wmaraci reklam

[ÖNERİLERİNİZ] - Linux Kullanacağım Sorularıma Cevap ve Önerilerinizi Bekliyorum

7 Mesajlar 1.028 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Merhabalar arkadaşlar. :)

Bilgisayar hayatım boyunca Windows 98, XP, 7, 8.1, 10 kullanıcısı olarak ilk defa Linux kullanmayı düşünüyorum.

Bilgisayarda genellikle yaptıklarım ve beklentilerim ise;

1- İnternet tarayıcısı(zamanımn %95'i tarayıcı da geçer)
2- Photoshop(zamanımın ortalama %3'ü burada geçer)
3- Fotoğraf görüntüleyicisi (haftada 3-4 gün belki 3-5 fotoğraf açmak)
4- FTP (sadece gerektiğinde bir iki basit sitem için, genellikle filezilla kullanıyorum zaten)
5- Word veya benzeri bir editör yazılımı(hem belgelerim hem de bloglarım için içerik hazırlayabileceğim bir word veya benzeri editör programı)
6- Rar dosyaları açmak, düzenlemek.(Bilgisayarımda çok fazla rar dosya var, bunların açılımı, kullanımı)

Genellikle bunları yapacağım arkadaşlar. Sorularım ise şu şekilde;

1- Photoshop kullanabilir miyim?
2- FileZilla veya benzeri bir uygulama var mı?
3- Word işini nasıl hallederiz?
4- Rar dosya açıcı var mıdır?
5- iTunnes programı yükleyebilir miyim?
6- Linux arayüzü nasıl, kullanımı kolay mı? Windows'a oranla yapamazsın diyebileceğiniz basit ama çok kullanılan şeyler var mıdır?
7- Bilgisayarım çok iyi bir donanıma sahip, en iyi linux sürümünü istiyorum. En iyi diye bir tabir var mıdır, yoksa ihtiyaca göre değişir mi? Yani bana en stabil sürüm gerek ama eski bir dağıtım da olmasın, teknolojiye ayak uydursun.
8- Şimdi SSD var takılı, başka bir HDD yok, verilerimi kaybetmeden nasıl geçerim acaba?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. :)

wmaraci
reklam

ozan15 ozan15 Security Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 290
  • Beğeniler 155 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Ubuntu veya Pardus önerebilirim kullandım gayet güzeldi dediğiniz şeyler de elbet yapılıyor. Kullanım elbet farklı gelir tüm sürümlerde ama alışılıyor :)
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Ubuntu kullanıyorum. Açıkçası son derece memnunum.

1- Gimp kullanabilirsiniz alternatif olarak.
2- Fillezilla kullanabiliyorsunuz.
3- Libreoffice kullanabilirsiniz. Oldukça hafiftir ayrıca.
4- Var
5- Var diye hatırlıyorum ama kullanmadığım için yanlış yönlendirmek istemem.
6- İlk başlarda yahu bu nasıl bir şey be diyebilirsiniz:) Ama alışması çok kolay.
7- En stabil sürüm durumu var. Ama Linux bir çok versiyonu vardır. Windows yanına test amaçlı kurulum yaparak hepsini deneyebilirsiniz. Bir zararı olmaz. Daha sonra beğendiğiniz versiyonu tamamen kurar ve kullanmaya başlarsınız.
8- Verileri kaybetmezsiniz diye biliyorum:) Epeydir kurulum yapmadım ama yanlış hatırlamıyorumdur umarım:) Bilen arkadaşlar cevap vereceklerdir zaten.

Kolay gelsin.
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
1- Photoshot Cakmalarını kullanırsın. Sorunda yaşamassın bence üst düzey Profosyonel değil isen
2- Kendi terminalinde bile yapabilirsiniz Windows kadar altarnetif vs var. Fillezilla Linux sürümüde mevcut
3- Libreoffice ve Bir ton alternatif. Google !
4- WinZip.
5- Bilgim yok
6- Bu çok geniş bir soru ben Linux kullanacağım diyip te 2 ayı gören görmedim. İlk etapta biraz ıssız bir adada cıplak kalmış gibi hissedeceksiniz. Sonrası ise ormanın kıralı. Avcı. Farklı sürümler ve farklı özellikleri olan dağıtımlar var birini araştırıp en önemliside sürekli güncelleme alan bir dağıtımı secerek devam etmenizi tavsiye ederim.
7- En beğendiğiniz. Özelliklerini ve alışkınlıklarınızı karşılayacak. Size sorun çıkartarak öğretecek değil. Kurcalatacak bir şeyler bakın.
8- Windows disk yönetiminizden boş bir alan oluşturun disk olarak tanımlamadığınız ve linux kurulumunda bu bölüme kurun dedğinizde oraya kuracak ve her acılışta Linuxmu Windowsmu acılsın diye soracak. :) linuxu silmek istediğinizde ise tekrar disk yönetimine gelip o disk bölümünü silmeniz yeterlidir.
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, aklımdaki bir çok soruya yanıt alabildim. :)

bilsez bilsez WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 62 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad V** K**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 66 / 129
  • Ticaret 0, (%0)
Burada yazdıklarım GNU/Linux'a geçmek isteyen herkes için geçerli.

Önce onu sanal makinede veya diskin bir bölümünde test amaçlı kullanın.
Bu test aşamasında hem onu tanımış olacaksınız hem de ona alışma deneyimi elde edersiniz. Çünkü yıllarca kullandığınız ve aşina olduğunuz bir sistemden çok farklı bir sisteme geçiyorsunuz, bu yüzden hem ona hem kendinize şans vermelisiniz. Bu aşamayı yaşamadan GNU/Linux'u ana sisteminiz yapmayın.
Her şeyden önce şu iyi bilinmelidir; GNU/Linux ticari bir sistem değildir, yüz binlerce gönüllüden meydana geliyor, bu yüzden kullanıcıya değil, gelişime önem veriyor. Aynı zamanda her GNU/Linux kullanıcısı doğal olarak o gönüllünün bir parçası olduğu için sorun ve çözümler karşısında kendisi emek vermek zorundadır. Zaten GNU/Linux'un en güzel yanı da tam bu noktadır, kullandığın sistem tamamen senin kontrolündedir, özgür yazılım olduğu için ona ne ekersen onu biçersin.
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

saltuntas saltuntas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek blog yazarlığı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 985
  • Beğeniler 42 / 391
  • Ticaret 92, (%99)
Dediklerinin hepsinin alternatifi var :)
Play on Linux uygulaması sayesinde Photo Shop kurabilirsin ki ben de kullanıyorum ve bir kurulum videosunu da Youtube'ye attım. Ayrıca Photo Shop yerine Polar isimli programı da kullanabilirsin.
İTunes hakkında bilgim yok ama sana Spotify verelim :)
Office programı olarak da Libre Office veya WPS Office kullanılabilir. Diğer sorulara cevap vermeyeceğim :)
Ahmet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al