wmaraci reklam

Telif Hakkı Davası (Güncelleme- 05.11.2020)

46 Mesajlar 5.300 Okunma
smmexpress

serdar01 serdar01 Akıl+Bilim+Eğitim Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Link Evet, öyleymiş. Benzer soruları okuyordum daha önce ve farklı cevaplar veriliyordu. Yaşadıklarımı ayrıntılı yazmamın sebebi de buydu. Ödemek zorundayım.

wmaraci
reklam

SmmUzmani SmmUzmani WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Yazılım
  • Konum Macaristan
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 65 / 136
  • Ticaret 16, (%100)
Yılı net hatırlamıyorum ama 1995 öncesi eserler telif hakkı kapsamına girmiyor gibi bir yasa var. Bu sebeple ne idüğü belirsiz TV kanalları sürekli Yeşilçam filmleri yayınlıyorlar. Plaklar muhtemelen öncesine aittir. Uzman bir avukata danışın.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Plaklardaki şarkılar eski olsa da satın aldıklarım yeni basım plaklar. Bunun dışında kitap paylaşımları da benzer şekilde.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Çok geçmiş olsun... Geçenlerde youtube'daki bir şarkı benim sitemde başka bir üye tarafından iframe olarak paylaşılmış diye ifade vermeye gittim ben de. 9-10 gün oluyor ifade vereli. Bu süreçte arayan soran olmadı diye rahatlamıştım. Savcılık savunmamı haklı görmüştür belki dedim ama yine 15 gün bekliyim diye şartladım kendimi. Taa ki bu konuyu görene kadar. Ağustos ayında ifade vermişsiniz ve size yeni mi dönüyorlar 3 ay sonra yani? Hangi şehirdesiniz acaba? Eğer bu kadar geç işliyorsa benimki de 3 ay sonra dönebilir bana demek ki

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
mehmet01
İzmir'de yaşıyorum. İfademi alan polis memuru söylemişti 3-4 ay sonra savcılık kararı çıkar, diye. Savcı, bilirkişi atamış, o da haksız görmüş beni. Detayı bilmiyorum. Sonra savcılık uzlaştırmacıya sevk etmiş dosyayı. Uzlaştırma bürosu da bu unvana sahip bir avukat görevlendirmiş. Bunun bilgisi "UYAP SMS" kanalı ile geldi bana.
Ertesi gün de (dün) arandım ve görüşmeye gittim. Devamını yazmıştım zaten. Detaylı yazmamın sebebi ise kişilerin internet sitesinde (kişisel bloglarda) içerik paylaşmanın gerekçesi ne olursa olsun cezai ve maddi yaptırımı olabileceğini vurgulamaktı. Yasal hakkı olan şirketler/yayınevleri para almak amacıyla haklarını kullanıyorlar. Sizin niyetinizin ne olduğu umurlarında bile değil.
Şirket avukatı şunu söyledi bana: "Sitenize baktık, eğitimci olduğunuzu bildiğimiz için 8 bin Tl istedik." Yani sözde bana iyilik (!) yapmışlar.

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
"Allah razı olsun ben sizin hakkınıza girmeyeyim düz 10bin vereyim" deseydiniz. Yazık ya, insan ne diyeceğini bilemiyor.

O zaman beni de aylar sonra arayabilirler demek ki. Şansıma ifade verdiğim polis hiç anlamıyordu bilişimden. Zaten nedense bilişim şubeye değil güvenlik şubeye çağirdilar. İfadeyi verirken ne zaman sonuçlanır dedim cevap bile veremedi. Savcı karar verecek savcıya kalmış dedi. Beklicez artık 3-4 ay daha. İnsan yok yere stres yapıyor böyle bekleyince.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
İfadeyi alan polis memuru bilmiyor. Bilişimden de anlamıyordu. Sadece ifade alıp savcıya gönderiyor.
Uzlaştırmacının dediğine göre eğer bilirkişi beni haklı bulsaydı, istenen parada rahatlıkla pazarlık yapardınız. Şikayetçi olan firma avukatları telif hakları konusunda yasaya oldukça hakimler. Tek işleri (çoğunlukla) buymuş.

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Evet. Kurt gibiler. Hakkımdaki suçlamaları okurken farketmiştim. Şarkı mırıldanmaya tövbe ediyordum çıkışta. Tekrar geçmiş olsun hocam. Gelişme olursa takipteyim. Allah kurtarsın...

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun.

• Üyelik 27.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 839
  • Beğeniler 323 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
Şu konuda kararsızım. Plak videolarımı 3 ay önce kaldırmıştım. Paylaştığım kitap özetlerini de bu akşam kaldırdım. Silmedim, ancak taslak olarak kaydedince sitede gözükmediler. Sadece bunlar dışındaki paylaşımlarım var.

1- Siteyi, google üzerinden gelen aramalara kapatabilir miyim? Robot.txt dosyasında nasıl ayar yapabilirim?

2- Siteyi, hosting şirketime 6 aylığına erişime kapattırabilir miyim?

İçerik şikayetinin, yayın tarihinden itibaren yapılası gereken süre budur. Bunların sebebi ise her ne kadar içerikler kaldırılmış olsa da herhangi bir yayın şirketinin rastgele aramalardan bir şeyler çıkarmaya çalışması çekincesi.

3- Sitedeki 7-8 aydan eski içerikleri yayınlamaya devam mı edeyim?

Bu konuda tavsiyeniz ne olur?

wmaraci
Konuyu toplam 11 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 11 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al