freelance iş ilanları

Video İzleme Yaygınlığında Türkiye İlk Sırada

6 Mesajlar 1.593 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)

comScore Avrupa’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Read, Webrazzi Summit’te Türkiye’deki en büyük fırsatlardan birinin online video olduğunu söylemişti. Bu fırsat alanına ışık tutacak yeni comScore verileri açıklandı. Türk internet kullanıcıları Youtube için vazgeçilmez.

comScore Video Metrix verilerine göre ortaya koyulan istatistikler, 15 yaş ve üstü 1.2 milyar internet kullanıcısının Ekim 2011′de 201,4 milyar video izlediğini ortaya koyuyor. Video gösterim sıralamasında ilk sırayı yüzde 43,8 pazar payı ve 88,3 milyar gösterim ile Google siteleri alıyor. Youtube’un öncülük ettiği Google sitelerini, Çinli Youku takip ediyor. Youku’nun pazar payı yüzde 2.3, Ekim ayında izlenen video sayısı 4,6 milyar.

Yüzde 1,8′lik pazar payı ile 3. sırayı alan VEVO’nun ardından yüzde 1,3 pazar payına sahip olan Facebook geliyor. comScore, VEVO, da izlenen videoların yüzde 97′sinin VEVO’nun Yotube kanalı üzerinden izlendiğini ve Facebook’ta izlenen video sayısının 2,59 milyar olduğunu ekliyor.

Kullanıcı başına en çok online video Kanadalılar tarafından izleniyor ama online video yaygınlığı Türkiye’de en yüksek seviyeye çıkıyor. comScore’a göre Türk internet kullanıcılarının yüzde 93,6′sı online video izleyicisi. Çok gurur verici olmasa da ve bu istatistik ile dünya çapında ilk sırayı alıyoruz. Kanada’da online video yaygınlığı yüzde 90,6, Türkiye ve Kanada’yı takip eden Güney Amerika ülkelerinde (Şili, Arjantin, Brezilya) ise yüzde 90 civarında görünüyor.

Türkiye’de Ekim ayında kullanıcı başına 250 video izlenmiş ki, bu her gün yaklaşık 10 video izlediğimiz anlamına geliyor. Listenin ilk sırasında yer alan Kanadalıların izleyici başına aylık video ortalaması 303, Amerikalıların ortalaması 286, İngilizlerin ortalaması ise 268. Türkiye’yi 0,1 video farkla Almanya takip ediyor.

Türkiye için online video izleme alışkanlığına bakıldığında ilk sırayı Google sitelerinin aldığını görüyoruz. İkinci sırada yer alan Facebook, Şubat 2011′de sahip olduğu ilk sırayı Youtube’a kaptırmış görünüyor. Facebook’u Türk ******* Grubu takip ediyor.

Şubat 2011′e göre Google siteleri video gösterimini yaklaşık 2,5 kat artırırken, Facebook’ta izlenen video sayısı çok küçük bir büyüme göstermiş. Facebook’un Türk kullanıcı sayısındaki yavaşlama ve düşüşler, izlenen video sayısındaki bu küçük büyümeyi haklı çıkaracak olsa da, ben daha çok Youtube’a gösterilen ilginin nasıl bu denli arttığını düşünmeye çalışıyorum.

Listede yer alan ülkeler arasında Facebook’un bizim dışımızdaki ülkelerde ilk 3′e girememiş olması ise dikkat çekici bir diğer nokta ama her halükarda sabit olan gerçek değişmiyor; video izlemeyi seviyoruz ve bu girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor.

Kaynak: Webrazzi

wmaraci
reklam

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Her iki internet kullanıcısından birisi sınırsız interneti, sadece sınırsız video izlemek için kullandığından dolayı bu istatistiği elde etmişiz. :D
4u24

kişi bu mesajı beğendi.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
İnsanlar sabahtan akşama kadar facebook youtube dolaşıyor. Komik videolar falan filan. Şaşırtmadı
Ben çok sık izlemiyorum, zaten 15 GB adil kullanım limitim var, geçince hızım düşüyor. Sadece gereken şeyleri indiriyorum

senininternetin senininternetin Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Computer Engineer Student
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 427 / 159
  • Ticaret 7, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

İnsanlar sabahtan akşama kadar facebook youtube dolaşıyor. Komik videolar falan filan. Şaşırtmadı
Ben çok sık izlemiyorum, zaten 15 GB adil kullanım limitim var, geçince hızım düşüyor. Sadece gereken şeyleri indiriyorum

kardeş ***** mi kullanıyorsun yoksa başka şirket kullanıcısısın. Çünkü *****'tede adil kullanım satırı var ama uygulamıyor. sadece yazıda var ben her zaman 16 mbit imi çekiyorum..

Video olayına gelince insanlar çok fazla müzik dinliyor bence bu yüzden olabilir. Bende dahil olmak üzre. Ayrıca birçok şeyi öğrenmek için de videolar izleniyor artık.

wmaraci
wmaraci

dalga266 dalga266 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 259
  • Beğeniler 18 / 35
  • Ticaret 0, (%0)
premium bitince mecbur kalıp online olarak filim izliyoruz ne yapalım :) Türkiye Deyince Aklagelen ilk şey Beleşçi :D

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

senininternetin adlı üyeden alıntı

kardeş ***** mi kullanıyorsun yoksa başka şirket kullanıcısısın. Çünkü *****'tede adil kullanım satırı var ama uygulamıyor. sadece yazıda var ben her zaman 16 mbit imi çekiyorum..

Video olayına gelince insanlar çok fazla müzik dinliyor bence bu yüzden olabilir. Bende dahil olmak üzre. Ayrıca birçok şeyi öğrenmek için de videolar izleniyor artık.

***** kullanıyorum, 15 GB'ı geçince hız 1 Mbps'ye düşürülüyor, 8 Mbps'ye kadar sınırsız.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al