wmaraci reklam

Dizi Fragmanı Yayınlamak Suç Mu ?

16 Mesajlar 6.120 Okunma
smmexpress

BASocial BASocial WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı
  • Konum Arnavutluk
  • Ad Soyad M** V**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 101 / 35
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar bu soruyla daha önce çok karşılaşmışsınızdır, ben çok araştırdım fakat net bir yanıt alamadım. Dizi fragmanı sitesi açmak suç mu ? Dizi fragmanı yayınlamak suç mu ? Lütfen tahmin üzerinden yorum yapmayınız.

wmaraci
reklam

Selmankocahal Selmankocahal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 67
  • Beğeniler 24 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Tanıtım amaçlı olduğu için bence hiçbir sorun olmaz.

• Üyelik 02.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Arnavutluk
  • Ad Soyad M** V**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 101 / 35
  • Ticaret 2, (%100)

Selmankocahal adlı üyeden alıntı

Tanıtım amaçlı olduğu için bence hiçbir sorun olmaz.

Daha net bir cevap bekliyorum var mı ? :)

Androman Androman IRC... Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 177 / 178
  • Ticaret 15, (%100)
Fragmanlar görsel bir üretidir. Muhakkak ki her fikir ve sanat eseri gibi fragmanların da bir üreteni, bir hak sahibi vardır. Elbette fikir ve sanat eserleri evrensel hukuka göre korunur. Bu durumda ve bir yönüyle fragmanlar da telif hakları kapsamına girer. Ancak fragmanların bir yönü daha vardır. O da şudur: Fragmanlar belli bir üretinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için yapılan bir reklam filmi özelliği de taşır. Kısaca fragmanlar, reklam filmi özelliği de olan sanat eserleridir.

Şunları çözümledik, Fragmanlar telifli materyallerdir ve kullanımı (dava açılması halinde ve Türk hukukuna göre) bazı durumlarda suçtur ancak bazı durumlarda da suç değildir.

Örneğin bir filmin eleştirisinin yapıldığı, filmin hangi sinema salonlarında ve hangi tarihler arasında gösterimde olduğunun yazıldığı kısaca fragmanın reklam yönünü ön plana çıkartan olumlu yazıların yer aldığı bir yayında yazılara ek olarak olsa da olur olmasa da konumunda fragman yayınlanması telif sahibini rahatsız etmeyebilir. O halde kişinin ve bence denetmenlerin yapması gereken şudur: Gerek denetmen gerekse yayıncı "eğer ben fragmanın yapımcısı olsaydım bu fragmanın bu sitedeki kullanımından memnun olur muydum yoksa rahatsızlık mı duyardım?" sorusunu kendine sormalı ve kendine verdiği yanıta göre bir karar almalıdır. Bu noktada benim kişisel görüşüm şudur: Fragmanların kendisinden başka içeriği olmayan sayfalar riski yüksek, eleştiri ve tanıtım yazılarına destek amaçlı kullanıldığı sayfalar ise riski daha düşük sayfalardır.

Örnek verecek olursak, bir fotoğraf sanatçısının bütün resimlerini hiç bir bilgiyle yayınlamakla bir fotoğraf sergisinin duyurusuna ya da fotoğrafçının tanıtım yazısına destek olarak ilave sayfalarla veya aynı tanıtım sayfasında fotoğrafın kullanımı nasıl ki farklıdır işte fragmanlarda da aynı fark vardır. Tanıtım yazısına destek olarak kullanmakla sadece fragmanı kullanmak aynı şey değildir ve telif değerlendirmesinde de bu fark öne çıkarılmalıdır.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Arnavutluk
  • Ad Soyad M** V**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 101 / 35
  • Ticaret 2, (%100)

Androman adlı üyeden alıntı

Fragmanlar görsel bir üretidir. Muhakkak ki her fikir ve sanat eseri gibi fragmanların da bir üreteni, bir hak sahibi vardır. Elbette fikir ve sanat eserleri evrensel hukuka göre korunur. Bu durumda ve bir yönüyle fragmanlar da telif hakları kapsamına girer. Ancak fragmanların bir yönü daha vardır. O da şudur: Fragmanlar belli bir üretinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için yapılan bir reklam filmi özelliği de taşır. Kısaca fragmanlar, reklam filmi özelliği de olan sanat eserleridir.

Şunları çözümledik, Fragmanlar telifli materyallerdir ve kullanımı (dava açılması halinde ve Türk hukukuna göre) bazı durumlarda suçtur ancak bazı durumlarda da suç değildir.

Örneğin bir filmin eleştirisinin yapıldığı, filmin hangi sinema salonlarında ve hangi tarihler arasında gösterimde olduğunun yazıldığı kısaca fragmanın reklam yönünü ön plana çıkartan olumlu yazıların yer aldığı bir yayında yazılara ek olarak olsa da olur olmasa da konumunda fragman yayınlanması telif sahibini rahatsız etmeyebilir. O halde kişinin ve bence denetmenlerin yapması gereken şudur: Gerek denetmen gerekse yayıncı "eğer ben fragmanın yapımcısı olsaydım bu fragmanın bu sitedeki kullanımından memnun olur muydum yoksa rahatsızlık mı duyardım?" sorusunu kendine sormalı ve kendine verdiği yanıta göre bir karar almalıdır. Bu noktada benim kişisel görüşüm şudur: Fragmanların kendisinden başka içeriği olmayan sayfalar riski yüksek, eleştiri ve tanıtım yazılarına destek amaçlı kullanıldığı sayfalar ise riski daha düşük sayfalardır.

Örnek verecek olursak, bir fotoğraf sanatçısının bütün resimlerini hiç bir bilgiyle yayınlamakla bir fotoğraf sergisinin duyurusuna ya da fotoğrafçının tanıtım yazısına destek olarak ilave sayfalarla veya aynı tanıtım sayfasında fotoğrafın kullanımı nasıl ki farklıdır işte fragmanlarda da aynı fark vardır. Tanıtım yazısına destek olarak kullanmakla sadece fragmanı kullanmak aynı şey değildir ve telif değerlendirmesinde de bu fark öne çıkarılmalıdır.

Hocam anladım fakat videolar youtubeden eklenecek youtube yayın kodunu zaten paylaşıyor ve bu sitede hiçbir sorun olmayacağı söyleniyor.

bknz: http://www.bilisimhukuk.com/2012/06/embed-kodu-ile-video-yayini-telif-hakki-ihlali-sayilir-mi/

• Üyelik 15.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 177 / 178
  • Ticaret 15, (%100)
Fragman kelimesinde, aylar boyunca kafada kalıp, adsenseden banlanmayan veya herhangibi hukuki denetim geçirmeyen siteleri biliyorum. Şimdi siz siteyi açarsınız, index aldığı an hakkınızda dava açılır, şans. Burası Türkiye, her iş kılıfına bir şekilde uyduruluyor. Fragman çok muallakta sektör, yukarıda da yazdığım üzere. O kadar çok sektör var iken, bence tehlikeye girmeyin derim.

• Üyelik 02.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Arnavutluk
  • Ad Soyad M** V**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 101 / 35
  • Ticaret 2, (%100)

Fragman kelimesinde, aylar boyunca kafada kalıp, adsenseden banlanmayan veya herhangibi hukuki denetim geçirmeyen siteleri biliyorum. Şimdi siz siteyi açarsınız, index aldığı an hakkınızda dava açılır, şans. Burası Türkiye, her iş kılıfına bir şekilde uyduruluyor. Fragman çok muallakta sektör, yukarıda da yazdığım üzere. O kadar çok sektör var iken, bence tehlikeye girmeyin derim.

Blogger altyapısı içn sektör öneriniz var mı hocam ? Haklısınız.

• Üyelik 15.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 177 / 178
  • Ticaret 15, (%100)
Öncelikle, eğer kendinizi bir alanda yetişmiş ve bilgili hissediyor iseniz, o alan her ne olursa olsun kazanırsınız. İsterseniz "Argon kaynağı nasıl yapılır?" hakkında bir makale yazın, isterseniz "Forex'te kazanma yöntemleri" başlıklı bir makale yazın, ama kazanırsınız. Nacizane fikrim, şahsıma bu soruyu soranlara, aslında sektörün kendisi olduğu yönünde. Yanlış anlaşılmak istenmem, sadece örnek olarak veriyorum; örneğin ben bağlı bulunduğum belediyede mahalli saha temizlik görevlisiyim, "Nasıl temizlik yapılır?", "Çöpler nereye, nasıl atılır?" başlıklarında yazsam, yine kazanırım.

Bu konu bir yana; size önerebileceğim sektörler, şayet yeterli bilgi birikiminiz var ise, Teknoloji - İnternet - Bilişim - Mobil, Moda - Alışveriş - Makyaj & Bakım veya Alternatif Tıp konularında yazmanız.
BASocial

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Arnavutluk
  • Ad Soyad M** V**
  • Mesajlar 221
  • Beğeniler 101 / 35
  • Ticaret 2, (%100)

Öncelikle, eğer kendinizi bir alanda yetişmiş ve bilgili hissediyor iseniz, o alan her ne olursa olsun kazanırsınız. İsterseniz "Argon kaynağı nasıl yapılır?" hakkında bir makale yazın, isterseniz "Forex'te kazanma yöntemleri" başlıklı bir makale yazın, ama kazanırsınız. Nacizane fikrim, şahsıma bu soruyu soranlara, aslında sektörün kendisi olduğu yönünde. Yanlış anlaşılmak istenmem, sadece örnek olarak veriyorum; örneğin ben bağlı bulunduğum belediyede mahalli saha temizlik görevlisiyim, "Nasıl temizlik yapılır?", "Çöpler nereye, nasıl atılır?" başlıklarında yazsam, yine kazanırım.

Bu konu bir yana; size önerebileceğim sektörler, şayet yeterli bilgi birikiminiz var ise, Teknoloji - İnternet - Bilişim - Mobil, Moda - Alışveriş - Makyaj & Bakım veya Alternatif Tıp konularında yazmanız.

Evet haklısınız.Sektör aslında biziz fakat her sektörde googleden hit sağlanmıyor diye düşünüyorumç

mameka mameka WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Bilgi işlem
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar fragman yayınlamak suç teşkil etmiyor.İşin içinde olduğum için yazıyorum.hatta yapım firmalarıyla bilgi ve materyal paylaşımları yapıyoruz.Kendileri özellikle mesela bir filmin türkçe fragmanı yayınlandığında mesaj atıp sitenizde yer vermenizi rica ediyoruz gibisinden bilgilendirmede yapıyorlar.fragman yayınlamak suç değildir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al