wmaraci reklam

Yıldız Teknik vs Bilkent.. Yardım lütfen..

10 Mesajlar 2.380 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mustafaayaz45 Mustafaayaz45 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğreci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 369
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 29, (%100)
Merhabalar LYS sıralamam 17.000 geldi. Bilgisayar veya elektrik elektronik mühendisliği istiyorum fakat üniversite konusunda çok kafam karışık. Yıldız teknik üniversitesini almış olduğum sıralamayla kazanıyorum. Bilkent ise tamamen ücretli oluyor. Şimdi merak ettiğim şey şu ki.. Bilkent'e YTÜ tuttuğu halde gitmek ne kadar mantıklı olur? Tabiki Bilkent çok daha iyi bir üniversitedir fakat buna değecek kadar bir artı katar mı? Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Fikirlerinizi belirtmeniz benim içi gerçekten önemli teşekkürler..

wmaraci
reklam

glofrum glofrum WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Tasarım , Öğrenci
  • Konum Isparta
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 634
  • Beğeniler 160 / 85
  • Ticaret 0, (%0)
Bilkent elbette iyi bir üniversite ama sırf adı var diye her sene onca ton parayı vermek saçmalık olur. Hani batıda hiçbir üni tutturamazsın o zaman derim git ücretli Bilkent'e diye ama Yıldız Teknik gibi bir üniversite tutarken Bilkent'e gitmek bence doğru olmaz. Nice adamlar var YTÜ, İTÜ mezunu Bilkentlilerden, ODTÜlülerden daha iyi işler yapıyorlar. Üniversite eğitim konusunda evet bir nebze farklılık katıyor ama bilgisayar alanında Bilkent ve YTÜ'nün sana katacağı şeyler aman aman farklı değil. İş yine sende bitiyor.

Kendini geliştirmedikten sonra Harvard'dan mezun ol yine bir fayda etmez anca adı var diye birkaç işe seni alırlar sonra doğru düzgün iş yapmadığını görüp sepetlerler. Piyasa iş yapan adam istiyor. Kendini şirket sahibi yerine koy. Ben işimi en iyi yapacak, bana en çok kazancı ve kaliteyi sağlayacak adamı işe alırım. E bakıyorsun CV'lere adam Bilkent, ODTÜ mezunu tamam çok güzel ama sadece mezun olmuş gelmiş. E diğer adam YTÜ mezunu, erasmus yapmış yurtdışına gitmiş, dili geliştirmiş, sertifika programlarına katılmış, etkinliklere katılmış az çok piyasayı tanımış. E ben niye gidip şimdi adı var diye ODTÜlüyü alayım? Dediğim gibi iş sende bitiyor.

.
Mustafaayaz45

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğreci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 369
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 29, (%100)
glofrum çok sağolasın yorumun için :)

sguneci sguneci SG Kimlik Onayı
  • Üyelik 22.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** G**
  • Mesajlar 439
  • Beğeniler 179 / 154
  • Ticaret 2, (%100)
Yıldız Teknik varken, Bilkent gitsin kumda oynasın...

wmaraci
wmaraci

berkakalinn berkakalinn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 1723
  • Beğeniler 159 / 334
  • Ticaret 39, (%97)
Bilkent'e giderek ailenize yük olmayın. YTÜ'de aynı eğitimi veriyor diğer üniversitelerde. YTÜ tutturduysanız para biriktirmeye şimdiden başlayın.

Üniversitede olabildiğince kendinizi geliştirin, ingilizce öğrenin ve kesinlikle uzun süreli staj yapın (3 ay)

Üniversite isminden daha çok tecrübe ve ingilizceye bakıyorlar. Referanslarda ayrı bir konu tabi ki :)

NovemberNight NovemberNight WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek İmalat Ar-Ge Mühendisi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 514
  • Beğeniler 158 / 174
  • Ticaret 8, (%100)
Merhaba,
Vakti zamanında ÖSS'de Türkiye'de ilk 5 bine girmiş biriyim, Türkiye'de mühendislik konusunda en iyi üniversitelerden birinden (bence en iysi) mezun oldum, 2 yıl önce yüksek lisansımı bitirdim ve şu an doktoraya devam ediyorum bir yandan da akademik personel olarak çalışıyorum. Özetle eğitim sektörünün ciddi anlamda içindeyim.

Bu bilgiler ışığında size tavsiyem,

Eğer maddi gücünüz yerindeyse tereddütsüz Bilkent yazın
Maddi gücünüz zayıfsa, zar zor babam kredi çeker ücreti yatırır iyi kötü 4 yıl idare ederim derseniz yine Bilkent yazın. Ancak şunu belirteyim, Bilkent'te ciddi bir kozmopolit yapı vardır. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. Kültürel zenginliklerin okuludur. 4.00 ortalama ile çift anadala devam eden, iki mühendislik okuyan gözlüklü kıvırcık saçlı genci de görürsünüz, BMW X5 ile gırgır şamata dolaşan çılgın gençleri de görürsünüz. Böyle bir ortamda okumak ister misiniz bunu düşünün. Bu ortama maddi durumu iyi olanlar kolayca uyum sağlar, nispeten durumu zayıf olanlar zor uyum sağlar. Şahsen ben de üniversite yıllarında maddi durumu iyi olan biri değildim. Babamın da ücreti yatıracak durumu yoktu. Burslu bölümler de malumunuz ilk binde o yüzden Bilkent olmadı benim.

Bunları düşünün, Bilkent'ten mezun olunca yurtdışına gitmeniz (eğer biraz maddi imkanınız varsa) çok kolay olur., ivy league okulları denen dünyanın en hatrı sayılır okullarına kabul alma şansınız YTÜ'ye göre epey yüksektir.

Bu sebeple ben imkanınız varsa ve o kozmopolit düzene alışırım diyorsanız kesinlikle Bilkent derim. Yok abi ben biraz daha basmakalıp yaşamayı severim. Öyle ortamlar beni boğuyor, düzenli bir hayatım olsun. Mezuniyetten sonra da yurtdışı falan düşünmüyorum derseniz YTÜ derim. Buradan YTÜ mezunları yurtdışına gidemez anlamı çıkmasın tabii. Elbette gider. Ancak Bilkent'ten daha kolaydır, bunu eğitim sektörünün içindeki herkes bilir.

Not: Ne Bilkent ne de YTÜ ile şu an organik bir bağım yoktur. Fakat hem Bilkent'ten hem YTÜ'den (tıpkı Boğaziçi'nden, ODTÜ'den vs. olduğu gibi) iyi tanıdığım, haberleştiğim sevdiğim saydığım hocalarım arkadaşlarım vardır.
drumpoll AhmetCakmak34 Mustafaayaz45

kişi bu mesajı beğendi.

drumpoll drumpoll WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 42 / 56
  • Ticaret 38, (%100)
Bilkent silikon vadisine kaç adam göndermiş, ytü kaç adam göndermiş biraz bunları araştırın. Facebook da silikon vadisin iş ve staj olanakları isimli bir grup var. Oraya biraz göz gezdirin.

Ytü içi ciddi anlamda boşalmış bir okul. Kumda oynasın diyen insanlara falan da sakın kulak asma. Bilkent silikon vadisine seri halde adam gönderiyor. Bir üstteki yoruma tamamıyla katılıyorum.
Mustafaayaz45

kişi bu mesajı beğendi.

dtmuratcan dtmuratcan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Doktor
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 517
  • Beğeniler 487 / 104
  • Ticaret 10, (%100)
Zamanında sayısal puanda Türkiye 853.'sü oldum. Eşit ağırlıkta ise ilk 500 içerisindeydim.

Aileme yakınlığı ve mesleği sevmem nedeniyle Ege Diş hekimliği yazıp işin içinden sıyrılmıştım. Ancak mühendislik fakülteleri hakkında yanımdaki arkadaşlar nedeniyle bilgi sahibiyim.

Eğer dünya çapında bir vizyon sahibi olmak istiyorsanız Bilkent'i, yok ben lokal takılırım beni keser derseniz YTÜ'yü seçebilirsiniz.

Ancak üniversite eğitiminde bireyselci eğitim sistemi uygulayan kurumlardan çıkan öğrencilerin çok daha başarılı oldukları düşüncesindeyim. Bilkent sizi hem zorlar hem kaynak yaratır hem de kendi ayaklarınızın üzerinde araştırabilme ve koşabilme imkanını sunar.

YTÜ, bir teknik üniversite olmasına rağmen özellikle 2007 yılından itibaren pek çok alanda yerinde saymaya başladı. Ben olsaydım tüm etkenleri göz önünde bulundurduğumda Bilkent'i yazardım.
Mustafaayaz45

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğreci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 369
  • Beğeniler 83 / 28
  • Ticaret 29, (%100)
Yaptığınız açıklamalar gerçekten çok faydalı 9oluyor hepinize çok teşekkür ederim dostlar

onur33 onur33 https://onurr.org Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 829
  • Beğeniler 106 / 155
  • Ticaret 18, (%100)
Hocam sizin tercih yine kolay iki ünivresiteden birini seçeceksiniz :D ben komple tıp mı mühendislik mi arasında kaldım kafayı yemek üzereyim :D

Ek Olarak: Ama tabiki ben olsam da aileme o kadar para ödetmek yerine yıldız tekniği teknik bir üniversite olduğu için gözüm kapalı seçerim

Kişisel Blog: www.onurr.org
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al