Arkadaşlar film sitesi yasal değil warez yasal değil bunları hep duyuyoruz da bu insanlar nasıl hala ayakta duruyorlar.

Tamam filmleri kendi sunucularında bulundurmuyor diyeceksiniz. Peki film indirme siteleri nasıl oluyor. Adamlar tb tb film arşivleyip indirtiyorlar. Bu nasıl mümkün olabiliyor.

Diğer bir çok yasadışı paylaşım da oyle. Sağda solda paylaşanları zaten biliyoruz. Mevzumuz onlar değil. Kendi sunucularında film program falan tutanlar var.

Benim aklıma şu geliyor ne derece doğru bilmiyorum.

Bir sunucuya ancak bulunduğu ülke müdahale edebilir. Yani Türkiyede suç olan bir mesele sunucunun bulunduğu ülkede suç değilse Türkiye buna müdahale edemez. En fazla siteye erişimi engellerler. Ama yasal olarak ne yapabilirler. Bence hiç bir şey.

Yani mevzu şu. Dosyalar hangi ülkede barınıyorsa o ülkenin kanunlarını çiğnemedikten sonra yasal olarak bir yaptırıp yapamıyorlar. Yoksa bunca kanun dışı dosya paylaşımı (telif) yapan site sahibinin başı yanardı. Avrupada bazı ülkelerde telif yasaları burdaki gibi değil.

Mesela almanya fransa falan sanırım biraz bu konuda gevşek diye duydum. Ne derece doğrudur. Sizin fikirleriniz nelerdir.

Teşekürler.