wmaraci reklam
lidertakipci

Kaynak göstererek başka bir yerden haber almak yasalmıdır?

11 Mesajlar 1.813 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

alikar alikar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 29 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Bir haber veya blog sitesinde kaynak göstererek başka bir yerden haber almak yasalmıdır ? veya haberi kendince yeniden yazmak olan bilgilerden bu yasalmıdır ? Son olarak bu kadar haber sitesi veya blog sitelerinin hepsi ajanslara üye degildir herhalde bunlar yasal olarak nasıl yapıyor bu işleri ?

Cevaplarinizi bekliyorum.

wmaraci
reklam

anilgzl anilgzl Mobilya Dekorasyon Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Mobilya Dekorasyon
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1305
  • Beğeniler 148 / 341
  • Ticaret 33, (%100)
1. Sorunuz: Bir haber sitesindeki içeriği birebir kopyalayıp kaynağı linkiyle birlikte belirtesiniz hiç bir sorun olmaz.
2. Sorunuz: Evet. Büyük haber siteleri Haber Ajanslarına üyedir. Sizde üye olabilirsiniz ancak ufak çaplı bir siteyse gerek yok. (Örnek haber ajansları: Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı)
alikar

kişi bu mesajı beğendi.

"...bir daha gel, gel samsundan..."

Aleejhoan Aleejhoan Yol açık, yola çık! Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Proje Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1533
  • Beğeniler 230 / 380
  • Ticaret 135, (%100)
özgünleştirirsen veya kaynak belirtirsen bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum
alikar

kişi bu mesajı beğendi.

http://www.alicankosedag.com.tr

dursunyilmaz dursunyilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 24 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
kaynak gösterip alabilirsin ve o yazıyı kaynak alarak yeniden özgün birşeyler yazabilirsin. makale ve yazı yazan herkes zaten birsürü sitelerden bilgi toplayıp ona göre yazıyor.. Kimse kafamdan sıfırdan birşeyler yazdım diyemez . rahatlıkla kullanabilirsin ama kaynak gösterdiğin firma site buna izin veriyormu onada bakman lazım . ( yüzde 90 'ı izin verir )
alikar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Muhsin ASLAN Muhsin ASLAN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Developer
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1120
  • Beğeniler 1086 / 244
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam haber işine girmeyin, adamın gözünün yaşına bakmadan tabiri caizse öttürürler..

haber ajansına kayıt olmanız demek her ay 400-500tl demek..
alikar

kişi bu mesajı beğendi.

akbas akbas Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Turizm
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 368
  • Beğeniler 174 / 161
  • Ticaret 23, (%100)
İzin konusu, sitede yazar zaten. Aynen yada kısmen alaiblirsiniz, kaynak göstererek gibi ibareleri vardır.
alikar

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 29 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Ek Olarak:

akbas adlı üyeden alıntı

İzin konusu, sitede yazar zaten. Aynen yada kısmen alaiblirsiniz, kaynak göstererek gibi ibareleri vardır.

Muhsin ASLAN adlı üyeden alıntı

Hocam haber işine girmeyin, adamın gözünün yaşına bakmadan tabiri caizse öttürürler..

haber ajansına kayıt olmanız demek her ay 400-500tl demek..

dursunyilmaz adlı üyeden alıntı

kaynak gösterip alabilirsin ve o yazıyı kaynak alarak yeniden özgün birşeyler yazabilirsin. makale ve yazı yazan herkes zaten birsürü sitelerden bilgi toplayıp ona göre yazıyor.. Kimse kafamdan sıfırdan birşeyler yazdım diyemez . rahatlıkla kullanabilirsin ama kaynak gösterdiğin firma site buna izin veriyormu onada bakman lazım . ( yüzde 90 'ı izin verir )

Aleejhoan adlı üyeden alıntı

özgünleştirirsen veya kaynak belirtirsen bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum

anilgzl adlı üyeden alıntı

1. Sorunuz: Bir haber sitesindeki içeriği birebir kopyalayıp kaynağı linkiyle birlikte belirtesiniz hiç bir sorun olmaz.
2. Sorunuz: Evet. Büyük haber siteleri Haber Ajanslarına üyedir. Sizde üye olabilirsiniz ancak ufak çaplı bir siteyse gerek yok. (Örnek haber ajansları: Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı)

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim öncelikle.
Fakat İnternette biraz araştırma yaptığımda tamda dediğiniz gibi olmuyor yani sıkıntı çıkarabilir deniyor.Ben sadece haber siteleri için söylemiyorum blog siteleri içinde geçerli.

Herhangi bir yazıyı aldınız kaynak göstererek yayınladınız veya yazıyı değiştirip yayınladınız bu suç teşkil edermi ? sıkıntı yaratırmı emin olamıyorum

• Üyelik 02.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Proje Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1533
  • Beğeniler 230 / 380
  • Ticaret 135, (%100)

alikar adlı üyeden alıntı

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim öncelikle.
Fakat İnternette biraz araştırma yaptığımda tamda dediğiniz gibi olmuyor yani sıkıntı çıkarabilir deniyor.Ben sadece haber siteleri için söylemiyorum blog siteleri içinde geçerli.

Herhangi bir yazıyı aldınız kaynak göstererek yayınladınız veya yazıyı değiştirip yayınladınız bu suç teşkil edermi ? sıkıntı yaratırmı emin olamıyorum

kıl bir insana denk gelirsen 250 kelimelik bir yazıyı kopyalayıp sadece 10 kelimesini değiştirirsen edebilir tabiki. Fakat kaynak olarak gösterirsen sorun teşkil etmez.

• Üyelik 01.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 29 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

Aleejhoan adlı üyeden alıntı

kıl bir insana denk gelirsen 250 kelimelik bir yazıyı kopyalayıp sadece 10 kelimesini değiştirirsen edebilir tabiki. Fakat kaynak olarak gösterirsen sorun teşkil etmez.

Bununla ilgili sıkıntı yaşamış biri varmı peki yada yaşarsa cezası nedir ? Yaklaşık 2-3 yıl blog yazdım.Fakat o zamanlar bu tarz şeylere fazla dikkat etmedim şimdi dikkatimi çekti ondan soruyorum.

• Üyelik 02.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Proje Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1533
  • Beğeniler 230 / 380
  • Ticaret 135, (%100)

alikar adlı üyeden alıntı

Bununla ilgili sıkıntı yaşamış biri varmı peki yada yaşarsa cezası nedir ? Yaklaşık 2-3 yıl blog yazdım.Fakat o zamanlar bu tarz şeylere fazla dikkat etmedim şimdi dikkatimi çekti ondan soruyorum.

Hocam sen kaynağını belirt, aldığın yazıyı kaynak belirtmiceksen bir kere oku sonra kendi yorumunla yaz, bir sorun yaşamazsın.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al