lostyazilim

Boerue - Şamanik Bilim Kurgu Animasyon Serisi Desteklerinizi bekliyor

16 Mesajlar 2.871 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

Inchredible Inchredible WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek front-end developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1130
  • Beğeniler 318 / 359
  • Ticaret 15, (%100)
yabancıların daha iyi okuyabilmesi için okudukları zaman börü diye okuyolarmış

"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.
wmaraci
reklam

arslanturk0687 arslanturk0687 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Var.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 691
  • Beğeniler 1 / 198
  • Ticaret 2, (%100)
Yazı içeriğimi değiştiriyorum. Anlamak istemeyenler, anlamamazlıkta ısrar ediyor. Tarihi ve kendi dilini korumaya dahi tenezzül etmeyenlerle konuşmanın anlamı yok. Zaman kaybı.

Inchredible Inchredible WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek front-end developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1130
  • Beğeniler 318 / 359
  • Ticaret 15, (%100)
Türk tarihi daha çok kişiye yayınlansın diye evrensel bir dil seçmişler bence hatada yapmamışlar

"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.

Kurklu Kurklu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 78 / 74
  • Ticaret 11, (%100)
Sanırsın ki Türklerin tarihi sadece Osmanlıdan ibaret, Türklerin İslamiyetten önce inandıkları dinlerden birisidir Şamanizm ve Börü, Kurt demektir. Kurt'da, hem Türk Mitolojisinde hem de Moğol mitolojisinde önemli yer tutar. Uygurların Türeyiş Destanı ile Göktürklerin Bozkurt destanı örnektir bu dediklerime. Ayrıca yayınlanırsa eğer hem izlerim hem de çevremdekilerin de izlemesi için öneririm.
Klzmoon

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Newjack Newjack Sms Onayı Gerekli Telefon Onaysız
  • Üyelik 08.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 998
  • Beğeniler 48 / 282
  • Ticaret 10, (%90)
Videoyu izledim ve ardından yorumları okudum...

Kimi insanlar için sanırım Türklük kavramı Osmanlı'dan ibaret... O kadar Osmanlı ve tarih kitabı okuma ile birşeylerin öğrenilmediğini anlamıştır sanırım. Türklerin kökenleri Moğolistan'ı bırakın, Çin'in kuzey bölgesinin iç kısımlarına kadar dayanır. Birçok bölgede eski dönemlerden kalma ritüeller aktif olarak kullanılmaktadır. Günümüzde hâtta daha geçenlerde okuduğum bir haberde Moğolistan'da mumya mezar bulunmuş, bir Türk kadına ait olduğu düşünülmekte.

Osmanlı sadece Orta Asya'nın; Avrupa'ya gelmiş hali olmakla beraber zamanla evrimleşmiştir. Milletler dilleri ile vardır. Türkiye başta olmak üzere bağımsızlığını ilan etmiş; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ayrıca Özerk Türk Cumhuriyetleri olan; Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Altay, Balkar, Başkurtistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Gagavuzya, Hakasya, Karaçay, Karakalpakistan, Nahçıvan, Tataristan, Tuva ve Yakutistan gibi irili ufaklı birçok bölgelerde Türkçe kökenli kelime grupları konuşulmaktadır ve bu bölgeye Türkistan denmektedir.

Örneklendirecek olursak;

Türkçe (Çocuklar okulda dilimizi Latin alfabesi ile yazar.)
Gagavuzca (Uşaklar şkolada / okulda dilimizi latin alfavitindä yazêr.)
Azerice (Uşaqlar məktəbdə dilimizi latin əlifbası ilə yazır.)
Türkmence (Çagalar mekdepde dilimizi latyn elipbiýi bile(n) ýazýar.)
Özbekçe (Bolalar maktabda tilimizni latin alifbosi bilan / ila yozadi.)
Uygurca (Balilar mektepte tilimizni latin elipbesi bilen yazidu.)
Kazakça (Balalar mektepte tilimizdi latin alfavitimen jazadı.)
Kırgızca (Baldar mektepte tilibizdi latın alfaviti menen jazat.)
Tatarca (Balalar mäktäptä telebezne latin älifbası belän yaza.)
Başkurtça (Balalar mäktäptä telebeźźe latin älifbahı (alfavitı) menän yaźa.)
Tuvaca (Uruglar surguulda dılıvıstı Latın alfavidi-bile bijiirler.)
Sıbırca (Pallar mâktâptâ telebesne latin âlîppâ mân jasatlar.)

Ayrıca videoda bahsedilen mitolojik olaylara saçmalık diye hakaret eden arkadaşların gerçek anlamda Türk Mitolojisi'nin varlığından haberlerinin olmadığı apaçık gerçek. Bunlar öyle kafa ki; Türklerin, araplardan geldiğini bile düşünür... Atalarım bilseydi yüzlerine tükürürlerdi. Övünmeye gelince Kürşad ve 40 çerisi Çin sarayını bastı derler, inanmaya gelince böyle saçma şeyler... Yazık!

Kimseyi takıntı yapmayın kardeşim işiniz gayet başarılı olmuş, sizlerden ricam şu 12 Hayvanlı Türk Takvimi'ni de senaryolarınızın arasına katarak insanlara anlatın.
Klzmoon GuvenSEO

kişi bu mesajı beğendi.

Klzmoon Klzmoon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek IU.UX / Motion graphic design
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 314
  • Beğeniler 222 / 176
  • Ticaret 0, (%0)
arslanturk0687 Hocam bu kadar tepki göstermenize pek anlam veremedim. Zaten animasyonda türk tarihi yok? türk mitolojisini araştırırsanız animasyonun yapım gerekçesini anlarsınız. Türk mitolojisi katlardan oluşur her katta bir tanrı vardır, en tepedeki en yüceleridir. Bu bir din değil mitolojik bir hikaye türüdür. Türk tarihinde(kürşad dönemleri) köylerde veya şehirlerde ateş başına oturularak türk mitolojisinden konuşulurdu.

Bir kez örnek verdim sizede bu örneği veriyorum. Türk mitolojisi türk tarihi değildir, yunanistanında "Yunan Mitolojisi" vardır. Zeus,medusa gibi karakteristik öğeleri barındırır içinde. Türk mitolojiside bunun gibidir hatta daha genişi ve kapsamlı hali olarak tanımlanabilir. Lütfen konuşma tarzınızı biraz düzeltin "Pataklarım" gibi şeyleri wmaracı platformunda tasvip etmiyorum. Animasyona desteklerinizi esirgemeyin arkadaşlar bu türkiye için çok önemli bir projedir, forumda hala neden türkçe bir isim verilmemiş diye tartışan arkadaşlarada birşey demiyorum artık.

Türk mitolojisinin global bir dille dış ülkelere ve ülkemizdede bunun tanıtımını yapacak olan boerue önemli bir yapımdır. "Muhtemelen daha önce böyle bir şey duymadınız; çünkü biz yarattık" cümlesindeki "Yarattık" kelimesini siz nasıl anlıyorsanız sizin için o anlamı ifade eder. O cümle yapısını kullanmasının sebebi moğol ve türk mitolojilerini harmanlayarak ortaya bir destekleyici karakteristik bir ortam çıkarıp bir hikaye işlemeleri. Hocam ben nediyeyim daha gerçekten türkiyede kimse birşey üretmiyor, gittikçe tüketici bir toplum oluyoruz. Üretmeye çalışılan böyle yüksek bir önemi olan projenin bile böyle yorumlar alması cidden düşündürücü.
HidrolikAdam Kurklu Newjack

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al