freelance iş ilanları

Apple'ın Elmasını Kim Isırdı?

8 Mesajlar 1.393 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

entrepreneur entrepreneur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 56 / E
  • Meslek İsci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 23 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Hepinizin bildiği, dünyanın sayılı teknoloji devlerinden olan Apple’ın logosunda neden ısırılmış elma olduğunu merak etmişsinizdir. İlginç bir hikayesi olan bu konuyu sizlere bu yazımda açıklamaya çalıştım.

2.Dünya Savaşı sırasında Almanlar, komutanlarının emirlerini göndermek veya istihbarat bilgilerini aktarmak için Enigma isimli şifreleme makinesini kullanıyorlardı. İngiliz bilim adamı Alan Turing de bu aralar bu makineyi hacklemek için görevlendirilen heyetin başına geçirilmişti. Epey uğraş veren ve sonra kurduğu elektrik devreleriyle bu makineyi hacklemeyi başaran Turing, bunu yaparak ilk bilgisayar sistemlerinin temelini atmış oldu. Günümüzde de Alan Turing, Enigma'yı hacklemek için yaptığı çalışmalarından dolayı bilgisayarın ilk mucitlerinden ve savaş kahramanı olarak tanınıyor.

Peki bu anlattıklarımla Apple logosu arasındaki bağlantı ne?

Sıkı durun. Alan Turing, aslında eşcinsel bir insandır ve 1952 yılında şantaja maruz kaldığı şikayetiyle polise başvurup eşcinsel olduğunu açıklar. Eşcinsellik suçlamasından yargılanıp 1 sene boyunca kimyasal olarak hadım etme yöntemi olarak kullanılan östrojen iğnesi vurulmaya mahkûm edilir. Psikolojik olarak bunalıma girmiş olan Turing, evinde hizmetçisi tarafından ölü olarak bulunur.

Hizmetçi, Turing’in odasına girdiğinde dikkatini çeken bir şey vardır: Isırılmış bir elma. Klinik incelemeler sonucu elmanın siyanürlü olduğu ve Turing’in bunu yiyerek kendini zehirlediği anlaşılır. Turing'in bilgisayar bilimine büyük katkısından dolayı Apple'ın kendi logosunu ısırılmış elma yaptığı öne sürülür. Şöyle diyeyim bu hikaye kesin veya Apple tarafından açıklanan bir hikaye değil ama bilinen en sağlam hikaye bu.

İşin içinde ilginç bir nokta daha var: Apple’ın kuruluşundan beri kullandığı 3 logodan biri de eşcinselliği belirten gökkuşağı renklerini içerir.

İşte Apple'ın logosunun tarihsel gelişimi:

Ayrıca Enigma'nın şifresinin çözülmesiyle paralel olarak Alan Turing'in hayatını da konu alan Imitation Game( Yapay Oyun ) adlı bir film çekilmiş bu film sonradan Oscar almıştır.

***Arkadaşlar okuduğunuz için teşekkürler. Bunun gibi kaliteli içerikler olan sayfam http://www.webliyo.net' e beklerim***

wmaraci
reklam

Batarya Batarya SEO & Wordpress Kullanıcı
  • Üyelik 09.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SEO
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1111
  • Beğeniler 317 / 317
  • Ticaret 122, (%99)
Ben Adem ile Havva'dan geldiğini duymuştum. Fakat Enigma olayını da biliyorum. Apple tarafından bu konuda yapılan resmi bir açıklama yok bildiğim kadarıyla :)
TekilCPM

kişi bu mesajı beğendi.

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Ortada ısırılmış bir elma var ve bu elmayı kimin, ne zaman ısırdığı belli değil yani :) Anlatım için teşekkürler abi keyifle okudum :D

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Yanılmıyorsam şimdi ki ceo tim cook da eşcinsel olduğunu açıklamıştı

wmaraci
wmaraci

entrepreneur entrepreneur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 56 / E
  • Meslek İsci
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 42
  • Beğeniler 23 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

Dorebar adlı üyeden alıntı

Ortada ısırılmış bir elma var ve bu elmayı kimin, ne zaman ısırdığı belli değil yani :) Anlatım için teşekkürler abi keyifle okudum :D

Okuduğunuz için çok sağolun

SertacYANIK SertacYANIK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Nothing
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 714
  • Beğeniler 21 / 157
  • Ticaret 2, (%100)
Sonuçta inovasyonda dünya lideri olan bir şirketin adı elma. Bir daha söylüyorum elma. Siz bir şirket açsanız adını elma koysanız böyle logonuzun olmayacağını da bilirsiniz. :)

FatalRhymeR FatalRhymeR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 140 / 77
  • Ticaret 2, (%100)
Ayrıca applenin logosu altın oranı vermektedir. Yani altın orana göre çizilmiştir.

cineasya cineasya Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / K
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad P** K**
  • Mesajlar 170
  • Beğeniler 18 / 35
  • Ticaret 3, (%100)
o elmanin hikayesi öyle degil tamammen uydurulmus...jacops ve arkadaslari apple kuracakken apple almancada zaten elma demek ..

almanyada bu konuda uzman hary hoffman la bilgi alisverisinde bulunmak ve yardimlarini desteklerini almak icin bir görüsme isteginde bulunur...toplanti almanya nin düseldorf sehrinde hilton otelinde gerceklesir...

rahmetli hary hofman elma yemeyi cok sevmektedir...ve ne olursa olsun haryy herzaman yaninda mutlak elma tasirmis...toplanti sirasinda haryy cantasindan apfel ini cikartir ve ilk isirigini alarak yemeye baslar ...ilk elmasini isirdigi zaman isirdigi elmayi misafirlerine göstererek sizde elma istermisiniz diye sorar...o sirada appel in kuruculari ...markanin ismini apfell logosunuda hofmana nezekaten isirilmis elma olarak hayata gecirirler...

olay bundan ibaret :) senin anlattigin hkaye uydurulmus...dogrusu bu hatta almanyada hilton otelinde bu olayin kayitlarida vardir...resimlerille birlikte... ben ordaki nostaljik ani hatira müzesinin yalancisiyim...

resmi aciklama yapmaya gerek yok...belgeleriyle hiltonda zaten var...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al