wmaraci reklam
lidertakipci

Ticaret işi ile ilgili sorularım.

12 Mesajlar 1.679 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Onlygoodme Onlygoodme Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 23 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar...

Öncelikle biraz uzun olmuş olabilir ama okumadan geçmeyin lütfen :):)

Ben henüz 18 yaşında bile değilim ama şimdiden ticaret işiyle uğraşmak istiyorum :) ama maalesef bu konu hakkında hiç bilgim yok :( siz değerli abi ve kardeşlerime 1-2 sorum olacak.

Öncelikle ürünler hazır o konuda bir sıkıntı yok.

Şimdi ben ürünlerimi internet üzerinden satmak istiyorum bunun içinde bildiğiniz gibi siteler var (gittigidiyor,hepsiburada,sahibinden) şimdi ben öyle bi üründen 50-100 tane satmayacağım 1-2 tane stoğum olacak birden fazla farklı farklı ürünler satacağım.

Sorularım ise şunlar:

1-) Ben firma veya şirket değilim ürünler evimde barınacak ve alan kişiye ürünü kargoyla göndereceğim paketleyip. Bunun için fatura kesmem lazım mı? Dediğim gibi evimde duracak ürünler ve alıcıyla anlaşıp ürünü teslim edeceğim.

2-) Gittigidiyor,Sahibinden,Hepsiburada gibi siteler tam olarak nasıl işliyor? Sanırım belli bir komisyon alıyorlar bu komisyon ne kadar? Diyelim 50 liraya bir ürün sattım bunun ne kadarını alıyor mesela bu siteler?

3-) Birde ben hayatımda hiçbir yere kargo göndermedim :) bu kargo olayı nasıl işliyor :D mesela gittim PTT'ye ürünü verdim gideceği adreside verdim kargo ücretini alıcı ödeyecek onları zaten hallederiz vede kapıda ödemeli olacak ama para bana nasıl ulaşacak? Alıcı parayı kapıda kuryeye ödedi sonra o para geri bana nasıl ulaşıyor? Kredi kartı bilgisi falan bırakıyoruz orayamı yatıyor?

4-) Son olarak instagram kullanıcısıyım ve akşama kadar 100 üzerinde butik sayfası görüyorum. İnstagram üzerinden satış yapmak için izin vs. gerekiyor mu ve izin almadan satsak bunun bir cezası varmı yasal mı?

Sorularım bunlardı özellikle bilgisi olan abilerim,kardeşlerim yardımcı olursa sevinirim.

Yaşın daha 18 bile değil gel vazgeç bu sevdadan diyecek varsa lütfen demesin :) ticaretin yaşı olmaz bence ve üstelik ticaret işi aynı zamanda girişimci işidir risk almak gerekir.
Şimdiden teşekkürler.

wmaraci
reklam

MKURT MKURT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Logistics & Transportation
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1796
  • Beğeniler 394 / 439
  • Ticaret 54, (%100)
Merhabalar, tüm sorularınız cevabını daha tecrübeli arkadaşlar verecektir.

Ancak 1. sorunuza istinaden; 3 - 5 kişiye kargo gönderdikten sonra dikkat çekecektir durum ve ticari amaç ortaya çıkacaktır bu sebeple başınız ağrıyabilir. Sonuç itibariyle fatura kesinlikle kesilmeli diye düşünüyorum.

Not: Herhangi bir eticaret işi ile uğraşmamaktayım, sadece duyum aldığım bilgilere göre yorum yapıyorum.

• Üyelik 11.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 23 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
MKURT

Hocam bende hem cevabına teşekkür edeyim hemde birşey daha ekleyim :)

Sahibinden.com sitesi bildiğiniz gibi kişilerin kendine ait ürünleri sattığı bir yer yani orda satış yapan kişiler kendi ellerindeki şeyleri satıyorlar ve genelde 2.el ürünler oluyor bunlar.

Şimdi ordakiler 2.el ürünü sattığında bile faturasınımı kesiyor? Benimki de aynı mantık aslında kendi elimde olan ürünleri satacağım ama 2.el değil sıfır olacak :D umarım bilen birileri yardımcı olur.

Vakit ayırıp okuduğun ve cevabın için teşekkür ediyorum tekrardan hocam.

MKURT MKURT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Logistics & Transportation
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1796
  • Beğeniler 394 / 439
  • Ticaret 54, (%100)
Onlygoodme Merhabalar, tabikide sahibinden gibi ikinci el platformlarda fatura kesilmiyor. Ancak bahsi geçen kişi sürekli olarak bir satış yapmıyor.

Bu sebeple örnek verelim ayda 1 adet kargo gönderiyordur. Şimdi siz planladığınız gibi ürünleri satsanız ve her ay 5 10 adet kargo çıkışınız olsa; maliyenin kesinlikle dikkatini çekecektir :)

wmaraci
wmaraci

Phantaso Phantaso İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Metin Yazarı & Editörü
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1906
  • Beğeniler 843 / 842
  • Ticaret 119, (%100)
Merhabalar, bildiğim kadarı ile sorularına cevaplar vermek istiyorum. Cevaplarım da yanlışlıklar bulunuyorsa arkadaşlar beni uyarabilirler.

1- İnternet üzerinden satış yapabilmek için Şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir. Şirketin kurulmasındaki amaç fatura kesmek ve vergi vermek içindir. Fatura kesmeden satış yaparsanız, yakalanmanız durumunda ciddi cezalara maruz kalabilirsiniz.
2- Alanında tanınmış şirketler üzerinden satışlarda da, bir mağaza açarak ürünlerinizi satabilirsiniz. Yine aynı şekilde şahıs şirketiniz adına satılan ürünler için fatura kesip, vergi vermeniz gerekmektedir. Gitti Gidiyor, N11 gibi siteler, satılan her ürün için belirli oranda komisyon almaktadır. (%10 - %15)
3- Kargo meselesine gelmek gerekirse, Kapıda ödeme seçeneği için PTT ile bir görüşmeniz gerekmektedir. Yeni kurala göre yalnızca fatura kesen kullanıcılar kapıda ödeme seçeneği ile ürün gönderebiliyorlar. Sizin adınıza geçici bir banka hesabı oluşturuluyor ve alınan tutar bu hesap içerisinde bekletiliyor. Şahıs şirketi gibi bir şartları var ise bilmiyorum.
4- İnstagram üzerinden satış yapman konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Her şeyi kuralına göre yapar, kullanıcı memnuniyetini iyi bir şekilde sağlarsanız bir sıkıntı olmayacaktır.

• Üyelik 11.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 23 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Phantaso Anladım hocam yani fatura şart diyorsun kısaca :) o zaman ben şu instagram olayını bir iyice araştırayım :)

Gece gece vakit ayırıp değerli yorumunu yazdığın için çok teşekkür ediyorum hocam saolasın :) iyi geceler dilerim.

Phantaso Phantaso İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Metin Yazarı & Editörü
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1906
  • Beğeniler 843 / 842
  • Ticaret 119, (%100)
Rica ederim. Son zamanlarda İnternet üzerindeki satışların gücünü gören devletimiz çok detaylı bir vergi, fatura kontrolü yapmaktadır.

Ben şart olarak düşünüyorum. Bu alanda çalışma yapan uzman kişiler de yorum atarsalar net olarak bilgi sahibi olabiliriz.
Onlygoodme

kişi bu mesajı beğendi.

turkojen34 turkojen34 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 459 / 444
  • Ticaret 53, (%100)
Ürünlerini ptt ile kapıda ödemeli faturasız gönderebilirsin.Online satış ve diğer platformlarda kredi kartlı satmak istersen en az bi şahış firman olmalı ve fatura kesmelisin.Bana sorarsan sahibindene ücretsiz ilan var ve sosyal medyada kitle oluşturup oradan sat.İlk başta bu şekilde yaparsan üç beş kar edersen fatura ve firma işine girersen çok zorlanırsın

• Üyelik 11.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 23 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
turkojen34 Nasıl yani hocam PTT ile kapıda ödemeli göndersem ürünü fatura kesmeme gerek yokmu? Gerek yok derken devlet sıkıntı çıkarmaz mı yani :)

Yukarda "Phantaso" hocam şöyle demiş: Yeni kurala göre yalnızca fatura kesen kullanıcılar kapıda ödeme seçeneği ile ürün gönderebiliyorlar.

Satış yapacak yer sıkıntı değil aslında ama bu fatura ve kargo olayı biraz karışık anladığım kadarıyla.

wildturk1 wildturk1 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Zonguldak
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 3 / 29
  • Ticaret 1, (%100)
1 sattiğiniz yada satacağiniz ürünlerde internet üzerinden fatura zorunluluğu olmayabilir ama alıcılar garantili mal sattiğinizi iddia ettiğiniz yada söylediğiniz andan itibaren faturasini istemeyi bırak bekler ve faturasız ürün almaz ama garantisiz ücreti mukabilinde ücreti kadar ikinci el ürünler satacaksaniz ki bu ürünler elektronik bilgisayar cep telefonu gibi ürünler olursa o zamanda sizden garanti isteyecek ve sizin vereceğiniz benden garantili lafi yerine vergi levhanız ve fiziki dükkan adresi isteyecek tabi iletişim numaraları

2 A B yada C Siteleri Üzerinden Satış Yaparsanız bu A B C Siteleri Bu İşi ya Komisyon Karşılığı Yapar Yada Ücretli Olarak Mağaza Acarsınız Mağaza Ücreti Alır

3 Kapıda Ödeme Seceneği İçin Bir Posta Çeki Hesabinizin Olmasi Lazim 5 Tl Karşılığı 18 Yaşını Doldurmuş Herkeze Postane Bu hesabi Acar :) ve Kapıda Ödeme Seceneği İçin Firmanızın Yada Vergi Levhanızın Olması Lazım

4 Kargo meselesi ve ambalajlama öyle Üstün Körü Yapılacak Bir hizmet Değildir Alıcı Kargoyu Çoğu Zaman Ödemek İstemez ve Bu Yüzden Alacakları Üründen de Vazgecer

5 sosyal mecralarda gördüğünüz ilanların bir çoğu ücretsiz görünsede aslında ücretsiz değildir bu iş için zaman ayıran emek veren uğraşan bir çalışmanın ürünüdür onlar :) ki facebook da pekala reklam almaya başladı

6 ticaretin yaşı olur bu yaş :) 18 dir

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al