freelance iş ilanları

Yazılım mühendisliği hakkında merak ettiklerim

17 Mesajlar 2.023 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

JexyR JexyR Codeigniter / Symfony Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Müh.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 183
  • Beğeniler 11 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
Kafanda eczacılık mı yoksa yazılım müh. gibi bir soru varsa zaten hiç gitme yazılım mühendisliğine , eczacılık oku. Yazılım mühendisliğini zevk içinde okuyabilmen ve başarılı olabilmen için şimdiye kadar ben yazılım mühendisi olucam diyebilmiş olman gerekirdi. Aksi takdirde okudugun her sene sana işkence gibi gelecektir

wmaraci
reklam

FurkanKandemir FurkanKandemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
Yazılımla ilgili sorduğun soruların hepsi çok değişken cevaplara sahip.
Mesela bir firmada yaklaşık 8 saat bilgisayar başında çalışırsın. (robot gibi değil bazılarında robot gibi). Eğer ki bu mesleği seviyorsan bazen bakmışsın 12 saattir kod yazıyorsun ama sana 4-5 saat gibi gelir. Bazen moralin bozuk olur 1 sayfa kod yazarsın zar zor 1 saat geçer. Hastalıklar konusuna gelirsen ilkten bel ve sırt ağrısı çekebiliyorsun alıştığında geçiyor ya da benim gibi değişik pozisyonlarda oturacaksın(nasıl diye sormayın). Göz konusunda ise bozulacak diye bir şey yok tanıdıklarım var görme oranları %99. Bazı durumlarda göz damlası kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Eğer ki yazılımı sevmiyorsanız isterseniz odtü'yü kazanın yinede okumanızı tavsiye etmem :)
Bu sektörde biraz da şansınız olacak.
Sadece freelance çalışırsanız yukarda yazılan durumlar tamamen değişir :)
Açıkcası bu sorunun cevabı çok uzun bence.

ytre10 ytre10 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek CTO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 163
  • Beğeniler 17 / 30
  • Ticaret 12, (%100)
tabi ki de eczacılık. 10 yıldır yazılım geliştiriyorum. yazılım işini sevmeyen biri yapamaz. eğer sadece meslek olsun die okuyacaksan eczacılık oku. yoksa yazılım alanında okusanda o sektörde iş yapmayacaksın nasılsa.

iskifogl iskifogl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)

JexyR adlı üyeden alıntı

Kafanda eczacılık mı yoksa yazılım müh. gibi bir soru varsa zaten hiç gitme yazılım mühendisliğine , eczacılık oku. Yazılım mühendisliğini zevk içinde okuyabilmen ve başarılı olabilmen için şimdiye kadar ben yazılım mühendisi olucam diyebilmiş olman gerekirdi. Aksi takdirde okudugun her sene sana işkence gibi gelecektir

Yok hocam ben tabikide yazılım istiyorum ve seviyorum ama ilerde sağlık açısından çok sorun olur dediler ondan bir araştırayım dedim.

FurkanKandemir adlı üyeden alıntı

Yazılımla ilgili sorduğun soruların hepsi çok değişken cevaplara sahip.
Mesela bir firmada yaklaşık 8 saat bilgisayar başında çalışırsın. (robot gibi değil bazılarında robot gibi). Eğer ki bu mesleği seviyorsan bazen bakmışsın 12 saattir kod yazıyorsun ama sana 4-5 saat gibi gelir. Bazen moralin bozuk olur 1 sayfa kod yazarsın zar zor 1 saat geçer. Hastalıklar konusuna gelirsen ilkten bel ve sırt ağrısı çekebiliyorsun alıştığında geçiyor ya da benim gibi değişik pozisyonlarda oturacaksın(nasıl diye sormayın). Göz konusunda ise bozulacak diye bir şey yok tanıdıklarım var görme oranları %99. Bazı durumlarda göz damlası kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Eğer ki yazılımı sevmiyorsanız isterseniz odtü'yü kazanın yinede okumanızı tavsiye etmem :)
Bu sektörde biraz da şansınız olacak.
Sadece freelance çalışırsanız yukarda yazılan durumlar tamamen değişir :)
Açıkcası bu sorunun cevabı çok uzun bence.

Cevabınız için çok teşekkür ederim bazıları gözleriniz bozuluyor vs. diyor ondan sordum yani. Tekrardan sağolun.

Ek Olarak:

baranos adlı üyeden alıntı

Hocam Ekşisözlüğe ve diğer sözlüklere bu tür konularda kararlar alırken itibar etmemenizi öneriyorum.
Yazılım mühendisliği geleceğin hatta şimdinin bir bölümü önemli bir yere sahip hem Türkiye'de hem de dünyada geçerli bir gelişim bölümüdür, her işin zorlukları vardır seçim yapmadan bu tür şeyleri problem edip takılmamanızı dilerim ayrıca belirtmek istiyorum ki hangi bölümü seçerseniz seçin iş sizde bitiyor, kendinizi geliştirmeli, istemeli yani kısaca bilgiye aç olmalısınız!
Girişimci olursanız başarılı olursunuz...

Başarılar dilerim...

Eyvallah hocam. Araştırırken orası çıktı o yüzden onu örnek verdim. :)

wmaraci
wmaraci

AZRaeLeM AZRaeLeM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Ü**
  • Mesajlar 516
  • Beğeniler 124 / 120
  • Ticaret 11, (%100)
Merhaba arkadaşlar, bende haftaya pazar üniversite sınavına gireceğim. Kendi şehrimde Bilgisayar Mühendisliği istiyorum. Önerileriniz, tavsiyeleriniz nedir acaba? Doğru bir seçimmi? Bilgisayar ile iç içeyim, eğitim almadan bir çok kişi gibi kendimi geliştirdim. Bunun eğitimini alıp meslek haline dönüştürmek istiyorum. İş imkanı açıkmı? Üniversitede okuyan abilerimiz ne derler bu konuya, eğitim süreci nasıl oluyor?

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Eğer yazılım mühendisliğine kodlama öğreneyim diye gidecekseniz baştan söyleyelim, hayal kırıklığına uğrarsın. Yazılım mühendisliği bir çok ünide aslında yüksek lisans programı olarak mevcut. Yazılım mühendisleri bir ürünün (yani bir yazılımın) mimarisini tasarlar, plana koyar ve uygular. Bilgisayar Mühendisliği ile ilgisi yoktur. Yazılım mühendisleri takım lideri ya da yönetici olurlar. Ülkemizde bir çok yazılım mühendisi üst düzey pozisyonlarda çalışan insanlar. Kod yazan insanlar değil.

cheeky cheeky WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Kastamonu
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 62
  • Beğeniler 11 / 10
  • Ticaret 5, (%100)
Tıp okuma elini,kolunu kesersin.
Elektrik mühendisi olma elektrik çarpar.
İşletme okuyup da milleti mi işleticen :)
Herkesten fikrini al,kendi bildiğini yap.
Tabi ister eğitim,ister iş hayatı en iyisini yaptıktan sonra iş,imkan bağdatta da olsa gelir seni bulur. Hakkında hayırlısı inş.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al