freelance iş ilanları

Seo İçin Site Hızının Önemi (sitemde resimleri optimize etme metodum)

10 Mesajlar 1.753 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

myasink myasink www.teknolojilab.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Elektrik Mühendisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar Merhaba,

Son yıllarda google, site hızının, seo üzerinde açıkca etkisi olduğunu belirtti. Bazı Girişimci arkadaşlar güzel projeler yapıyor, makaleler yazıyorlar ancak resimleri optimize etmediklerinden dolayı site hızlarında bariz yavaşlık oluyor.

Wordpress site hızına birçok etken etki ediyor. Ben siteme yüklediğim resimleri nasıl optimize ettiğimi bu sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olmak için paylaşmak istedim.

Sitelerde oluşan yavaşlık yalnızca resim optimizasyonundan dolayı değil ayrıca css, script birleştirmeleri gibi nedenlerden dolayı da kaynaklanıyor olabilir. Bu konular ile ilgili wmaraci sitesinde kaliteli makaleler yazıldı.

Öncelikle sitenizin hız bakımından ne durumda olduğunu öğrenmek için kendi yazmış olduğum makalelerden birisi olan site hız testi adresindeki araçlar ile site hızınızı ve size sunulan önerileri kontrol edin.

Ben siteme resim yüklerken, önce online resim boyutu küçültme sitelerinden bir tanesi ile yükleceğim resmi optimize ediyorum. (makalede en çok kullandığım online resim optimizasyon sitelerini inceledim) Ayrıca sitemde kurulu olan Wp Smush eklentisi de optimizasyonu sağlıyor. Böylece resimlerde hemen hemen kaliteden ödün vermeden %70-80 lere kadar boyut küçültmesi elde ediyorum.

Ayrıca sitenizin altyapısında bulunan css ve javascript kodlarının birleştirilmesi sitenin hızlı yüklenmesini sağlacaktır. Benim bunun için kullandığım eklenti autoptimize (wordpress plugin leri arasında en popülerler den bir tanesi)

Resimlerin boyutlarını küçülterek hem sayfalarınızın hızlı açılmasını sağlayabilir, hem seo konusunda yükselişe geçebilir hemde bir makaleye, resim boyutu küçülttüğünüz için daha fazla sayıda resim ekleyebilirsiniz.

wmaraci
reklam

TheThanatos TheThanatos Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Belirtilmedi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 842
  • Beğeniler 55 / 171
  • Ticaret 5, (%100)
güzel yazı olmuş resim optimizesi için smush.it eklentisini kullanıyorum ve temayla gelen default resimler için ise sondaki servisi kullanıyorum 1. serviste güzelmiş fakat birden fazla yükleme alanını bulamadım.
myasink

kişi bu mesajı beğendi.

BiELOF BiELOF Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Makine Modelcisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 85 / 359
  • Ticaret 2, (%50)
Buda benim yöntemim. (Photoshop)

bielof.com/resim-optimizasyonu-nedir/
myasink

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
TheThanatos 1. servis toplu resim yüklemeyi desteklmeiyor ancak en iyi sıkıştırma sonucunu ben o serviste alıyorum (sıkıştırma / kalite oranı diyelim)

wmaraci
wmaraci

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Güzel makale ancak bilgilendirme metniyle birlikte nedense anchor edinme çabasıyla ilgili bir niyet de sezmedim değil, takipte kalacağım. Yani bilindik adresler, Pingdom, Gtmetrix vb. servisle hiz tesi yapabilirsiniz demek yerine link vermek; garip geldi. Ama tabi forum içerisindeki kurallar neticesinde makale emeğinize saygı göstermeli, bunu örnek olarak diğer arkadaşlarımız gözden geçirmeli diyorum.
myasink

kişi bu mesajı beğendi.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

• Üyelik 27.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
CenkOnsoy bence önemli olan kullanıcıların bir şey ler öğrenmesi. Ben konuda resimleri nasıl optimize ettiğimi ve bu konuda yazdığım yazıların linklerini paylaştım. Direkt reklam amaçlı vs bir paylaşım yapmadım. Forumda cevap yazdığım konulara göz atarsanız bir çoğunda link yoktur.

Önemli olanın forum üyelerine birşeyler katmak olduğunu, boş konular yerine bir emek harcanarak hazırlanmış makale linklerinin verilmesinde bir sakınca bulmuyorum

Heuristic Heuristic Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web Hacking, Exploits/Vuln.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 4777
  • Beğeniler 1139 / 2068
  • Ticaret 297, (%99)
Elinize sağlık güzel bir anlatım ve faydalı bir bilgi akışı olmuş.

narinhosting narinhosting narinhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** N**
  • Mesajlar 1390
  • Beğeniler 217 / 455
  • Ticaret 15, (%93)
Teşekkürler elinize sağlık..
myasink

kişi bu mesajı beğendi.

0bstinate 0bstinate Web Tasarım ve SEO Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek birNC İnteraktif Ajans Sahibi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 25
  • Beğeniler 2 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

SEO için önemli kriter -hız- önemli.
Bizim yerimize kullanıcıyı bu kadar düşünmeleri o kadar iyi ki. Bu konuya mukabil yazınız için Web Tasarım Ajansı birNC olarak teşekkür ederiz.

Peki neden hep wordpress eklentilerinden bahsediliyor. Google Search Console'da Arama Görünümünde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar başlığıyla alt kategori açtı. Kullanıcıyı mutlu etmeyi düşünmek ancak bu kadar olur. Bunuda düşünen ancak dünya devi Google olur. Yetkililerini tebrik ediyorum gerçekten.

Bilindiği gibi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), ağ yavaş bile olsa mobil cihazlarda hızlı yüklenen ve güzel görünen web sayfaları sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir açık kaynak girişimidir.

Kullanıcı dostu olmayan ve yavaş açılan hiçbir web sitesi arama motorlarında özellikle Google'da üst sıralarda olmayı ve ekmek yemeyi beklemesin.

İşlerinizde başarılar dileriz.
myasink

kişi bu mesajı beğendi.

Web Tasarım Uzmanı - birnc.com.tr kurucusu

• Üyelik 27.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 49
  • Beğeniler 7 / 18
  • Ticaret 0, (%0)

0bstinate adlı üyeden alıntı

Merhaba,

SEO için önemli kriter -hız- önemli.
Bizim yerimize kullanıcıyı bu kadar düşünmeleri o kadar iyi ki. Bu konuya mukabil yazınız için Web Tasarım Ajansı birNC olarak teşekkür ederiz.

Peki neden hep wordpress eklentilerinden bahsediliyor. Google Search Console'da Arama Görünümünde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar başlığıyla alt kategori açtı. Kullanıcıyı mutlu etmeyi düşünmek ancak bu kadar olur. Bunuda düşünen ancak dünya devi Google olur. Yetkililerini tebrik ediyorum gerçekten.

Bilindiği gibi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), ağ yavaş bile olsa mobil cihazlarda hızlı yüklenen ve güzel görünen web sayfaları sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir açık kaynak girişimidir.

Kullanıcı dostu olmayan ve yavaş açılan hiçbir web sitesi arama motorlarında özellikle Google'da üst sıralarda olmayı ve ekmek yemeyi beklemesin.

İşlerinizde başarılar dileriz.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al