı kapatma girişiminde bulundum ( bir süre kapalı kaldı ) sonra yakın arkadaş çevresinden, aptalca bir hareket yapmışım gibi extreme tavırlar aldım, hayır biz bu bilgisayar başında mesleğini icra eden insanların çoğuna enteresan bir gözle bakılıyor olması da beni yeterince bunalttı, gel gelelim ki bir yazılımcı yada seo vs, türü işler yapıyorsanız ( görsel anlamda meslek icra edenleri elemek istedim ). Bizim sosyal çevreyle daha iç içe olabilmemiz için ilk önce gerçek olmayan sosyal çevreden yani; social networkden bir an önce uzaklaşmamız lazım. Vesselam...
KDOGAN anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)

anonymated adlı üyeden alıntı

Ben de kapattım. Tamamını. Onunla da kalmayıp tüm sitelerden, Eposta bültenlerinden de sildim kendimi. Dediklerinize tamamen katılıyorum. Ama ben privacy'den dolayi kapattım. Edward Snowden'dan sonra. Bu konuda paranoyağım. Ayrıca çok güzel açıklamışsınız teşekkürler.

Rica ederim :)
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al