lostyazilim

İP Adresi değişirse SEO da değişme olur mu

10 Mesajlar 1.553 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

Inal Inal Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek SEO Expert | Pazarlama
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** İ**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 480 / 327
  • Ticaret 31, (%97)
Başıktaki soruya profesyonel cevap arıyorum

wmaraci
reklam

Plain Plain Freelancer Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 64 / 241
  • Ticaret 42, (%100)
Konuyu takip ediyorum bende SSL için özel IP adresine geçiş yapacağım.

Ama kendi görüşüme göre Google çoğu siteyi domain üzerinden indexlediği için bir sorun olmaz. Tabi Donanımhaber gibi bazı sitelerin IP adresi tabanlı indexleri de var o tür sitelerde index kaybına neden olabileceğini düşünüyorum.

Inal Inal Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek SEO Expert | Pazarlama
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** İ**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 480 / 327
  • Ticaret 31, (%97)
Üstadlardan cevap alalım: Heuristic seomarkam SEOABI ve diğer tanımadığğım kişiler
Heuristic

kişi bu mesajı beğendi.

mustafabulut mustafabulut Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 27 / 22
  • Ticaret 3, (%100)
Etkisi öyle çok büyük olmuyor bende ssl için ip değiştirdim ama bulunduğum kategoride rekabet azdı ve tam bu sırada tanıtım çalışması yaptırmıştım olan bitenden bişey anlamadım :)

wmaraci
wmaraci

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Geçmiş indexler üzerindeki etkisini mi soruyorsunuz yoksa mevcut seo durmunun olumlu/olumsuz etkisi açısından mı?

ekbilisimm ekbilisimm ek-bilişim Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek mühendislik öğrencisi
  • Konum Konya
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 557
  • Beğeniler 137 / 114
  • Ticaret 8, (%100)
Hafif dalgalanma olabilir sonra düzelir o da. Kısaca etkisi olmaz diyebiliriz.

Heuristic Heuristic Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web Hacking, Exploits/Vuln.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4777
  • Beğeniler 1139 / 2068
  • Ticaret 297, (%99)
Selam,

Bir web sitesi eğer ki ilk aktif edilen IP adresini sorgularda aktif olarak kayıt altına aldı ise muhakkak ki IP adresi değiştikten sonra çok fazla olmasa bile ufak çaplı olarak sıralamada kayıp yaşayabilir.

A Class IP A 1.0.0.1 – 126.255.255.254

B Class IP A 128.1.0.1 – 191.255.255.254

C Class IP A 224.0.0.0 – 239.255.255.255

D Class IP A 240.0.0.0 – 254.255.255.254

Üst kısım da vermiş olduğum örnekler dahilinde arama motorları tarafından en çok dikkat edilen ip adresi A class'dır. Bu belirtmiş olduğum Class IP adresleri firmaya göre pahalı/ucuz ayırt edilebilir. SEO sektöründe işini profesyonel anlamda yapan kişilerin tercih etmiş olduğu bir işleyiş sistemidir.

Örnek vermek istiyorum; ben SEO sektöründe faaliyet gösteren bir firma yetkilisi olarak bir hosting alacak isem mutlaka IP blog adreslerini incelemek isterim.IP adresleri eğer ki A ve C ise tercih edebileceğim seçeneklerin en başında yer alır.

C Class IP, sahip olan bir web sitesi ile A Class IP kullanan bir web sitesini kıyasladığımız zaman A Class IP'e sahip olan web sitesinin Index hızının diğerine göre daha çok hızlı olduğunu görebiliriz.

Bir diğer örnek sunmak gerekirse, arama motorları üzerinde listelenme potansiyelidir. A Class IP, kullanan web siteleri diğerlerine göre arama motorları üzerinde anahtar kelime sorgu sonuçlarında listeleme kısmında daha üst kısımlarda yer almaktadır.

Machine Machine www.wptreni.com Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı & FED
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1041
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 12, (%100)

Heuristic adlı üyeden alıntı

Selam,

Bir web sitesi eğer ki ilk aktif edilen IP adresini sorgularda aktif olarak kayıt altına aldı ise muhakkak ki IP adresi değiştikten sonra çok fazla olmasa bile ufak çaplı olarak sıralamada kayıp yaşayabilir.

Üst kısım da vermiş olduğum örnekler dahilinde arama motorları tarafından en çok dikkat edilen ip adresi A class'dır. Bu belirtmiş olduğum Class IP adresleri firmaya göre pahalı/ucuz ayırt edilebilir. SEO sektöründe işini profesyonel anlamda yapan kişilerin tercih etmiş olduğu bir işleyiş sistemidir.

Örnek vermek istiyorum; ben SEO sektöründe faaliyet gösteren bir firma yetkilisi olarak bir hosting alacak isem mutlaka IP blog adreslerini incelemek isterim.IP adresleri eğer ki A ve C ise tercih edebileceğim seçeneklerin en başında yer alır.

C Class IP, sahip olan bir web sitesi ile A Class IP kullanan bir web sitesini kıyasladığımız zaman A Class IP'e sahip olan web sitesinin Index hızının diğerine göre daha çok hızlı olduğunu görebiliriz.

Bir diğer örnek sunmak gerekirse, arama motorları üzerinde listelenme potansiyelidir. A Class IP, kullanan web siteleri diğerlerine göre arama motorları üzerinde anahtar kelime sorgu sonuçlarında listeleme kısmında daha üst kısımlarda yer almaktadır.

C-Class ip'nin hiçbir mi etkisi yok yani ? Birçok seocular c-class ip deyip dururdu şimdi A class diyorsunuz ?

wptreni.com |  Wordpress Blogu

Heuristic Heuristic Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web Hacking, Exploits/Vuln.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4777
  • Beğeniler 1139 / 2068
  • Ticaret 297, (%99)
Selam, Machine

Size C Class veya A Class kavramları konusunda daha evvel "ben mi deyip durdum" merak ettim? 2. şahıslar ile görüşmeleriniz tamamen sizi ilgilendirmektedir. Her kişinin görüşü farklıdır. Söylenilen sözlere itibar edilmemesi durumunda detaylı olarak araştırma sağlayabileceğiniz arama motorları üzerindeki makaleleri inceleyebilirsiniz.

A Class IP ve C Class IP yeri farklıdır. Kimilerine göre D Class IP'de ayrı bir özelliğe sahiptir. IP Blogları konusunda detaylı olan makalelere göz atmanızı öneriyorum.
Siberdanismanlik Ucantereyagi Inal

kişi bu mesajı beğendi.

SEOABI SEOABI seoabi.com Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SEO Expert
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 1
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Inal sadece sitenizin IP'sinin değişmesinin SEO'ye olumlu olumsuz etkileri yönünde "değerli" bir araştırmaya daha önce rastlamadım. Fakat önemsenecek bir dalgalanmaya sebep olabileceğini düşünmüyorum.

Heuristic farklı D Class IP = farklı IP demek zaten. Sıklıkla karşılaştığımız hataya siz de düşmüşsünüz. Konu A, B, C, D class IP değil. FARKLI A, B, C, D class IP. Yani atıyorum 195.244.57.85 IP'sinin sınıfını SEO açısından değerlendiremezsiniz. Burada yapılan şey karşılaştırma. Karşılaştırma da en az 2 IP ile yapılır. Dolayısıyla Google A'ya daha çok değer verir veya B'ye daha az değer verir gibi bir söylemin tanımdan yola çıkarak hatalı olduğunu söyleyebiliriz. Farklı A, farklı B class IP gibi ayrımlar yapılmasının tek sebebi yapılan çalışmaların doğal görünümünü arttırmaktır.

Doğal görünümünü arttırmaya yönelik farklı ve basit bir örnek vereyim:

Bir iş yerine başvuruyorsunuz. Başvurunuz sırasında mutlak suretle referanslarınızı ilgili firmaya iletmeniz gerekiyor. Fakat üniversite hayatınız boyunca tanıştığınız 5 farklı öğretmeninizi referans göstermektense; 1 öğretmeninizi, 1 önceden çalıştığınız firmayı, 1 projenizi, 1 rakip firmada çalışan tanıdığınızı, 1 başvurduğunuz firmada çalışan tanıdığınızı referans olarak göstermeniz çok daha değerlidir. Zira aynı kategoriye girecek olan ogretmenlerinizin manipulasyona sebep olma ihtimali daha yüksektir.

Benzetmeler:
- referans = backlink
- üniversite hayatınız boyunca tanıştığınız 5 farklı öğretmeniniz = aynı sunucuda veya aynı IP'de bulunan siteleriniz
- farklı lokasyon ve sektörlerde bulunan referanslarınız = Farklı A, Farklı B, Farklı C, Farklı D Class IP'ler

Yine IP sınıflarını anlamak adına farklı bir örneği aşağıdaki konudan inceleyebilirsiniz.

>> https://wmaraci.com/blog/c-class-ip-nedir-seo-icin-neden-onemlidir-43.html
SerkanERGUN bayNOKTA Inal

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al