wmaraci reklam
lidertakipci

Alan Adımı Alacaksınız? Okuyun

10 Mesajlar 1.010 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba;
Bu yazımda yeni webmaster arkadaşlarımıza yardımcı olması için alan adları hakkında bilgiler paylaşıcağım.

Öncelikler işin en başından başlayalım.

Domain - Alan Adı

Domain; web sitemizin adresidir. Web tarayıcıların adres satırına bizim adresimizi yani alan adımızı yazdığımızda doğrudan web sitemize yönlenecektir. Domain aslında web sitemizin barındığı alanın ip numarasının maskesidir. İp numarasını kısaca açıklayacak olursak, ip numaralar ağlara bağlı olan bilgisayarların benzersiz kimlik ve adres numaralarıdır. Bizim web sitelerimizde sonuçta sunucu denen gelişmiş yüksek hızlı bilgisayarlarda barınıyor. İşte bu ip numaraları akılda tutmak zor olacağı için DNS hizmetleriyle domainlerimiz bu iplere yönlendiriliyor ve böylelikle hem akılda tutmak kolaylaşıyor hemde yazmak kolaylaşıyor. Bir web sitesi açmak için öncelikle bir domain sahibi olmalıyız. Bunu ücretli veya ücretsiz alabileceğimiz bir çok yer var. Ücretsiz olanlar genelde alt domainler yani domain.com değilde bizimdomain.domain.com gibi zaten ücretsiz sunulmasının amacıda domain.com reklamı yapmak. Velhasıl aşağıda size hem ücretsiz hemde ücretli domainleri nereden alabiliriz bunları paylaşıcam.

Ücretsiz Domainler

www.dot.tk --> Bu site hem ücretsiz domain veriyor hemde ana domain olarak veriyor. Her zaman tavsiyemdir.
www.codotvu.com --> aldığınız alan adı alan.co.vu şeklinde kullanıla bilir.
www.freedomain.co.nr/ --> buradan aldığınız domainde alan.co.nr oluyor buda alternatif.

Ücretli Domainler

www.turkticaret.net --> Şuanda piyasanın en ucuzu bende burayı kullanıyorum.
www.natro.com --> alternatif 1 çok güvenli bir yer
www.sadecehosting.com --> alternatif 2 burasıda güvenilecek bir yer
www.cesur.net --> alternatif 3 burasıda çok güvenli ve ilgili fakat biraz tuzlu bir yer

Kaynak: www.ciyekblog.tk

wmaraci
reklam

GClup GClup I Love You Photoshop Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Osmaniye
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 7 / 5
  • Ticaret 3, (%67)
turkticaret.net domain aldım yalnız CNAME kullanmadıkları için bloguma bağlayamadım.

TuralAbiyev TuralAbiyev root@localhost ~ / Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Network & Linux/UNIX
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Konu için teşekkürler. Fakat bir kaç defa Türkiye firmalarından domain aldım. Ve her defasında pişman oldum, çok sorunlar yaşadım. Sonrasında ne domain panelime erişebildim, ne firmaya mail atabildim. Bazı firmalara mail attım ama geri dönüşte olmadı. Domainte gitti, sitede, projede.

Sadece godaddy ve namecheap ile çalışırım. Her zaman istemişim Türk firmasına hayır vereyim. ama işlerini iyi yapmadıkları için, işe profesyönel yaklaşmadıkları için tercih etmiyorum.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

GClup adlı üyeden alıntı

turkticaret.net domain aldım yalnız CNAME kullanmadıkları için bloguma bağlayamadım.

Bunu yapabilmek için DNS hizmeti alman gerekir ki oda galiba 5 tl filan zaten 12 tl ye alan adı vermesinin en büyük sebebi DNS hizmetinin opsiyonel olması.

wmaraci
wmaraci

GClup GClup I Love You Photoshop Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Osmaniye
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 7 / 5
  • Ticaret 3, (%67)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Bunu yapabilmek için DNS hizmeti alman gerekir ki oda galiba 5 tl filan zaten 12 tl ye alan adı vermesinin en büyük sebebi DNS hizmetinin opsiyonel olması.

Web hosting konusunda da kötü diyorlar, internet ortamında. Yani pek tavsiye edilmeyen bir site.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

Tural Abiyev adlı üyeden alıntı

Konu için teşekkürler. Fakat bir kaç defa Türkiye firmalarından domain aldım. Ve her defasında pişman oldum, çok sorunlar yaşadım. Sonrasında ne domain panelime erişebildim, ne firmaya mail atabildim. Bazı firmalara mail attım ama geri dönüşte olmadı. Domainte gitti, sitede, projede.

Sadece godaddy ve namecheap ile çalışırım. Her zaman istemişim Türk firmasına hayır vereyim. ama işlerini iyi yapmadıkları için, işe profesyönel yaklaşmadıkları için tercih etmiyorum.

Çok çok haklısınız bu konuda bende aynı fikirdeyim fakat yaşın yanında kuruda yanar hesabı oluyor biraz. Verdiğim türk firmaları güvenli firmalardır sadece türkticaretin biraz destek konusunda problemi var fakat diğer arkadaşada dediğimgi adam boştan yere 12 tl ye vermiyor alan adını. bakın örneğin cesur.net wmaracı formunun çalıştığı firma gerçekten güvenilir ve ilgililer fakat tuzlu.

Ek Olarak:

GClup adlı üyeden alıntı

Web hosting konusunda da kötü diyorlar, internet ortamında. Yani pek tavsiye edilmeyen bir site.

Hosting konusunu bilemiyorum ben çok iyi bir firma diye övmüyorum sadece ucuz olduğunu belirttim ve benimde 6 adet domainim onlarda. Sıkıntı yaşadımmı evet. Şöyleki film sitem için almış olduğum domain için gizli whois başvurusunda bulundum fakat 1.5 ay sonra ancak devreye girdi tabi o devreye girinceye kadarda bazı whois siteleri mimledi bile beni

TuralAbiyev TuralAbiyev root@localhost ~ / Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Network & Linux/UNIX
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Elbette kurunun yanında yaşta yanıyor. İlk defa hata oldu şanssızlık dedim alanadi.com.tr de ve domaini unuttum. Sonra ihs den aldim ve yine aynı durum. Sonra isimtescilden aldim yine aynı durum. Bu tür firmalar bu durumu yaşatıyorsa diğerleri neler yapar. Bu yüzden en sağlamı yabancı firmalardır. Bu güne kadar godaddyde ne sorun yaşadım ne birşey. İlk yıl godaddy sonraki yıllar namecheapa taşırım site tutarsa. Tutmazsa satar, kapatır veya domini silerim boşa çıksın diye.

Alpazen Alpazen Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek SEO UZMANI
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 489
  • Beğeniler 48 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Ben domain ve hostingimi natrodan alıyorum ikisinide aynı yerden kontrol edeyim diye ama domain hiç sıkıntı yaşamadım ne ns'lerinde ne herhangi birşeyde domain düşmeden önce mail atıyorlar hatırlatıyorlar belli aralıklarla bende uzattım bir çok iyi domainimi kurtardım öyle.
Bilirim türk firmalarının sistemine güvenilmez ama natroya güveniyorum ben ve galiba en çok domain barındıran firma diye duymuştum.

small46 small46 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 21
  • Beğeniler 1 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Yararlı bilgiler.Teşekkürler.

HoRoZz HoRoZz www.horozz.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 57 / 190
  • Ticaret 0, (%0)
12 yıldır Turkticaret.net i kullanıyorum ve bugune kadar hiçbir sorun yaşamadım.. tüm domainlerimde buradadır..

www.horozz.net - www.mekan.me - www.icsel.net
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al