Bence internet işleriyle uğraşan orta ve alt sınıfın yaşadığı şeyleri yaşıyosunuz. Mesela ben de yaşamıştım bunları ancak çok şey gördüğüm için artık ben webmaster olmadığımı söylüyorum herkese ve her konuda. Bunu buradaki konulara yazdığım cevaplarda da söylüyorum hep. ÖRN

Neden peki bu duyguları yaşıyoruz?
Çünkü bizim işimiz olmayan şeyler üzerinde TAM EĞİTİM ALMADAN, TAM BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, TAM TEŞEKKÜLLÜ OLARAK METARYELİMİZ ve PLANIMIZ OLMADAN, sadece her genç erkeğin yaşadığı bilgisayar bağımlılığını yaşadığımız için, kendimizi bilgisayarda tek sandığımız için, çevremizdekilerin bize karşı "bilgisayarcı, yazılımcı" bakışlarının gazına gelerek ve zaman zaman izlediğimiz bilişim konulu filmlerin verdiği gaz da buna ekleniyor zaten tam oluyor. Benim adım bilgisayar soyarım hacking havasında yaşıyoruz. Aslında bunu erkeklerin çoğu yaşıyor sanırım. Özellikle hayatlarının dönüm noktasında.(yani artık hayatın ciddiyetini anlamakla, henüz çocukluk/gençlik arasında) Öyle kişiler gördüm ki yazılımcıyım dedi, donanımcıyım dedi, hackerim dedi, yani her kategoriden kişiler tanıdım gördüm. Uygulamaya gelince fos ve bomboş çıktı hepsi. Bir tanesi şaşırtmadı beni bir kez dahi olsun şok yaşayamadım. Efsanelerle yaşıyor birçok kişi zaten bilişim konusunda. Efsanelerin ve hikayelerin öyle bir gazına gelmiş ki, arkadaş ortamında oturuyoruz adam her türlü bilişim terimlerini kullanıyor. Acayip acayip terimler sıkıştırıyor araya. Hatta telaffuzunu kendisi bile zor yapıyor ama konuşuyor... Sonra da milyar dolarlardan falan bahsediyor. Tek bir şey sordum tüm samimiyetimle: "yıllık geliriniz ne kadar acaba?" (yıllık olarak sordum çünkü bazıları aylık deyince şöyle cevap veriyor "bizim belli olmaz bazen aylık 3 bin bazen 5 bin" falan... bırak bu ayakları diyicem ayıp olacak. Neyse dedi işte yıllık 20 bin tl falan. Yani aylık 1500-1600tl falan kazanıyor diyelim... Daha iki gün önce izmirdeki evimi taşıttım ameleler kişi başı 100TL aldılar 2 saatlik taşıma işine. Yani her gün işi olmasa bile 20 gün amelelik yapan bir vasıfsız dahi 2000TL kazanyor ama bu yazılımcıyım diyen adam 1500 tl kazanıyor. Yahu milyar dolarlardan bahseden adamın kazancı mı bu?

Aslında çok daha fazla yazmak isterdim ama yorgunum. Kısacası, her çeşit iş yapmışsınız bilişim kategorisine dahil olan. Yapmayın hocam. Youtuber, Kitap yazarı, Makale yazarı, Blog yazarı, Sosyal ağ danışmanı... ? Kimsiniz siz necisiniz buna siz karar verin. Benim gördüğüm tek şey var, henüz tam olarak mesleği olmayan, ne yapacağını bilmediği için öğrenci havasında bazı işlerle söz deyimi tıkırdamaya çalışan birisiniz. Ama bu böyle gitmez, gitmiyor...
Umarım güzel günler görür ve güzel işler yaparsınız. Hayr'lı geceler dilerim, hayr'lı razamanlar.