wmaraci reklam
lidertakipci

Bu Kadar İmam Hatip Okulu Gerekli Mi?

72 Mesajlar 11.648 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

TanerSELEK TanerSELEK Seo Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Seo Danışmanlığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 229 / 69
  • Ticaret 3, (%100)

mustafayasin adlı üyeden alıntı

Ben de İstanbul'da yaşıyorum. Bu kurslara kayıt yaptırmak dediğin gibi zor, kontenjan sıkıntısı illaki oluyor. Başıma geldi, kayıt yaptıramadım. Ama gerçekten isteyen birisi kayıt tarihlerini dikkatli takip edebilir.

Sen burada imam hatip sayısının artmasını eleştiriyorsun. İyi, hoş, güzel ama yanlış bağlamda eleştiriyorsun. Verdiğin örnekler bunlar değil daha farklı şeyler olmalı.

Katılıyorum

wmaraci
reklam

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

Ben de İstanbul'da yaşıyorum. Bu kurslara kayıt yaptırmak dediğin gibi zor, kontenjan sıkıntısı illaki oluyor. Başıma geldi, kayıt yaptıramadım. Ama gerçekten isteyen birisi kayıt tarihlerini dikkatli takip edebilir.

Sen burada imam hatip sayısının artmasını eleştiriyorsun. İyi, hoş, güzel ama yanlış bağlamda eleştiriyorsun. Verdiğin örnekler bunlar değil daha farklı şeyler olmalı.

Ben din ile sanat arasında bir versus yapmadım. Dedim ki eğer biri istediği zaman kontenjan sıkıntısı olmadan dini eğitim alabiliyorsa aynı şekilde sanat veya sporla ilgilenen de sıkıntı yaşamadan istediği alanda eğitim alabilmeli. İlla versus yapmamı istiyorsanız sanat bana göre din kadar toplum ve insan için önemlidir.

TanerSELEK TanerSELEK Seo Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Seo Danışmanlığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 229 / 69
  • Ticaret 3, (%100)

FilmleriTV adlı üyeden alıntı

Ben din ile sanat arasında bir versus yapmadım. Dedim ki eğer biri istediği zaman kontenjan sıkıntısı olmadan dini eğitim alabiliyorsa aynı şekilde sanat veya sporla ilgilenen de sıkıntı yaşamadan istediği alanda eğitim alabilmeli. İlla versus yapmamı istiyorsanız sanat bana göre din kadar toplum ve insan için önemlidir.

Bende bir Müzisyen olarak düşüncene katılmıyorum.

darkthepro darkthepro WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
gereksiz bu devlete daha çok fen lisesi daha çok üniversite, hastane , okul lazım yoksa gelişme diye bir şey yok bence de çok gereksiz imam hatip lisesine gerek yok universitede ilahiyat okusun

wmaraci
wmaraci

mustafayasin mustafayasin PHP & IOS Developer Kullanıcı
  • Üyelik 21.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 914
  • Beğeniler 91 / 173
  • Ticaret 11, (%100)

FilmleriTV adlı üyeden alıntı

Hala yanlış örnekler vererek kendini savunmaya çalışıyorsun. Senin bir konuyu savunduğun falan yok. Sen ne kadar din ile sanat arasında karşılaştırma yapmıyorum desen de ikisini de aynı kefeye koyuyorsun. Kontenjan durumu çalacağın her kapı için geçerlidir. Bu bir ev de olabilir, bir kurs da olabilir, bir okul da olabilir. Kontenjan hayatın her kademesinde varolan bir durumdur. Bu imam hatipler için de böyledir başka yerler için de. Sanat okuluna on kişi gidebiliyor, imam hatipe bin kişi gidebiliyor diye sanat okullarını kontenjan sınırlı, imam hatipleri sonsuz kişi alımlı yapmaz.

Haklı olduğun bir söz söylüyorsun, imam hatipler fazlaca açılıyor diyorsun, eyvallah. Ama kendini haksız duruma düşürmek için elinden geleni yapıyorsun. Bu yazıma cevap atmadan önce biraz düşün. Sadece düşün, senden bir cevap beklemiyorum. Düşünürsen hatanı bulacaksın.

FilmleriTV FilmleriTV WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Eğitmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** A**
  • Mesajlar 2077
  • Beğeniler 522 / 448
  • Ticaret 21, (%90)

Hala yanlış örnekler vererek kendini savunmaya çalışıyorsun. Senin bir konuyu savunduğun falan yok. Sen ne kadar din ile sanat arasında karşılaştırma yapmıyorum desen de ikisini de aynı kefeye koyuyorsun. Kontenjan durumu çalacağın her kapı için geçerlidir. Bu bir ev de olabilir, bir kurs da olabilir, bir okul da olabilir. Kontenjan hayatın her kademesinde varolan bir durumdur. Bu imam hatipler için de böyledir başka yerler için de. Sanat okuluna on kişi gidebiliyor, imam hatipe bin kişi gidebiliyor diye sanat okullarını kontenjan sınırlı, imam hatipleri sonsuz kişi alımlı yapmaz.

Haklı olduğun bir söz söylüyorsun, imam hatipler fazlaca açılıyor diyorsun, eyvallah. Ama kendini haksız duruma düşürmek için elinden geleni yapıyorsun. Bu yazıma cevap atmadan önce biraz düşün. Sadece düşün, senden bir cevap beklemiyorum. Düşünürsen hatanı bulacaksın.

Bakın anlaşamadığımız nokta şudur sizle. Ben diyorum ki dinini öğrenmek isteyen için devlet kurslar düzenliyor, vakfı tarikatı ıvırı zıvırı yine ücretsiz kurslar düzenliyor. Bir de bütün bunların üstüne her mahalleye bir adet İmam Hatip okulu açılıyor. Buraya kadar sorun var mı?
Dinini öğrenmek isteyen için imkan bu kadar geniş olmasına rağmen her ilde sanat lisesi mevcut değil bakın ilde diyorum. Yahu konservatuvar sınavlarına parası olmadığı için bilgisayar programı ile hazırlanan adamlar tanıyorum. Devlet nasıl dinini öğrenmek isteyen için imkan yaratıyorsa hayallerini gerçekleştirmek isteyen için de aynı imkanı yaratacak. 500 tane İmam lisesi olacaksan en az 200 tane de sanat lisesi olacak arada bu kadar fark olması normal değil. Bu topluma sanatçı da lazım.

Kontenjan her şeyde var. Savunmaya bakar mısın arkadaş:) Biz ne anlatsak boşuna.

daFirenze22 daFirenze22 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad R** V**
  • Mesajlar 1229
  • Beğeniler 15 / 178
  • Ticaret 1, (%100)
Tamam bu liseler yapılsın itirazım yok ama madem bu kadar bu liseden yapıyorsun diğer alanlarda ki liseleri de ihmal etmeyeceksin.

Kendi halinde.Meraklı gözlerle inceleyen.

Sirvaliente Sirvaliente White Power! Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Youtuber
  • Konum ABD
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 370
  • Beğeniler 19 / 106
  • Ticaret 2, (%100)
İşte kendinize sormuyormusunuz neden eğitimde lider ülkeler arasında değiliz diye? İşte nedeni bu. Dinin sömürüldüğü, imama diyanete verilen paranın yarısı eğitime verilseydi insanlara okuma imkanı verilseydi eğitimle kalkanan ülkelerin haline bakın, onlardan biri olurduk!

Her kim bize karşı ayaklanırsa kendisini ölü kabul etmelidir.

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

isousluer adlı üyeden alıntı

Problem imam hatiplerde veya normal okullarda değil. Problem eğitim sisteminin temelinde.

Tarih okuyanlar varsa medreselerin tarihteki önemini biliyordur. 18. yüzyıldan sonra medreselerde ilim derslerinin gereksiz olduğu düşüncesinin hakim olması, Tanzimat'tan sonra da batının okullarının yanında iyice eriyip bitmesi, Cumhuriyet ile de tamamen tasfiye edilmesi medreseleri tamamen bitirmiştir. Özellikle Nizamiye medreselerinde büyük ilim adamları yetişmiştir. Dini derslerin yanında ilmi dersler (astronomi, astroloji, mantık, felsefe vs.) de verilmiştir.

Günümüzde medreselerdeki gibi ilme vakıf hocalar var mı? Veya ilmi öğrenecek öğrenciler var mı? Bence tartışılması gereken ilk konu budur. İmam hatipler yapılsın, buna karşı çıkacak son kişilerden biriyimdir. Fakat imam hatipler yapılırken yanında ilmi derslere de önem verilsin. Yukarıda da söylediğim gibi 17. yüzyılda medreselerin çöküşe geçmesinin sebebi ilmi derslere önem vermemesidir.

Bir diğer konu ise imam hatiplerde okuyan öğrenciler hiçte imam hatipte okuyor gibi değil. Ülkede ahlaksızlık hat safhalarda ve bu da imam hatiplere kadar sirayet etmiş durumda. Bizzat şahit olduğum olaylar mevcut. Önce İslamiyet'i aile çocuğuna öğretmeli. Günümüzdeki gibi modern İslamcılık oynarlarsa çocukta "bu yaz acaba hangi marka eşarp moda" diye sorar.

Haklısınız ama şöyle de bir sıkıntı var, İmam Hatipler aynı zamanda farklı konulara dahil ediliyor. Çok farklı amaçlarla yapılıyor. Sayılar gerçekten milli eğitimden mi alındı bilmiyorum ama 1071 adet İmam Hatip gereğinden çok fazla. Bir de ortaokullar var. Ülkemizde bu yıl Anadolu Öğretmen Liseleri dahi kapatıldı. Eğitim sistemimiz baştan sona yanlış bir düzen içerisinde. Okulumda 4 farklı dönem 3 farklı sınav sistemiyle okula giriş yaptı. Üstelik Türkiye'deki en iyi liseler arasına bulunuyor. Hal böyle olunca, İmam Hatip'ler olsun olmasın, eğitim sistemimiz zaten yıkık durumda. Asıl korkutucu olan "acaba bilerek ve istenerek mi bu hale getiriliyor?" sorusu.

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)

TanerSELEK adlı üyeden alıntı

İnançsız yetişecekse bırak yetişmesin..

al sana inançlı bilimadamları listesi

http://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsl%C3%BCman_bilim_adamlar%C4%B1_listesi

kendi zamanlarındaki bilimadamları bu kişiler, din ile bilimi iç içe yaşamış insanlar. Şimdi hangi din adamı bilim ile uğraşıyor?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al