Merhaba arkadaşlar.
Bir kaç aydır adsense ile ilgileniyorum , çok şükür artık yüklü mebla kazanmaya başladım. Bir arkadaşın ikazıyla adsense vergi mevzuunu araştırdım. Önüme çıkan sonuçlarda hiç bir şey alıp satmıyor olsam dahi senelik arızi gelir sınırını aştığım için vergiye tabii olduğumu öğrendim. %15 den başlayıp %35 e kadar varan bir vergi ödemesiyle karşı karşıyayım. Vergi dairesine gidip durumu bildirdiğimde bunun doğru olduğunu , senelik yaklaşık 60.000 tl yi geçen %35 lik vergiye tabi olduğunu söylediler , vergi beyannamesinde bulunmayıp yakalanmam halinde hem ceza yiyeceğimi hemde kazandığım süre boyuncaki vergiyi faiziyle ödeyeceğimi bildirdiler. En akıllıca tavsiye şahıs şirketi kurup vergiyi %20 ye sabitlemem tavsiye edildi. Bununla beraber masrafları vergiden düşebiliyormuşuz. Ancak herhangibi bir masrafımda yok. Bu durumda örnek olarak 20.000 in 4 binini vergi olarak vermek biraz ağır geliyor.
Mali müşavire gidip sorduğumda adam yerinde olsam hiç bir şey yapmam gittiği yere kadar götürürüm dedi.
Konu hakkında farklı bir çözüm bilen ve ya bu durumla karşı karşıya kalanınız var mı ? Daha az vergi için çözüm tavsiye edebilirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için teşekkürler.