freelance iş ilanları

Yazılım mühendisliği hakkında merak ettiklerim

17 Mesajlar 2.018 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

iskifogl iskifogl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)
Arkadaşlar belki bilenleriniz vardı uzun bir süredir üniversite sınavlarına hazırlanıyorum vs. kktc'de özel bir üniversitede %100 burs yazılım müh. kazandım aynı zamanda bilgisayar programcılığıda ama ben lys'ye girip ktü'de yazılım okumak istiyorum.

Şimdi asıl konumuza dönecek olursak benim bazı sorularım var. Ekşisözlük'te falan okuduğum kadarıyla çoğu kişi bu bölümleri önermiyor. Yok işte bütün gün sandalyede önünde pc gözlerin bozulur belin düz olur uyuyamazsın vs. Bilen biri bana bu durumu açıklarsa çok sevinirim. Yani günde kaç saat pc başında geçiyor vs. çünkü ona göre tercih yapacağım. Zararlı mı değil mi?

Not: yazılım dışında eczacılık bursuda kazandım tercih hakkım var yani o yüzden soruyorum sizce hangisi?

wmaraci
reklam

Kanuni Kanuni WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 09.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Müh
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 767
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 12, (%100)
Sen Ekşi'ye ne bakıyorsun? Orası cehalet kaynıyor. Bilgisayarı seviyorsan seçebilirsin. KTÜ'deki bölüm yeni açıldı. Ben derslerine baktım ama pek içime sinmedi. Başka okul tercih etsen daha iyi gibi. Ama Kıbrıs'ı önermiyorum.

"Günde kaç saat pc başında geçiyor?" sorusu biraz garip. Kaç saat çalışacaksan, o kadar saat. Aslında şu andaki mühendisler yazılımcı olarak çalışıyor. Sen gerçek bir mühendis olursan tasarımlar yaparsın. Başkaları program yazar, sen sistem çizimi yaparsın.
iskifogl

kişi bu mesajı beğendi.

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
İncisözlük'te genelde her bölümü, herşeyi kötülerler merak etme :) Benim arkadaşım yazılım mühendisliği okuyor ve 1.sınıfı bitirdi. Öyle saatlerce bilgisayar başında felan kalmıyor, yani sonuçta kimse seni bilgisayar başında zorla tutamaz. Derslerde bilgisayar gerekirse bilgisayara bakarsın, ödevlerde felanda bilgisayardan yapıcağın şeyler olduğunda en fazla 1-2 saatini alır.

Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve saatlerce bilgisayar başında kalan görmedim duymadım :)
iskifogl

kişi bu mesajı beğendi.

hypnoyzes hypnoyzes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 12 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Öhöhöm :) 20sene programcılık yapan insanlar var öyle bir durum olsa bu insanlar kör ve kambur olurdu :) Kendine ait zamanların da oluyor yoksa evlenemez yiyip içemez uyuyamazdın :) işin şakası bir yana çeşitli hareketler var yirmi dakika yapabilirsen. Bilgisayar gözlüğü de cabası oturuşunu alıştırmak için birşeyler okuyabilirsin ancak bunu neredeyse hiç kimse yapmaz. Bileklerden rahatsız olanlar varsa da bu diğer mesleklerde de benzer şeylerin ollmadığı anlamına gelmez. Her mesleğin yan etkisi mevcut. Hatta hayatta yaptığın her birşeyin geri dönüşü mevcut. Biraz daha hikemiyat yapmadan saadete geleyim.
Canlı örnekler sunayım.
ENGİN POLAT 15 yılını vermiş birisi...
BilgeAdam Kurumsal Enterprise Software Architect, Microsoft MVP, Nokia Developer Champion, MEA Influencer

BORA KAŞMER
I have been coding for 20 years .I am computer and civil engineer.Play solo guitar.Ride racing motorcycle.Married and have a daughter.Love games.36 years old.

Bu işte çok para olduğunu biliyorum. Ben de okumadan girebilir miyim bunu sorayım. İşi bilsem öğrensem birşekilde kurs filan girer miyim acaba?
iskifogl

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)

AhmetCakmak34 adlı üyeden alıntı

İncisözlük'te genelde her bölümü, herşeyi kötülerler merak etme :) Benim arkadaşım yazılım mühendisliği okuyor ve 1.sınıfı bitirdi. Öyle saatlerce bilgisayar başında felan kalmıyor, yani sonuçta kimse seni bilgisayar başında zorla tutamaz. Derslerde bilgisayar gerekirse bilgisayara bakarsın, ödevlerde felanda bilgisayardan yapıcağın şeyler olduğunda en fazla 1-2 saatini alır.

Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum ve saatlerce bilgisayar başında kalan görmedim duymadım :)

Okurken demiyorum ya mesela mezun olunca müşteri dırdırı vs. diyolar yada Türkiye'de yapma bu işi diyen çok sebebi nedir?

Kanuni adlı üyeden alıntı

Sen Ekşi'ye ne bakıyorsun? Orası cehalet kaynıyor. Bilgisayarı seviyorsan seçebilirsin. KTÜ'deki bölüm yeni açıldı. Ben derslerine baktım ama pek içime sinmedi. Başka okul tercih etsen daha iyi gibi. Ama Kıbrıs'ı önermiyorum.

"Günde kaç saat pc başında geçiyor?" sorusu biraz garip. Kaç saat çalışacaksan, o kadar saat. Aslında şu andaki mühendisler yazılımcı olarak çalışıyor. Sen gerçek bir mühendis olursan tasarımlar yaparsın. Başkaları program yazar, sen sistem çizimi yaparsın.

Valla Kıbrıs'ı ben de kendime önermiyorum o yüzden tr'nin sınavlarına çalışıyorum zaten ama kendime alternatif olsun diye burda burs kazandım. Malum dersane falan yok elimden geldiğince çalışıyorum ama tr olmazsa kıbrıs'ta yaşıyorum en kötü ihtimal burda 1-2 sene bilgisayar programcılığı okur dgs ile tr'ye geçerim dedim.

hypnoyzes adlı üyeden alıntı

Öhöhöm :) 20sene programcılık yapan insanlar var öyle bir durum olsa bu insanlar kör ve kambur olurdu :) Kendine ait zamanların da oluyor yoksa evlenemez yiyip içemez uyuyamazdın :) işin şakası bir yana çeşitli hareketler var yirmi dakika yapabilirsen. Bilgisayar gözlüğü de cabası oturuşunu alıştırmak için birşeyler okuyabilirsin ancak bunu neredeyse hiç kimse yapmaz. Bileklerden rahatsız olanlar varsa da bu diğer mesleklerde de benzer şeylerin ollmadığı anlamına gelmez. Her mesleğin yan etkisi mevcut. Hatta hayatta yaptığın her birşeyin geri dönüşü mevcut. Biraz daha hikemiyat yapmadan saadete geleyim.
Canlı örnekler sunayım.
ENGİN POLAT 15 yılını vermiş birisi...
BilgeAdam Kurumsal Enterprise Software Architect, Microsoft MVP, Nokia Developer Champion, MEA Influencer

BORA KAŞMER
I have been coding for 20 years .I am computer and civil engineer.Play solo guitar.Ride racing motorcycle.Married and have a daughter.Love games.36 years old.

Bu işte çok para olduğunu biliyorum. Ben de okumadan girebilir miyim bunu sorayım. İşi bilsem öğrensem birşekilde kurs filan girer miyim acaba?

Teşekkür ederim yorum için yani çalışınca oluyor.

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)

Tetsu adlı üyeden alıntı

Okurken demiyorum ya mesela mezun olunca müşteri dırdırı vs. diyolar yada Türkiye'de yapma bu işi diyen çok sebebi nedir?

Sonuçta mezun olduktan sonra herşey sana kalıyor. Sen ne yaparsan, nasıl çabalarsan elbet karşılığını alırsın. 40-50 bin liraya bankada çalışan yazılımcıda var, 1-2 bin liraya hosting firmasında çalışan yazılımcıda :)

• Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)

AhmetCakmak34 adlı üyeden alıntı

Sonuçta mezun olduktan sonra herşey sana kalıyor. Sen ne yaparsan, nasıl çabalarsan elbet karşılığını alırsın. 40-50 bin liraya bankada çalışan yazılımcıda var, 1-2 bin liraya hosting firmasında çalışan yazılımcıda :)

Anladım yorum için tekrardan çok teşekkür ederim. :)

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)

Tetsu adlı üyeden alıntı

Anladım yorum için tekrardan çok teşekkür ederim. :)

Ben teşekkür ederim, bende bu ikilemler arasında kalmıştım geçen sene. Ama istedikten ve sevdikten sonra herşeyi başarabilir insan.
iskifogl

kişi bu mesajı beğendi.

baranos baranos WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Journalist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 1621
  • Beğeniler 419 / 197
  • Ticaret 5, (%80)
Hocam Ekşisözlüğe ve diğer sözlüklere bu tür konularda kararlar alırken itibar etmemenizi öneriyorum.
Yazılım mühendisliği geleceğin hatta şimdinin bir bölümü önemli bir yere sahip hem Türkiye'de hem de dünyada geçerli bir gelişim bölümüdür, her işin zorlukları vardır seçim yapmadan bu tür şeyleri problem edip takılmamanızı dilerim ayrıca belirtmek istiyorum ki hangi bölümü seçerseniz seçin iş sizde bitiyor, kendinizi geliştirmeli, istemeli yani kısaca bilgiye aç olmalısınız!
Girişimci olursanız başarılı olursunuz...

Başarılar dilerim...

yamadown yamadown Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 35 / 18
  • Ticaret 7, (%100)
Eğer kazanırsan kesin oku hiç kimseye bakma genelde o bölümleri kazananlar kıskanılır. Çünkü bilgisayarla pek ilgisi olmayan herkes web yazılımı veyada masaüstü yazılımı olsun çok basit birşey sanar ve kendilerininde yapabilceğini sanar o bölümü okuyupta iyi işler çıkaran kişileride çok kıskanırlar. Şuan bende düşünüyordum LYS çalışmadım. Sınavsız geçiş ile gidip dgs hazırlanıcam yok belmiş yok gözmüş hiç bişe olmaz merak etme. Gelecekte bu bölüm çok değerli ve kıymetli olucak + yurt dışına çıkma imkanızını oldukça artırıyor

wmaraci
Konuyu toplam 10 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 10 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al