freelance iş ilanları

Sunucu Satın Alıp Hosting İşine Başlamak Mantıklı Mı?

46 Mesajlar 11.566 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

KaGaN KaGaN 1881-193∞ Kullanıcı
  • Üyelik 01.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Coğrafyacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 40 / 77
  • Ticaret 2, (%100)

baranos adlı üyeden alıntı

Sunucuyu kastetmiştim.

3000TL'ye bugün doğru düzgün bir oyun kasası bile toplanmıyor hangi sunucuyu o fiyata satıyorlar ki? Benim bildiğim en aşağı Dell sunucuların piyasa fiyatı 12-13 bin arasında değişiyor.
Eğer illaki bu işe gireceğim diyorsanız bence paranızı boşa harcamak yerine dediğim gibi hareket edin. Pişman olmazsınız. Para artarsa da reklama yüklenirsiniz.

wmaraci
reklam

baranos baranos WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Journalist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 1621
  • Beğeniler 419 / 197
  • Ticaret 5, (%80)

KaGaN adlı üyeden alıntı

3000TL'ye bugün doğru düzgün bir oyun kasası bile toplanmıyor hangi sunucuyu o fiyata satıyorlar ki? Benim bildiğim en aşağı Dell sunucuların piyasa fiyatı 12-13 bin arasında değişiyor.
Eğer illaki bu işe gireceğim diyorsanız bence paranızı boşa harcamak yerine dediğim gibi hareket edin. Pişman olmazsınız. Para artarsa da reklama yüklenirsiniz.

Önceki deneyimli arkadaşların yazılarına istinaden şuan için işe girmeyeceğim ilerki süreçte düşünüyorum.

WebmasterBurada WebmasterBurada Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 63 / 113
  • Ticaret 1, (%100)
Düzenlendi.
ermaneray

kişi bu mesajı beğendi.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

Anlıyorum yani bunu bana neden söylüyorsunuz anlayamadığım nokta o. Bu bir öneri değil, bu işe gir mi demeye çalışıyorsunuz?

yanlış hatırlamıyorsam sizin mac sunucu çalışmanızda vardı ne oldu

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Journalist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 1621
  • Beğeniler 419 / 197
  • Ticaret 5, (%80)

ismail03 adlı üyeden alıntı

yanlış hatırlamıyorsam sizin mac sunucu çalışmanızda vardı ne oldu

Doğru hatırlıyorsunuz hepsi hala araştırma sürecimizde çok iyi bir ekip ve en iyi şekilde başlamak için.

Mehmet Tahta Mehmet Tahta Human Geek Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Data Scientist
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 73
  • Beğeniler 0 / 33
  • Ticaret 0, (%0)

Merhabalar,

Öncelikle böylesine itinalı bir yazı yazdığınız ve sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yazınız bana çok şey kattı şu aşamada bir hosting firması açamayacağımı anladım, ilerleyen süreçte hayatımda bu konuyu tekrar düşüneceğim.

Yazınızı okuduktan sonra Alastyr'den 11Tl'ye bir profesyonel hosting paketi aldım artık sitelerimi burada barındıracağım.

Sormak istediğim bir sorum var;

Siz bu işe ne kadar bir bütçeyle başladınız?

Rica ederim.
Bizim bu işe girdiğimiz dönemde paranın çok mühim bir önemi yoktu, çünkü hosting firması yoktu, insanlar tecrübesizdi internet kullanıcısı çok yoktu. Paraya ihtiyacınızın olmasının sebebi artık piyasada çok firmanın olması, hepsinin yatırım yapması ve sizin de fark yaratabilmek için veya eşdeğer bir servis sunabilmek için paraya ihtiyaç duymanız.

KaGaN adlı üyeden alıntı

3000TL'ye tek sunucu mu alacaksınız tam anlamadım olayı.
Eğer kabin kiralamaktan falan bahsediyorsanız ilk giriş için aşırı büyük bir başlangıç olur ve gereksiz olur.
Size önerim en başta Nİ, Sayfa.net ya da Netdirekt'ten bir kiralık sunucu, bir adet windows resller 1 adet de linux reseller hesabı almanız yönünde olacaktır. En mantıklı başlangıç bu şekilde olur. Aldığınız reseller hesaplarını kendinize göre özelleştirirsiniz ve piyasaya adımınızı atarsınız.
Kullanacağınız sistem için de WHMCS öneririm zira Vizra ya da benzeri ücretsiz türevler modül hatalarıyla dolu ve çok amatörce temaları mevcut.
Domain kayıtları için de aman diyeyim Reseller Club denen firmadan uzak durun. Yöncü'nün domain bayiliğine başvurun bir miktar depozito ücreti alacaklar onu da zaten domain kaydederken kullanabileceksiniz.

ResellerClub ile ilgili yaşadığınız problem nedir? Sanırım siz yoncu.com'un da bir resellerclub bayisi olduğunu, alan adlarını buradan açtıkları hesapla 3. kişilere dağıttıklarını bilmiyorsunuz. Publicdomainregistry resellerclub'a ait.

WebmasterBurada adlı üyeden alıntı

Size önerim wordpress altyapısını kullanarak ücretsiz firma siteleri kurun. Ücretsiz olarak firma sitelerini güncelleyin. Revize işlemi adı altında hosting satışı yapın yani. "Biz size site yapalım, siz sitenizi bizim sunucumuza taşıyın" deyin. 100 TL ' de yıllık para isteyin. Şu durumda kaliteli hizmet verirseniz öneren çok olur. Müşteri, müşteriyi getirir.

Bir kaç kişi ( mesela 5 ) bir araya gelip koştursanız ve yılda 300 müşteri yapsanız, yıllık 30 bin TL döner sermaye bağlarsınız. Gün olur uyumazsın, yemezsin, içmezsin ama hep yatırım olur. Simit tezgahında milyonları taşımıyorlar sonuçta. Mücadelenizi verin. Bu sadece bir fikir.

Kesinlikle başarısız bir iş modeli. Yılda 300 müşteri demek, ayda 25 müşteri anlamına geliyor. Yeni başlayan bir işletmenin her iş günü yeni bir web sitesi işi almasının mümkünatı yok. Ayda 4 tane pazar var, 26 iş gününden 25inde iş alıp bitirmeniz gerekir. Mantıken mümkün değil.

Diyelim ki her iş günü iş aldınız, bitirdiniz, parasını da cebinize koydunuz. Yılda 30 000TL yapar, ayda 2500TL, kişi başı 500TL. Bunun içerisinde stopajınız, verginiz, kiranız, hosting ücretiniz, yemeğiniz ve çeşitli ihtiyaçlarınız da var. Bu iş modeliyle sigara paranızı bile çıkartamazsınız. Hatta mevcut masrafları bile çıkartamazsınız, sigara parası bile zor.

Neden özellikle başarısız kelimesini kullandım?
Ücretsiz ve daimi hizmet verme oldukça mantıksız bir iş modeli. Çünkü hiçbir işi yaptık kenara koyduk diyemeyeceksiniz, sürekli olarak iş yükü artacak, sürekli olarak istihdam yapmanız gerekecek geliriniz yükselmediği halde mevcut müşterilerinizin işlerini bitirebilmek için. 100TL para alıp, 1500TL'lik iş gücünüzü yok eder bu iş modeli. Hitap ettiğiniz kesim kısıtlıdır, gelir düzeyi düşüktür (yüksek olan zaten 100TL'nin sadece hosting masrafı olduğunu bilir).

Bu tip konularda önerilerde bulunurken biraz daha dikkatli olmak lazım. İlgili arkadaşın yaşı genç, belli ki kafasında bir iş modeli kurmaya çalışıyor, eğer fikir verdiğiniz konuya ciddi derecede hakim değilseniz sadece cesaret vermek için yazmamanızı öneririm. Bazen insanlar dışarıdan gelen fikirlere oldukça açık olur çok fazla sorgulamadan. Yanlış yönlendirme yapılmasından kaçınmak oldukça iyi olur.

İyi çalışmalar

• Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Journalist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 1621
  • Beğeniler 419 / 197
  • Ticaret 5, (%80)
Konu benim için sonuçlanmıştır, bu işe başlamak için bir süre daha bekleyeceğim bu sürede finansal destek ve teknik konuda bilgili bir ekip oluşturacağım.

konudaki arkadaşların hepsine çok teşekkür ederim.

Lütfen Bu Konuyu Da Ziyaret Ediniz

WebmasterBurada WebmasterBurada Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 63 / 113
  • Ticaret 1, (%100)

Mehmet Tahta adlı üyeden alıntı

Kesinlikle başarısız bir iş modeli. Yılda 300 müşteri demek, ayda 25 müşteri anlamına geliyor. Yeni başlayan bir işletmenin her iş günü yeni bir web sitesi işi almasının mümkünatı yok. Ayda 4 tane pazar var, 26 iş gününden 25inde iş alıp bitirmeniz gerekir. Mantıken mümkün değil.

Diyelim ki her iş günü iş aldınız, bitirdiniz, parasını da cebinize koydunuz. Yılda 30 000TL yapar, ayda 2500TL, kişi başı 500TL. Bunun içerisinde stopajınız, verginiz, kiranız, hosting ücretiniz, yemeğiniz ve çeşitli ihtiyaçlarınız da var. Bu iş modeliyle sigara paranızı bile çıkartamazsınız. Hatta mevcut masrafları bile çıkartamazsınız, sigara parası bile zor.

Neden özellikle başarısız kelimesini kullandım?
Ücretsiz ve daimi hizmet verme oldukça mantıksız bir iş modeli. Çünkü hiçbir işi yaptık kenara koyduk diyemeyeceksiniz, sürekli olarak iş yükü artacak, sürekli olarak istihdam yapmanız gerekecek geliriniz yükselmediği halde mevcut müşterilerinizin işlerini bitirebilmek için. 100TL para alıp, 1500TL'lik iş gücünüzü yok eder bu iş modeli. Hitap ettiğiniz kesim kısıtlıdır, gelir düzeyi düşüktür (yüksek olan zaten 100TL'nin sadece hosting masrafı olduğunu bilir).

Bu tip konularda önerilerde bulunurken biraz daha dikkatli olmak lazım. İlgili arkadaşın yaşı genç, belli ki kafasında bir iş modeli kurmaya çalışıyor, eğer fikir verdiğiniz konuya ciddi derecede hakim değilseniz sadece cesaret vermek için yazmamanızı öneririm. Bazen insanlar dışarıdan gelen fikirlere oldukça açık olur çok fazla sorgulamadan. Yanlış yönlendirme yapılmasından kaçınmak oldukça iyi olur.

İyi çalışmalar

Öncelikle konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu işi aslında kabataslak olarak ortaya attım. İşi 0'dan değil de revize anlamında düşünülmesi gerekir. Yani burada verilecek olan emeğin %100'lük kısmı sitenin wordpress sistemine dönüştürülmesi işlemidir. 1500 TL 'lik bir proje (Fotoğraf çekimleri, makale yazıları, sayfa belirlemesi, sosyal ağ üyelikleri ve sayfalarının oluşturulması, site içi seo yapılandırması, anahtar kelime hedefli sayfalar v.s..) çalışması değildir. Site bilgileri ve arayüzünün daha modern bir görünüme dönüştürülmesinden ibarettir. Yani siteyi host etmek amacıyla müşterinin sitesini yenilemek, stratejinin bir parçası. 5 kişi işin arkasında olursa, günde 2-3 değil 5 site bile revize edilebilir. Bu konuda wordpress yeteri kadar pratik ve esnek. İş akışının, hedefler ölçüsünde ilerlemesi ve hedef miktara göre iş alınması daha uygun olur. Tabi host amacı ile işe başlanıldığında bir sonraki yıl belkide bu 300 değilde hedef 1000 olabilir. Sadece revize işlemleri değil, günlük hedef tamamlanınca ek işlerde alınabilir. Kendi adıma söyleyecek olursam, eski bir siteyi yeni bir temaya entegre etmem yaklaşık 3-4 saatimi alıyor. Günde 2 tane site çıkarabilirim. Kişiler olaya hakim olduktan sonra 5 kişi günde 10 site bile revize edebilir.

Revize işi yaptığım sitelerden örnek, www.eserigrafi.com ( Fotoğraf seçimleri hariç 4-5 saat sürdü. Web archive ile geriye gidip önceki haline bakabilirsiniz. )

İlk yıl hedefi tutturdunuz diyelim. 2. yıl ikiye belki 3 e katlayacaksınız ve bu iş katlanarak devam edecek. ayda 500 TL belki komik gelebilir. Bir sonraki yıl 1000 sonraki seneler belkide 5000 lira olacak. Herkes ha deyince para kazanmıyor sonuçta.. Bu yol zorlu tabiki, o yüzden ilk mesajımda özetlemiştim.. Yeri gelecek aç, uykusuz kalınacak ama 3-4 yıllık mücadelenin ekmeğini büyük ölçüde döner sermayeden elde edeceksiniz ve bu güç size yatırım gücü sağlayacak. Datacenter mı alıyorsunuz? Ne isterseniz yaparsınız... Önemli olan istikrarlı bir şekilde sabredip, mücadele etmektir.

Ben ortaya bir fikir attım sadece, bunun negatif ve pozitif yanları mutlaka olacaktır. Bu işi yapın demedim zaten ilk mesajımda da belirtmiştim. Bunu enine boyuna tartışmak isteyen buyursun. Oluru varsa yapılır, yoksa da yapılmaz :)

KaGaN KaGaN 1881-193∞ Kullanıcı
  • Üyelik 01.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Coğrafyacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 40 / 77
  • Ticaret 2, (%100)

ResellerClub ile ilgili yaşadığınız problem nedir? Sanırım siz yoncu.com'un da bir resellerclub bayisi olduğunu, alan adlarını buradan açtıkları hesapla 3. kişilere dağıttıklarını bilmiyorsunuz. Publicdomainregistry resellerclub'a ait.

Biliyorum :)
Sadece Reseller Club'ın saçma sapan isteklerinden gına geldiği için öyle dedim. Adamlar dakika başı ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi vs. vs. istekte bulunuyorlar. En başta sadece 1 kere isteyeceğiz dediği belgeyi ard arda 3 hafta boyunca istedi ve en sonunda hesabımı kapattırmak zorunda kaldım. Bu da bana zaman kaybettirdi. Bırakın da yorumumu yapayım değil mi?

Doping Creative Doping Creative Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Makale Yazarı&webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad P** Ç**
  • Mesajlar 269
  • Beğeniler 36 / 40
  • Ticaret 7, (%100)

Merhabalar,

Normalde bu tip konulara yanıt vermemeyi tercih ediyorum fakat yaşını göz önünde bulundurarak yanıt eklemeye karar verdim. 2002'den beri edindiğim bazı tecrübeleri paylaşmam sanırım biraz faydalı olacaktır. Gördüğüm kadarıyla hosting şirketi çalışanı, yöneticisi henüz konuya yanıt eklememiş. Kimsenin değerli vaktini almamak adına birkaç düşünce paylaşmak isterim.

Ticaret yapmanın bazı temel taşları vardır. Öncelikle işi bilmeniz gerekir. Bildiğiniz işi satabilir, pazarlayabilir, üzerinden para kazanabilirsiniz. İşi bilmiyorsanız hiçbir şey yapamazsınız. Doktor olmadan muayenehane açmak gibi bir şey olur işi bilmeden iş açmak. Tamam grip olduğunuz zaman Aferin içmesini biliyorsunuz, Tylol Hot ile ayakta duracağınızı da biliyorsunuz. Hatta ve hatta işi biraz daha ilerletip, boğazlarınız iltihaplandığında Largopen içiyorsunuz, dişiniz ağrıdığında Augmentin ile iltihapları kurutmasını biliyorsunuz, başınız çok ağrıdığında bir Voltaren iğne oluyorsunuz...

Bu bilgilerin sizi doktor yaptığını düşünüyor musunuz? Eminim düşünmüyorsunuzdur. Peki 3000TL'ye bir sunucu alıp (hatta işi ilerletip managed servis aldığınızı farz edelim) bir şirket kurduğunuzda, artık bir servis sağlayıcı olduğunuzu, bu işin ticaretini yapabileceğinizi zannetmenize iten şey nedir? :)

Bu işi yapabilmek için, her işte olduğu gibi işi bilmek gerekir. Bu soruyu sorduğunuz için işi bilmediğinizi düşünerek yanıtımı detaylandırıyorum.

Minimum 1 milyon lira(eski para ile trilyon) ile bu işe girip başarılı olabilirsiniz, tabii ki de doğru yönetim, doğru personel, doğru strateji ile. Eğer 1 milyon türk lirasından az nakit paranız veya bankada krediniz yok ise, minimum 4 kişilik oldukça yetkin bir çekirdek kadroya sahip değilseniz(yazılım, teknik destek, telefon desteği, muhasebe, satış) bu işe girmenizi önermem, çünkü başarısız olursunuz.
(Bahsettiğim 4 kişilik kadrodaki kişilerin bu saydığım yazılım, teknik destek, telefon desteği, muhasebe, satış gibi konuların tamamına hakim olduğunu ve hosting sektöründe çalışmış kişiler olduğunu varsayıyorum.)

Yahu piyasadaki herkesin trilyonları mı var??
Hayır yok tabii ki de. Fakat piyasadakilerle rekabet etmen, para kazanman, başarılı olman için trilyonlara ihtiyacın var.

12 yıldır yürüdüğüm bir yol, 50000'den fazla barındırdığım web sitesi var. Alacağın Dell T110 ile nasıl rakip olacaksın ki? En azından benim sağladığım altyapıyı, teknik desteği sağlayabilmen lazım alternatif olarak birilerinin değerlendirebilmesi için. Bunları yapabilmen için de ciddi derecede nakit paraya veya banka kredisine, ek olarak da çok yetkin personellere ihtiyacın var. Buna yetişmen için çok para lazım yani, çok emek vermen lazım. Her iş para ile dönüyor artık, erken kalkan çünkü çoktaaan yol aldı, yükünü aldı ve yürüdü. Sene 2000-2006 arası olsaydı gözünü karart gir, zamanla öğrenirsin denilebilirdi.

Gerçekten bu kadar param yok ise veya yetkin değilsem bu işe girmemi önermez misin?
Hayır önermem. Çünkü "ya bu işte iyi para var, bi dedicated alıyosun, kafana göre satıyosun, deli kazancı var" diye düşünenlerin TAMAMI bir süre sonra forumlara aşağıdaki gibi post atıyor:

Doktor olmadan muayenehane açarsan olmuyor yani arkadaşım. Muayenehane açmak da insanı doktor yapmıyor.

Yemeğini yemeksepeti'nden, bilgisayar ürünlerini vatanbilgisayar'dan, kıyafetlerini markafoni'den-trendyol'dan, beyaz eşyaların dahil her şeyini internetten aldığın bir dönemde, teknolojinin peak pointe gittiği bir dönemde "sektör bitmiş, bu işte para yok yeaa." demek aslında oldukça ayıp. Biz şunları şunları denedik, başarısız olduk, para kazanamadık demek daha doğru olur.

Biraz müşterisi olanlar ise zararın neresinden dönerim diye düşünüyor: Satılık hosting firması

Hizmet sektörünün zorluğu, bir servis sağlayıcı olmak için sahip olmanız altyapı, sektördeki yoğun rekabet, bilinirlik, pazarlama stratejileri gibi değinilmesi gereken birçok konu var, sayfalarca üzerine yazılabilecek bir konu bu fakat buraya kadar yazdıklarım biraz aydınlatmıştır diye düşünüyorum. Kafana takılan soruları detaylandırıp sorarsan daha iyi yanıt verebilirim.

Önemli not: Bu mesajımda kimsenin hayallerini kırmak, incitmek veya herhangi bir art niyet yok. Yani kötü niyetle yazmadım. Eğer öyle anlaşılan herhangi bir satırı var ise özel mesaj gönderip düzeltmemi rica ederseniz sevinirim.

İyi çalışmalar

Yıllardır sizinle çalışırım doğru konuşmuşsunuz.İlk işe girdiğiniz zamanları bile hatırlıyorum denebilir.Mobil ödeme ile fark yarattınız bence sizi bu büyük firma yaptı güzel strateji olarak görüyorum.Sizde barındırıyorum sitelerimi.100 ÜZERİNDEN 71 VERİRİM firmanıza.O eksiklikte hız konusuna takılıyorsunuz.Ama abartı değil orta dereceli bir hız aıyoruz sitelerimizden ha bu bizde başka firmaya kaymaya sebebp olmuyor.Fakat akla şu geliyor.Site ziyaretcim artınca başka biyere geçerim.Bence artık strateji olarakta biz müşterilerin bu düşünceden kurtulmamıza yardımcı olsanız 100 üzerinde 100 diyebiliriz.Ama türkiyede 4000 tane yasal hosting şirketinden ilk 20 de varsınız bu konudada tebrik ediyorum sizi.Ekibinizin genç dinamik oluşuda güzel.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al