wmaraci reklam
lidertakipci

Kitap Okumayan İnsan Kalmasın

16 Mesajlar 1.616 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Skala Skala https://mekasosyal.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İletişim Hizmetleri
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 533
  • Beğeniler 32 / 52
  • Ticaret 9, (%100)
Türkiye de kitap okuma oranı yok denecek kadar (Binde 1 oranında gibi bir rakam ). Hatta öyle ki Türkiye de kitap basımı yılda 6 bin civarı ( Ders Kitapları Hariç )

Japonya da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa da 7, Türkiye de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşmekte.

Hal bu olunca aklıma bir proje geldi ( Daha önce çıktımı bu tarz proje bilmiyorum ). Sistem e ticaret üzerinde insanlara kitap okumayı sevdirmek. Ayrıca kitap üzerinden de para kazanmak. Nasıl mı? Sistem 3 şekilde yürüyecek;

1. Sistemde 2. el okumuş veya okumamış kitaplarını farklı insanlara da okutmak. Üye olduktan sonra elinizde olan kitabınızı siteye koyuyorsunuz. Belli bir ücret veya sistemin belirlediği ücretle satış yapabileceksiniz. 2. El kitaplarınızı bu şekilde elden çıkarabileceksiniz.

2. Sistemde eğer para kazanmadan, gönüllü olarak diğer insanlarda kitap okusun diyorsanız ücretsiz olarak da satabileceksiniz ( Kargo ücreti ise bizden olacak ) 2. Sistemi şu şekilde düşündüm. Sitede normal satış olacak. Ayrı olarak bir kategori de de kitapları ücretsiz olarak satışını yapacak.

3. Sistem de 10 veya 12 yaş altı çocuklara ücretsiz kitap gönderimi. Tüm masraflar ücretsiz olacak. Bu gönderimler yarıyıl ve yaz tatillerinde aktif olacak.

Aslında aklımda direk tüm kitapları ücretsiz satışını yaparak, kitap okumayan insanlara kitap okutmaya çalışmaktı. Gönüllü insanlar sisteme kayıt olarak satabilecekti. Hemde bu satışlarda ücretsiz kargo imkanı sağlamaktı. Ama iş için sponsor bulmak lazım.

Bu şekliyle proje nasıl? Sizce Türkiye de kitap okuma oranı değişir mi?

Rafa Kaldırdım Zaten Bu Tarz Projeyi kitapbu.org Sitesi Yapmış

wmaraci
reklam

Makeleyazar Makeleyazar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 215
  • Beğeniler 27 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Zannetmiyorum. Okumak isteyen insanlar için kütüphaneler var ama hepsi ne yazık ki boşa yakın. İnsanlar kitap okumayı zaman kaybı olarak gördükçe artmaz okuyan insan sayısı. Yine de çok güzel düşünülmüş bir proje.

Ayrıca yıllar önce Japonya'da uygulanmaya başlayan bir sistem bulunmaktadır. Aldığın kitabı okuyorsun ve herhangi bir yerde bırakıyorsun. Ardından başkası alıyor okuyor ve bir başkasının okuması için bırakıyor. Kitaplar bu şekilde elden ele dolaşıyor. Çok hoşuma gitmişti Bilim Teknik dergisinde okuduğumda ama bizim ülkemize çok uzak.

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 533
  • Beğeniler 32 / 52
  • Ticaret 9, (%100)

Makeleyazar adlı üyeden alıntı

Zannetmiyorum. Okumak isteyen insanlar için kütüphaneler var ama hepsi ne yazık ki boşa yakın. İnsanlar kitap okumayı zaman kaybı olarak gördükçe artmaz okuyan insan sayısı. Yine de çok güzel düşünülmüş bir proje.

Ayrıca yıllar önce Japonya'da uygulanmaya başlayan bir sistem bulunmaktadır. Aldığın kitabı okuyorsun ve herhangi bir yerde bırakıyorsun. Ardından başkası alıyor okuyor ve bir başkasının okuması için bırakıyor. Kitaplar bu şekilde elden ele dolaşıyor. Çok hoşuma gitmişti Bilim Teknik dergisinde okuduğumda ama bizim ülkemize çok uzak.

valla hocam bizede ilkokulda etkinlik yaparlardı işte okumadığınız kitapları başkasına verin oda size versin bu şekilde değişiklik yapın diye ama o zamandan beri hiç değişen bişey olmadı. Hiç böyle bir proje çıkartmadılar.

bloggerim bloggerim Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 485
  • Beğeniler 101 / 62
  • Ticaret 3, (%100)
Güzel bir proje olmuş. Çoğu insan heves ederek bile kitap alıp, gönderebilir. Böylece herkesçe dolaşır. İnşallah yakın zamanda sponsor bulursun :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 533
  • Beğeniler 32 / 52
  • Ticaret 9, (%100)

bloggerim adlı üyeden alıntı

Güzel bir proje olmuş. Çoğu insan heves ederek bile kitap alıp, gönderebilir. Böylece herkesçe dolaşır. İnşallah yakın zamanda sponsor bulursun :)

inşallah projeyi gerçekleştirmek istiyorum ama tek takılan soru insanlar böyle bir projeye sıcak bakarlarmı? sorun bu.

bloggerim bloggerim Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 485
  • Beğeniler 101 / 62
  • Ticaret 3, (%100)

Skala adlı üyeden alıntı

inşallah projeyi gerçekleştirmek istiyorum ama tek takılan soru insanlar böyle bir projeye sıcak bakarlarmı? sorun bu.

bence projenin adı elektronik kütüphane olsun. Daha ilgi çekici olur :) Bence bakarlar.

• Üyelik 03.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 215
  • Beğeniler 27 / 19
  • Ticaret 0, (%0)

Skala adlı üyeden alıntı

valla hocam bizede ilkokulda etkinlik yaparlardı işte okumadığınız kitapları başkasına verin oda size versin bu şekilde değişiklik yapın diye ama o zamandan beri hiç değişen bişey olmadı. Hiç böyle bir proje çıkartmadılar.

Haklısınız belki çok ön yargılı davranıyor da olabilirim bu konudan çok yakındığımdan dolayı. Böyle bir proje düşünceniz var mı bilmiyorum; eğer var ise çok içten dileklerimle başarıya ulaşmasını isterim.

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 533
  • Beğeniler 32 / 52
  • Ticaret 9, (%100)

Makeleyazar adlı üyeden alıntı

Haklısınız belki çok ön yargılı davranıyor da olabilirim bu konudan çok yakındığımdan dolayı. Böyle bir proje düşünceniz var mı bilmiyorum; eğer var ise çok içten dileklerimle başarıya ulaşmasını isterim.

Aslında var. İnsanların okuyup bilinçlenmesini o kadar çok istiyorum ki. Ama insanların tepkisinden ve projenin ne denli insanlarda etki yaratacağını bilemiyorum.

sacmaliyoruz sacmaliyoruz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek programcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 832
  • Beğeniler 65 / 138
  • Ticaret 1, (%100)
şuanda hatırlamıyorum ama benimde kitaplar üzerine bir projem vardı. O zaman denk gelmiştim bir siteye kullanıcılar ellerindeki okudukları kitapları paylaşıyolardı atıyorum x kitabı olanla takas yabilirz vs site üzerinden iletişimi sağlıyorlardı kargo onlara aitti gayette başarılı bulmuştum

• Üyelik 03.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / K
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 215
  • Beğeniler 27 / 19
  • Ticaret 0, (%0)

Skala adlı üyeden alıntı

Aslında var. İnsanların okuyup bilinçlenmesini o kadar çok istiyorum ki. Ama insanların tepkisinden ve projenin ne denli insanlarda etki yaratacağını bilemiyorum.

Umarım güzel projelere imza atarsınız. Takipte olacağım. Bizlerle de paylaşırsanız sevinirim, herhangi bir girişimde bulunursanız.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al