lostyazilim

Tıp mı, Bilgisayar Mühendisliği mi?

18 Mesajlar 10.447 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

berkakalinn berkakalinn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 1723
  • Beğeniler 159 / 334
  • Ticaret 39, (%97)
Sen nereye istiyorsan orayı okumanı öneririm. Tanıdığım gerçekten çok çalışkan bir arkadaşım hukuk okuyacaktı (ailesinin zoruyla) lise 4'e kadar çalıştı ygs sınavından iyi bir sıralamaya girdi. O sıralama ile iyi bir üniversitenin hukuk bölümünde okuyabilirdi. Ama gidip besyo okumaya karar verdi.

Bu yaptığı her ne kadar saçma bir davranış olarak gözükse de kendi istediği mesleğini yapıyor. Seninde ona göre karar vermeni belirtirim.
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
- %100 ingilizce bilgisayar mühendisliği okumak her zaman avantajlıdır. Bilgisayar mühendisliğinde ingilizce biliyor olmak mesleğinde çok çok daha öne çıkmak demektir. Tabi iyi bir üniversitede %100 ingilizce okumakta önemlidir.

Tıp ile bilgisayar mühendisliği farklı şeyler olduğu için "tıp mı bilgisayar mühendisliği mi" gibi bir soru saçma olmuş biraz. Öncelikle ne olmak istediğine karar ver, insan biyolojisini bilen biri mi yoksa bilgisayarın herşeyini bilen, farklı farklı kodlama dillerinde uzmanlaşmış bir programlamacı olmak mı?

Ben 2.sınıf bilgisayar mühendisliği okuyan birisi olarak bu bölümü ilkokul 1.sınıftan beri istiyordum ve bu yüzden mühendisliği seçtim. İngilizcen iyi, kodlama dillerine hakim olursan bilgisayar mühendisi olarak çok çok iyi paralar kazanabilirsin. Yurtdışına gidip oracle sertifikasyonları oluyor, onları ve başka kodlama sertifikaları alarak mesleğinde çok çok ileri gidebilir ve aylık xxx.xxx gibi rakamlarda bile para kazanabilirsin. Facebook, google gibi yerlerde çalışan bilgisayar mühendislerini araştırıp ne derece iyi olduklarını görmen iyi olur gelişme isteğin açısından.

İstanbul her meslek açısından insana tecrübe ve değer katar. Çoğu global şirketin bir merkezide İstanbul'dadır. Bu yüzden İstanbul'da okumak mesleğinde ileriye gitmen için büyük bir faktördür.
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

Inchredible Inchredible WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek front-end developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1130
  • Beğeniler 318 / 359
  • Ticaret 15, (%100)
Sevdiğin işi yap parası iyi diye hiç sevmediğin veya ilgin olmadığı meslekleri seçmeni önermem pişman olabilirsin.
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.

pckoloq pckoloq WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 482
  • Beğeniler 137 / 51
  • Ticaret 16, (%100)
yazılım mügendisliği
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Ara sıra arkadaşlarla geziyoruz biri bilgisayar mühendisliği yeni mezunu diğeri tıp fakültesi son sınıf. Bilgisayar mühendisi olan arkadaşı kimse kaale almıyor, tıp okuyan adam gelince ortama herkes hocamlı vs konuşmalar, hal hatır sormalar vs oluşuyor. Eğer TIP okuma şansın olursa bunu mutlaka değerlendir. İnsanların karakterin ne olursa sana bakış açıları o kadar iyi ve üst düzey olacaktır ki, sen bile bu duruma şaşıracaksın.

Üniversitede ortamlarında Tıp fakültesi, Diş Hekimliği ve Eczacılık dışında ki bölümlerin saygınlığı artık eskisi kadar değil dışarıda ki insanlardan gözlemlediğim kadarıyla. Eskiden mühendis dedikleri zaman işin en iyi bileni, üstün zeka olarak anılırdı. Şimdi durum daha farklı toplumun ön yargısında.

“Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur…” (Albert Einstein)
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

mehmetycl mehmetycl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek hukukcu
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 119
  • Beğeniler 20 / 21
  • Ticaret 2, (%100)
elektrik elektronik oku içinde hem yazılım var hem elektronik bilgisayar mühendisliği çok boş bizde birde türkiyede ne okursan oku parayı 35 den sonra kazanırsın
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

--------------

leomaster leomaster Wmaracı Sevdalısı Kullanıcı
  • Üyelik 29.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad G** T**
  • Mesajlar 715
  • Beğeniler 212 / 129
  • Ticaret 66, (%100)
Oldukça kararsızım tıptan korkma sebebim 6 sene okumak ve TUS, kısa bir süreç değil çünkü bu. Bu süre zarfında mühendisliği tercih etsem mezun olup bir işe bile başlarım belki.

damla1 damla1 Profesyonel Makale Yazımı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / K
  • Meslek Hukukçu
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** İ**
  • Mesajlar 442
  • Beğeniler 398 / 114
  • Ticaret 201, (%100)
Tıp için çalışan biri olarak söylüyorum. 4 sene sayısal okudum, sınav sonucunda tıp ve diş hekimliği gibi bölümleri kazanabileceğim bir puan aldım. Buna rağmen, tercih dönemine denk gelen çok sevdiğim bir yakınımın hastane sürecinde, kesinlikle tıp okumamam gerektiği kanaatine vardım. Herkesin kendi düşüncesi, kendi beklentisidir. Ancak, bizim dışarıdan gördüğümüz gibi doktorların tek derdi, beyaz önlükleri ile dolaşmak değil, yatan hastalar ile ilgilenen doktorları gördüğüm zaman ve özellikle nöroloji bölümünde yaklaşık 1 ay kalan bir yakınım vardı, bu süreçte şahit oldum. Her gün hasta yakınlarının ameliyathane önünde bekleyişleri, doktorun ağzının içine bakmaları, ölüm vb durumlarda insanların feryatları, beni dahi 1 ay boyunca çok etkiledi. Belki benim duygusallığım ancak, hayat tarzım olacak bir meslekte, getirisi ile götürüsü birbirini dengelemeli diye düşünüyorum. İtibar, etiket ve maddiyat anlamında doyurabilecek bir meslek ancak uzun vadede, bana göre götürüsü çok daha fazla. Yine de umarım her şeyin en iyisi olur sizin için :)
leomaster

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al