wmaraci reklam
lidertakipci

Ülkemizde Yazılımcılara Bakış Açısı ve Eğitim Sistemi

7 Mesajlar 646 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

ssyazilim ssyazilim I'm retired from the NET! Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Industry Engineering
  • Konum Isparta
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 734
  • Beğeniler 106 / 213
  • Ticaret 8, (%100)
Öncelikle ülkemizde ki yazılımcılık anlayışı malesef avrupa ülkelerindeki yazılımcılık anlayışına göre zıt seviyede kaldığını belirtmek isterim. Türkiyede ki yazılım firmaları bünyelerine katacakları elemanlardan en az 4-5 yazılım diline hakim olmalarını beklemekte ve tüm teknolojik sorunları üstlerine yıkma uğraşına girmektedir. Halbuki bu yazılımcılık anlayışına ters bir durumdur. Yazılımcı arayışlarında önce sorunlara çözüm üretebilme kapasitesine yer verilmelidir. Tek bir dili çok iyi kavramış , algoritma , kütüphane ve mantık yapılarını sorunsuz geliştirmiş bir birey , yazılım sektöründe elbette başarılıdır. Ancak bu bireyin gelişim ve iş durumunu ülkemizdeki firmaların isteklerini çeşitlendirmeleri sebebiyle köreltilmektedir.

Ülekemizde ki yazılım firmalarının yazılımcılarına bakış açısı neredeyse şu şekilde.

- Ben yazılımcı aldım hem veri tabanından sorumlu olacak , hem sitemizin yönetimini yapacak , hem web tasarım işlerine bakacak , hem sistemsel sorunlarımızı çözüp programlar geliştirecek , hemde donanımsal arızalara bakacak. Oldu başka isteğiniz ?

İşte bu kölelik bakış açısıyla çalıştırılan nice parlak yazılımcıların sonu her zaman gelişmeye ve alanında profesyonelleşmeye kısıtlanmıştır. Bu da ülkemizdeki kaliteli yazılımcı gelişimini önlemiştir. Halbuki bir alanda en iyisi olmak tüm alanlardan biraz bilmekden kat kat daha iyidir. Bu şekilde her yazılım dilinden profesyonel üretimciler çıkmış olacak , en iyisi kavramı ülkemizde var olmaya başlayacaktır.

Ülkemizde ki yazılımcı eğitimlerine de bir göz atacak olursak , yazılımcılık eğitimleri genelde lise düzeyinde , meslek liselerinde başlamaktadır. Çoğu eski 2005 civarlarında temellendirilmiş MEGEP dersleri öğrencilere genelde ezberletmeye çalışarak, kod yazdırılarak öğretilmekte. Ülke genelindeki meslek liselerinde çoğu yazılım dili eğitimi yetersiz ve ezberci sistem götürülmektedir. Yazılım alanındaki megep derslerine baktığımızda hala tekdüze asp ve php dersleri , eski mantık ve komut yapıları görmekteyiz. Responsive ve MVC gibi nice teknolojik yapılar henüz eğitim kütüphanelerinde yerini almamış bile.

Oysa kaliteli yazılımcı bireylerin oluşmasını istiyorsak , bu MEGEP kütüphanelerinin her yıl düzenli olarak güncellenmesi gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Ama sanırım eğitim sisteminin kurbanı olan yazılımcı gençlerimiz , kendi başlarının çaresine bakmadıkları sürece hep eksik ve yetersiz öğrenime maruz kalacak gibi görünüyor.

Bilgisayar Programcılığı adı altında dayatılan 2 yıllık derslerde ise sıkıştırılmış eğitim prensibi gözlemliyoruz. Birçok yapıyı 2 yılda sıkıştırmaya çalışan eğitimciler çoğu püf noktayı atlayarak başından savıyor.

Ben iyi bir yazılımcının ancak mantık kullanımının önemini anlatmayla meydana geleceğini düşünüyorum.

Sürekli güncel yapıları öğrencilere sunmalı , hatta üzerlerine kendilerininde birşeyler koyarak , hiç olmamış yapılmamış yazılım mantıklarını üretmelerini istemeliyiz. Bir kaç yazılım dilini çat pat öğrenmek veya öğretmek ile bu sektörün ülkemizde gelişmesi çok zor görünüyor. Önce öğrencilere yazılım mantığını kavratmalı ve yapılmamışı yaptırmaya çalışmalıyız.

Veri kayıt etme , silme , güncelleme işlemlerini öğretmekle o öğrencinin sanki veri yönetimi uzmanı olduğunu sanan eğitimciler , konuları kapatıp kestirip atmakta. Yazılım alanında iyi olmak istiyorsak , her mantığa açık olmalı , aldığımız eğitimin ne kadar doğru olduğunu sorgulamalı ve bu eğitimle asla yetinmemeliyiz.

Amacımız ben şu dili biliyorum demek değil , ben şu alandaki sorunları araştırarak çözebilirim diyebilme potansiyeline gelmek olmalıdır.

Eleştirilerim meclisten dışarıdır , Hepinize öğrenim dolu günler dilerim :)

KAYNAK : http://ogretenvideo.com/oku/?m=yazilimcilara-bakis-acisi-ve-egitim-sistemi
dimonotetra

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Türkiye'de her sektör böyle neredeyse, restorancılıktan inşaata kadar. Türk kafası böyle işliyor sanırım; o kadar para veriyoruz, yapacak tabii.

Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler

mhtkucuk mhtkucuk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 1, (%100)
Malum güzel Türkiyem'de mantık bu şekilde işliyor.Ben o kadar para veriyorum hepsini yapsın işte her işe ayrı ayrı eleman mı alacan çok masraf bir eleman alıyım hepsini yapsın sonra Türkiye'de niye yazılımcı yetişmiyor niye kalifiyeli yazılımcı yok olmaz tabi sen al elemanı kafasını etini ye şunu yap bunu yap o kadar para veriyorum diye adamı meslekten soğut bu iş sabır işidir emek işidir biraz soğudu mu bir daha bir şey yapası gelmez ..

Eğer yatırım yapılan işe değilde insana yapılsa daha farklı şeyler olacak ama o da daha gelişmedi...

Sonra diyorlarki eleman bulamıyorum acaba neden bulamıyorsun önce kendine bak bir tart neden eleman bulamıyorum..

Aslında yazılacak ve konuşulacak o kadar çok şey var ki...

JexyR JexyR Codeigniter / Symfony Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Yazılım Müh.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 183
  • Beğeniler 11 / 62
  • Ticaret 0, (%0)
malesef aynı görüşte değilim. yazılımcı yazılımcıdır.her firma sahibi ister yazılımcı sadece yazılım üretsin. yaklaşık 10 senedir farlı firmalarda çalıştım ya da kendi firmamı açtım gördüğüm şudur ki büyük bir şirket değilseniz ve büyük firmalara ulaşamayacaksanız yazılmcıyı ayrı , veritabanı uzmanını ayrı kişiler olması imkansız. çapınızı bilmez benim gibi bir front end developer , bir grafiker , bir içerik yöneticisi alırsanız bir iş için 4 haneli rakamlar ödeyemeyecek küçük işletmeler ile çalışıyorsanız 1 seneyi çıkartamazsınız.

Eğer müşteri onbin tlleri harcayabilecek çaptaysa o zaman yazılım uzmanlarınız vs ayrı olur ki olmalıdır. o tür işler ile 10 katı daha az bütçeler bir değildir.

Böyle büyük firmalara zaten kariyer vs gibi işilan sitelerinden ulaşamazsınız.

http://careers.stackoverflow.com/jobs/87420/senior-mobile-developer-ios-or-android-smartface

http://careers.stackoverflow.com/jobs/88015/senior-front-end-engineer-wordapp

http://careers.stackoverflow.com/jobs/88012/senior-backend-engineer-wordapp

http://careers.stackoverflow.com/jobs/88406/software-engineer-ankara-turkey-hazelcast

uzun lafın kısası : insanların yazılımcıya bakış açısında sorun yok , sorun bu işi bilmeyenleri yazılım işlerini ucuz sanmalarından ileri gelmektedir.

Eklemeden geçemeyeceğim. Türkiye'de veritabanı uzmanı ? Türkiye'de yazılım uzmanı var da bu kişilere her işi mi yaptırıyorlar çok merak ediyorum. Türkiye de kaç kişi gerçekten front end developer ve her işi yapıyor. Front end developer isen , html5 css3 sass less jquery angularjs bunların uzmanı olman gerek kaç kişi bunları yalayıp yutmuş ve hem bunları yapıyorum hem içerik gidiyorum diye yakınıyor. Yakınıyor ise katedmesi gereken yolu var demektir. Gerçekçi olmak iyidir 1-2 yıl birşey ile uğraşıp uzman olmayı seviyoruz ama gerçek böyle değil. Bakın etrafınıza kaç tane yazılım uzmanı , kaç tane tasarım uzmanı vs uzmanı göreceksiniz

wmaraci
wmaraci

ssyazilim ssyazilim I'm retired from the NET! Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Industry Engineering
  • Konum Isparta
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 734
  • Beğeniler 106 / 213
  • Ticaret 8, (%100)

JexyR adlı üyeden alıntı

malesef aynı görüşte değilim. yazılımcı yazılımcıdır.her firma sahibi ister yazılımcı sadece yazılım üretsin. yaklaşık 10 senedir farlı firmalarda çalıştım ya da kendi firmamı açtım gördüğüm şudur ki büyük bir şirket değilseniz ve büyük firmalara ulaşamayacaksanız yazılmcıyı ayrı , veritabanı uzmanını ayrı kişiler olması imkansız. çapınızı bilmez benim gibi bir front end developer , bir grafiker , bir içerik yöneticisi alırsanız bir iş için 4 haneli rakamlar ödeyemeyecek küçük işletmeler ile çalışıyorsanız 1 seneyi çıkartamazsınız.

Eğer müşteri onbin tlleri harcayabilecek çaptaysa o zaman yazılım uzmanlarınız vs ayrı olur ki olmalıdır. o tür işler ile 10 katı daha az bütçeler bir değildir.

Böyle büyük firmalara zaten kariyer vs gibi işilan sitelerinden ulaşamazsınız.

http://careers.stackoverflow.com/jobs/87420/senior-mobile-developer-ios-or-android-smartface

http://careers.stackoverflow.com/jobs/88015/senior-front-end-engineer-wordapp

http://careers.stackoverflow.com/jobs/88012/senior-backend-engineer-wordapp

http://careers.stackoverflow.com/jobs/88406/software-engineer-ankara-turkey-hazelcast

uzun lafın kısası : insanların yazılımcıya bakış açısında sorun yok , sorun bu işi bilmeyenleri yazılım işlerini ucuz sanmalarından ileri gelmektedir

Herkez aynı şeyi düşünseydi yaşamın bir amacı olmazdı , yorumunuz için teşekkürler. Ben yazılım alanında profesyonelliğin ancak iyi kategorize edilmiş eğitim ve iş ahlakından geleceğini düşünüyorum.

FurkanKandemir FurkanKandemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
Bu bakış açısı şirketin büyüklüğüne ve yöneten kişiye göre değişir.
Küçük çaplı bir şirkette yazılımcıdan hepsini yapmasını beklerler ve genellikle hazır sistem kullanırlar.
Benim çalıştığım şirkette tasarımı grafiker yapıyor. Css giydirmeyi yeni aldığımız elemanlar yapıyor. kodlama kısmını da tecrübeli elemanlar yapıyor.
Yoğunluk olduğu zaman tecrübeli elemanda css giydirme yapabiliyor.
Boş zamanlarımızda patronun isteğiyle bilmediğimiz konular hakkında araştırma ve uygulama yapıyoruz.

mbaydemir mbaydemir https://sapkalimi.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek WEBMASTER
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 802
  • Beğeniler 168 / 128
  • Ticaret 6, (%100)
Az parayla çok iş yaptırmak tüm dünyanın istek ve arzusu değil mi :D Aslına bakarsanız bizler de bir iş yaptırdığımızda normal fiyatına daha fazla iş yaptırmak istemiyor muyuz? Bu ciddi anlamda çalışanı yorsa da iş vereni hiç rahatsız etmez, sonuçta para verdim mantığıyla bakar. Düzelmesi zor iş, inşallah ilerleyen yıllarda firmalar kendine gelir :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al