lostyazilim

Yurt Dışından Ürün İthal Etmek

19 Mesajlar 2.550 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

CengizKaya CengizKaya Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 707
  • Beğeniler 59 / 88
  • Ticaret 25, (%96)
Merhaba, yurt dışından (çin,kore,amerika) ürün getirmeyi planlıyorum telefoncumuz için toptancıdan yılda 500 adet şarz makinesi satın alıyoruz. Maliyeti fazla oluyor yurt dışından daha ucuza getirmeyi istiyorum yurt dışından 500 adet kadar tanesi 3 Dolardan sipariş vermeyi düşünüyorum alibaba.com üzerinden sizce gümrükte veya kargoda ne gibi zorluklar yaşayabilirim ? yasal süreçte sıkıntı çıkarmı ? telefon getirmek veya bilgisayar getirmek baya uğraştırıcı diye biliyorum ama şarz makinesi veya benzeri ufak ve ucuz şeyler içinde uğraştırıcımı ?

500 Adet herhangi bir güvenilir yabancı siteden toptan şekilde sipariş vereceğim. Tanesi 3 Dolar civarında 1500 Dolar Yapıyor buda 4500 TL yapıyor. 45000 TL verip ürünleri alacam üzerine gümrükte felan para binermi ?

Daha önce ithal etmiş veya bilgili kişiler cevaplasın lütfen !!

wmaraci
reklam

ovelibudak ovelibudak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
Yılda 5 kere 75$ dolarlık vergisiz alışveriş yapma hakkınız vardır. 76$ olursa vergi kesilir.

Yani yılda 1500 dolarlık alışveriş yapmanız gerekiyor. 5 hakkınızı da birden kullanabilirsiniz ama yine de yeterli olmayacaktır.
Kendi adınıza 75 $'lık 5 alışverişle 375 $lık alışveriş yaparsınız.
Arkadaşlarınız veya akrabalarınız adına da sipariş edersiniz. Yani parça parça 1500 dolarlık ürün alırsınız. 75 doları geçmediği taktirde gümrüğe takılmaz vergi ödemezsiniz. Bu siparişlerin arasına da biraz zaman bırakırsanız daha sağlıklı olur. Bir de buna ek olarak almış olduğunuz her siparişin üzerine farklı bir ürün faturası kestirin derim. Ya da armağan anlamında bazı siparişlere "gift" yazılsın ki işiniz daha temiz olsun.

Kolay gelsin.

• Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 707
  • Beğeniler 59 / 88
  • Ticaret 25, (%96)

ovelibudak adlı üyeden alıntı

Yılda 5 kere 75$ dolarlık vergisiz alışveriş yapma hakkınız vardır. 76$ olursa vergi kesilir.

Yani yılda 1500 dolarlık alışveriş yapmanız gerekiyor. 5 hakkınızı da birden kullanabilirsiniz ama yine de yeterli olmayacaktır.
Kendi adınıza 75 $'lık 5 alışverişle 375 $lık alışveriş yaparsınız.
Arkadaşlarınız veya akrabalarınız adına da sipariş edersiniz. Yani parça parça 1500 dolarlık ürün alırsınız. 75 doları geçmediği taktirde gümrüğe takılmaz vergi ödemezsiniz. Bu siparişlerin arasına da biraz zaman bırakırsanız daha sağlıklı olur. Bir de buna ek olarak almış olduğunuz her siparişin üzerine farklı bir ürün faturası kestirin derim. Ya da armağan anlamında bazı siparişlere "gift" yazılsın ki işiniz daha temiz olsun.

Kolay gelsin.

Önerebileceğiniz site varmı peki ben vergisi ile şirket üzerine getirsem vergisi çok mu yüksek getireceğim ürünün fiyatı 2 dolarken vergisi de 2 dolar olursa saçma olur ama mesela ürün 10 dolar ise 1 dolar vergisi olursa sıkıntısız şirketimizin üzerine getirebilirim.

• Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
Cengiz-Kaya
Hocam bildiğimiz normal %18 vergi kesiliyor diye biliyorum tüm fiyat için.
1500 $ = 4500 TL + %18 vergi = 5130 TL gibi bir ücret olacaktır.

Açıkçası güvenilir siteler arasında Aliexpress, Alibaba falan var ancak burada mağazalar ürün gönderdiği için kalkıp da kesinlikle oradan buradan alın diyemem. Güvenli olan site değil mağazadır hocam. Yorumlarını okuyun, ticaret puanlarına bakın. Orijinal görüntü olur ama size çakması gelebilir. Tabii dikkat ettiğiniz takdirde bu çok düşük bir ihtimal olacaktır.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 707
  • Beğeniler 59 / 88
  • Ticaret 25, (%96)

Cengiz-Kaya
Hocam bildiğimiz normal %18 vergi kesiliyor diye biliyorum tüm fiyat için.
1500 $ = 4500 TL + %18 vergi = 5130 TL gibi bir ücret olacaktır.

Açıkçası güvenilir siteler arasında Aliexpress, Alibaba falan var ancak burada mağazalar ürün gönderdiği için kalkıp da kesinlikle oradan buradan alın diyemem. Güvenli olan site değil mağazadır hocam. Yorumlarını okuyun, ticaret puanlarına bakın. Orijinal görüntü olur ama size çakması gelebilir. Tabii dikkat ettiğiniz takdirde bu çok düşük bir ihtimal olacaktır.

Anladım karar veremedim şarz makinesi getirip Türkiyede telefonculara dağıtmayı planlıyorum. 1 Dolara bulabildim alibaba'da 20 adet alsam deneme amaçlı 60 TL yapar.

Eğer adıma kesersem söylediğinize göre vergisiz şekilde bana ulaşacaktır. Sanırım bu süreç PTT yüzünden 1 aya yakın sürüyor.

20 Adet Şarz Makinesinin Maliyeti %18 vergi ile 70.8 TL yapar. 20 Adet Şarz Makinesini Telefonculara 7 TL den satarsam. 140 TL yapar. Yani yarı yarıya Kâr yapmış olurum.

Acaba %18 den farklı olarak vergi binermi çünkü benim bildiğim kadarıyla %18 sadece KDV vergisi bunun üzerine farklı olarak bir çok vergi biner diye düşünüyorum. TÜRKİYEDE yaşıyoruz.

• Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
Cengiz-Kaya
Birçok kez alışveriş yaptım, arkadaşlarıma önerdim onlar da yaptılar. Şu ana dek hiçbir vergi ödemedik. Sıkıntısz elimize ulaştı. En geç gelen kargomuz 14 gün. Biraz da şanslıydık. Kargo zamanına yakın sipariş vermiştik. ( Toplu kargoyla geliyor )

Deneme amaçlı 20 dolardan 20 şarj cihazı alın, vergi ödemezsiniz. Sıkıntısız da ulaşması gerekiyor.

• Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 707
  • Beğeniler 59 / 88
  • Ticaret 25, (%96)

Cengiz-Kaya
Birçok kez alışveriş yaptım, arkadaşlarıma önerdim onlar da yaptılar. Şu ana dek hiçbir vergi ödemedik. Sıkıntısz elimize ulaştı. En geç gelen kargomuz 14 gün. Biraz da şanslıydık. Kargo zamanına yakın sipariş vermiştik. ( Toplu kargoyla geliyor )

Deneme amaçlı 20 dolardan 20 şarj cihazı alın, vergi ödemezsiniz. Sıkıntısız da ulaşması gerekiyor.

200 Adet ulaşır ama acaba ilerde her 3 ayda bir 500 adet sipariş verecem ozaman ne kadar vergi ödeyeceğim :D

• Üyelik 22.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek ------
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 384 / 265
  • Ticaret 2, (%100)
Cengiz-Kaya her seferinde %18 hocam.
Aslında Türkiye'de sağlam bir tedarikçi bulursanız, alacağınız adetleri göz önünde bulundurduğumuzda, uygun fiyata alım gerçekleştirebilirsiniz bence. İyi bir araştırmaya girin derim.

• Üyelik 20.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 707
  • Beğeniler 59 / 88
  • Ticaret 25, (%96)

Cengiz-Kaya her seferinde %18 hocam.
Aslında Türkiye'de sağlam bir tedarikçi bulursanız, alacağınız adetleri göz önünde bulundurduğumuzda, uygun fiyata alım gerçekleştirebilirsiniz bence. İyi bir araştırmaya girin derim.

3 aydır araştırma içersindeyim eğer bir üretici bulabilseydim üretilmesi daha düşük maliyetlere geliyor ama TÜRKİYEDE üretmek bile çok fazla vergiye sebep oluyor.

Türkiyede iş yapmak zor hocam :)

Thyphoon Thyphoon Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 781
  • Beğeniler 165 / 186
  • Ticaret 2, (%100)
Aliexpress'den bildiğim kadarıyla 3'den fazla aynı ürünü sipariş verince gümrükte kalıyor. Yani ticaret yapmış olduğunuz için kalıyor galiba ben devamlı alışveriş yapıyorum ama tek ürün için 3 sınırını geçmiyorum hiç.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al