Kuzen evliliği hakkında düşünceleriniz

17 Mesajlar 2.238 Okunma
smmexpress

Skaylet Skaylet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Editör
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 137
  • Beğeniler 72 / 33
  • Ticaret 1, (%100)
Ailemde birkaç kişi kuzeniyle evli durumda.Bana göre doğru değil.tıbben bazı yanlış tarafları var biliyorsunuz.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

wmaraci
reklam

muratsahin muratsahin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 24
  • Beğeniler 4 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
hem yanlış hem de tehlikeli doğacak çocuklar açısından.

Heuristic Heuristic Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web Hacking, Exploits/Vuln.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4777
  • Beğeniler 1139 / 2068
  • Ticaret 297, (%99)
Bu tip vakalar da çocukların gelişimleri risk altına giriyor ve sakat olabilme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

orknark orknark İzmir Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Reklam Ajansı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 886
  • Beğeniler 66 / 151
  • Ticaret 2, (%100)
Yani düşünce olarakta yanlış birşey bence birde düşünsene çocugun allah göstermesin engelli doğru bu allahın takdiri de olmuyo bile bile lades hem kendi hayatın hemde evlendiğin kişinin hayatı mahkum hemde herkesin kafasında çocuğuyla ilgili hayalleri vardır ne olursa olsun onlar yıkılıyor falan. Bana göre göre hem kendini hemde doğacak cocugunu bu denli sıkıntıya sokmak çok mantıksızda birşey .

wmaraci
wmaraci

SerkanERGUN SerkanERGUN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 2894
  • Beğeniler 1339 / 1338
  • Ticaret 249, (%100)
Arkadaslar çok yanlış düşünüyorsunuz, polemik yaratma babinda söylemiyorum lakin suna inancımız olsun. Mā šāʾ Allāh(ما شاء الله) sözü birebir çevrildiğinde 'Allah'ın izniyle/isteğiyle' anlamına gelir ve İslam'daki 'kaza,kaderile hayır veşerrinAllah'tan geleceği' inancını vurgular.

Peki ülkemizi örnek göstereceğim; Ne kadar engelli kardeşlerimiz var ? Çevreniz de görüldüğünde sorun bakalım annesi ve babası akraba evliliği mi yapmış ? Kendimi örnek göstereceğim :) Teyzem amcasının oğlu ile evlenmiş dünyaya 3 evlat getirmişler. Bu 3 evlat 2 kız 1 erkek, 2 kızdan bir tanesi ile suan ben evliyim :) Babam dayisinin kızı ile evli :) 4 kardeşiz 2 erkek 2 kız hamd olsun sağlığımız çok iyi.

Daha benzer olayları var şimdi olumsuz yönleri söyleyeyim. Dayım akraba olmayan biri ile evlendi dünyaya 6 çocuk getirdi. Bu çocuklardan 2 tanesi en büyükleri özürlü olarak geldi. konuşmuyor, yuruyemiyor. En büyüğü benden 2 yaş büyük 31 yaşında diğeri ise benimle yasit 29 yaşında. Diğerlerinde birsey yok.

2. Bir vaka ise, babamın amcasının kızının da kızı; akraba olmayan biri ile evlendi dünyaya 1 çocuk getirdi çok sağlıklı tatlı mı tatlı bir erkek çocuğu. Ardından bundan 3 ay önce dünyaya bir evlat daha getirdi ve Daum sendromu, kalbi delik ve lekeli.

Sonuç ne peki ? Hersey allahtan gelmiyor mu ? Bu tür tanımlar tippin zirbalamalaridir bana göre, eğer seviyorsanız ve mutlu olacağınızı düşünüp mantığınız uyusuyorsa bu fikirlere kapılmayın. Kadere inananlar zaten böyle bir düşünce içerisine girmezler neden ? Yazılmış bir kaderi değiştiremezsin :)

Not: Değerli arkadaşlarım kimseyi hedef alarak birsey söylemedim sadece düşüncelerimi ve inandığım duygularımı ifade ettim. Bana katılanlar da olur, düşüncemi yanlış tabiri ile algılayan da saygım sonsuzdur. :)
cudjex Okeskin MetinBiyik

kişi bu mesajı beğendi.

Serkan ERGÜN - Her şeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım.

poyraz4111 poyraz4111 Yardımsever Kimlik Onayı
  • Üyelik 09.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yardım
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 449
  • Beğeniler 6 / 105
  • Ticaret 7, (%100)
:eek:
AtaturkunAskeri

kişi bu mesajı beğendi.

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 1703
  • Beğeniler 659 / 509
  • Ticaret 9, (%100)
Bir biyolog olarak yanlış olduğunu söyleyebilirim. Bu tür evlilikler zorunluysa eğer çocuk yapmak yerine evlat edinilmesi daha doğru olacaktır. Şu zor yaşamdaki hayata engelleri olan bir bebek getirmek ne kadar iyidir bilemem.

Daha fazla bilgi için:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Akraba_evlili%C4%9Fi

Biyolojik engellerle ilgili daha çok sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Birincisi İslâm dini açısından bu yasak değil.
İkincisi 4 amcamın, amca kızlarıyla olan evliliklerinden olan 20'ye yakın çocuğunda engelli yok.
Bu şekilde kuzen evliliği yapanlarla diğer evliliklerden olma çocukların engelli olmalarına dair sağlıklı bir istatistik var mı? Çevremde bu şekilde bir şey gözlemlemedim. Bizim oralarda kuzen evliliği yaygındır.
Üçüncüsü kuzenimle evlenme konusunda baskı yaşadım. Küçükken onlarla iç içe ve kardeş gibi yakın büyüdüğümüzden, kuzenimin çoktan kabul etmiş olmasına rağmen evlenmedim.
Demem o ki bu konuda yasak yok. Engelli çocuk mevzusuna inanmıyorum. Ama bence akrabalık ilişkisi olmayan insanlar arasında evlilikler olmalı ki hısımlık-akrabalık müessesesi gelişsin. Zaten akrabayız neden bi daha akraba olalım ki? :) Ama insan kuzenine aşık olamaz mı? Elbette olabilir. Olmuşsa gitsin evlensin.

Bu konuda sorulan bir soruya verilen şu cevabı gayet doğru buldum bakın ne diyor: İşte bazen olabilir ki, kuzenler bir çatı altında yetişmişliğin verdiği duyguyla birbirlerini çok yâkın hissederler ve birbirlerine karşı gerekli cinsel uyarılmayı yaşamazlar. Bu gün eğer sakat doğumlar yakın evliliklerde daha çok gözüküyorsa, bence bunun önemli sebebi budur. (Sorularla İslamiyet)

metin2bloguns metin2bloguns Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad B** Z**
  • Mesajlar 315
  • Beğeniler 41 / 42
  • Ticaret 11, (%73)
Çocuk düsunmuyor iseniz evlenin, aksi takdirde olacak çocuga çok yazık

AlperenAtasever AlperenAtasever I love SEO Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 1269
  • Beğeniler 173 / 271
  • Ticaret 13, (%100)
Tıbben ve etik olarak yanlış. Kuzen dediğin kardeş gibidir. Ondan ilerisi düşünülemez.
anonymated

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al