wmaraci reklam

Telif hakkı üzerine sorum var?

10 Mesajlar 952 Okunma
smmexpress

genchakan genchakan Her Şeyi Blogluyorum Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** İ**
  • Mesajlar 936
  • Beğeniler 186 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
İyi geceler. Bloguma içerik ekleme üzerine birkaç sorum olacak. Bu soruyu hem telif hem etik olarak değerlendirebilirsiniz.
Bir şey öğrendiniz, blogunuza ekliyorsunuz. Bunu hangi yöntemle yapıyorsunuz?
1- a sitesinden okuduğuma göre... (link yok)
2- a sitesinden okuduğuma göre (direk link. )
3- En son okuduğuma göre ( ne link ne site ismi )

herseyiblogluyorum.blogspot.com
wmaraci
reklam

ogzhntr ogzhntr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Elektrik - Elektronik Tekniker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 1858
  • Beğeniler 89 / 532
  • Ticaret 2, (%100)
link ve site ismi olarak eklemek zorundasın arz ederim :)
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

AdnanSimge AdnanSimge Adnan Simge Zaimoğlu Telefon Onaysız
  • Üyelik 02.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 198
  • Beğeniler 50 / 45
  • Ticaret 30, (%93)
Hocam ben 7 ay haber sitesi editörlüğü yaptım. Haberleri ekleme yöntemi olarak en esnek ve en etik yöntem, haberin asil başlama paragrafını giriş cümlesinde a sitesinde yer alan habere göre.... diye başlıyor, kaynak olarak yine a sitesi.

Bunu ornek alabilirsiniz. Link vermek zorunlu değil. Ancak şunu da belirtelim, içerik %100 özgün olsa bile kaynak belirtmek gereklidir. Zira her halükarda kaynak belirtilmez ise karşı taraf hak talep edebilir.

Kopya içerikler için kaynak belirtilse bile içerik tamamen o siteye ait ise kaynak belirtilse dahi alınamaz hocam.
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

turudu turudu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad L** T**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 2 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
"a sitesinden okuduğuma göre (direk link. )" demelisiniz. Sitelerin içinde yazan "Tüm Hakları Saklıdır" ibaresi hukukidir. Herkesi bağlayıcılığı vardır. Hukuki yaptırımları vardır.

"Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir" denilen siteden içerik alabilirsiniz ama "Kaynak gösterilse dahi hiç bir yöntem ile alıntı yapılamaz" diye siteden de içerik alamazsınız.

Konu hakkında en ufak fikri olmayan kişiler https://tr.wikipedia.org/wiki/Telif_hakk%C4%B1 adresini okumalıdır.
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 198
  • Beğeniler 50 / 45
  • Ticaret 30, (%93)
Kaynak gösterilse dahi hiçbiri yöntem ile alıntı yapılamaz ibaresi yer alan sitelerden %100 özgürleştirme ile ve kaynak belirterek içerik alabilirsiniz hocam. Bu olmasaydı herhangi bir haber ajansına bağlı olmayan bir haber sitesi açmak mümkün olmazdı.
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad L** T**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 2 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
"%100 özgürleştirme" nedir? Kendinize göre "İntihal" suçunun adını değiştirerek mi çıkar sağlayacağınızı düşünüyorsunuz.

Mevcut yaşanmış "haber" ayrıdır. Kimsenin tekelinde değildir. AA haberini kendi haberiniz gibi kullanırsanız bakın neler oluyor. Ama mevcut AA'nın haberini sıfırdan bir metin yazarına haberin olay kurgusunu ve sunumu değiştirerek hazırlatırsanız o ayrıdır. Yaşanmış haber kimsenin tekelinde değildir.

Haber örneği bu konu için doğrudan bir örnek değildir. Türkiye'de yabancı bir haber ajansınında haberini Türkçeleştirip veremezsiniz. Hukuki olarak bu imkansızdır. Piyasada bunu yapanlar olabilir. Dava edildiğiniz de neyin ne olduğunu anlarsınız.

Konu için doğru bir örnek verirsek köşe yazarlarının yazılarının alıntılanması mesela güzel bir örnek olabilir. A gazetesinde yazan köşe yazarının günlük yazısını tümüyle yayınlamazsınız. Alıntı yapar, kaynağını gösterirsiniz.

Bir web sitesi "Kaynak gösterilse dahi hiçbiri yöntem ile alıntı yapılamaz" diyorsa buna uymalısınız. Bunun adını "%100 özgürleştirme" koymak sizin "hırsızlığınızı" ve "İntihal" suçunu işlediğiniz gerçeğini değiştirmez.
genchakan TheOttomans

kişi bu mesajı beğendi.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Haberin tekele girmesi bana hiçbir zaman mantıklı gelmiyor. Bir bilginin sahiplenilmesi gibi tamamen tüm haklarıyla bir birime adanması ve tüm tekele sahip olması ilginç..
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

• Üyelik 02.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 198
  • Beğeniler 50 / 45
  • Ticaret 30, (%93)
Hocam dediğiniz olay asiri mantıksız. Zira ben ornek veriyorum bir köşe yazarı olarak istanbul'da gezilecek yerler konulu bir makale yayınladım. İnsanlar bunu gördükten sonra yazıyı okur, oturur ve baştan yazar. Kimse buradan hak iddia edemez. Özgürleştirmek dediğim olay haberi ya da yazıyı alip bir spinner veya özgürleştirici programına koymak değil. Ele alıp baştan yazmaktır
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad L** T**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 2 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Sayın AdnanSimge konuyu neden dağıtıp başka yerlere çekiyorsunuz.

Ben ne yazmışım.

turudu adlı üyeden alıntı

mevcut AA'nın haberini sıfırdan bir metin yazarına haberin olay kurgusunu ve sunumu değiştirerek hazırlatırsanız o ayrıdır. Yaşanmış haber kimsenin tekelinde değildir. "..." Haber örneği bu konu için doğrudan bir örnek değildir. Türkiye'de yabancı bir haber ajansınında haberini Türkçeleştirip veremezsiniz. Hukuki olarak bu imkansızdır. .

Aşırı mantıksız olan yazdıklarımı bana izah eder misiniz. Konuyu açan kullanıcı başka bir şey yazıyor siz başka bir şey yazıyorsunuz. Sizin verdiğiniz köşe yazarı örneği bambaşka bir şeydir.

Köşe yazarları hem makale yazmazlar. "Köşe yazısı veya fıkra; bir yazarın herhangi bir konu veya günlük olaylar hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini ayrıntılara inmeden anlattığı gazete ve dergilerde yayınlanan kısa fikir yazılarının genel adıdır." https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6%C5%9Fe_yaz%C4%B1s%C4%B1 ayrıca sizin http://ueam.metu.edu.tr/intihal örnekleri okumanızı tavsiye ederim.
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

genchakan genchakan Her Şeyi Blogluyorum Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** İ**
  • Mesajlar 936
  • Beğeniler 186 / 133
  • Ticaret 0, (%0)

ogzhntr adlı üyeden alıntı

link ve site ismi olarak eklemek zorundasın arz ederim :)

AdnanSimge adlı üyeden alıntı

Hocam ben 7 ay haber sitesi editörlüğü yaptım. Haberleri ekleme yöntemi olarak en esnek ve en etik yöntem, haberin asil başlama paragrafını giriş cümlesinde a sitesinde yer alan habere göre.... diye başlıyor, kaynak olarak yine a sitesi.

Bunu ornek alabilirsiniz. Link vermek zorunlu değil. Ancak şunu da belirtelim, içerik %100 özgün olsa bile kaynak belirtmek gereklidir. Zira her halükarda kaynak belirtilmez ise karşı taraf hak talep edebilir.

Kopya içerikler için kaynak belirtilse bile içerik tamamen o siteye ait ise kaynak belirtilse dahi alınamaz hocam.

"a sitesinden okuduğuma göre (direk link. )" demelisiniz. Sitelerin içinde yazan "Tüm Hakları Saklıdır" ibaresi hukukidir. Herkesi bağlayıcılığı vardır. Hukuki yaptırımları vardır.

"Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir" denilen siteden içerik alabilirsiniz ama "Kaynak gösterilse dahi hiç bir yöntem ile alıntı yapılamaz" diye siteden de içerik alamazsınız.

Konu hakkında en ufak fikri olmayan kişiler https://tr.wikipedia.org/wiki/Telif_hakk%C4%B1 adresini okumalıdır.

Kaynak gösterilse dahi hiçbiri yöntem ile alıntı yapılamaz ibaresi yer alan sitelerden %100 özgürleştirme ile ve kaynak belirterek içerik alabilirsiniz hocam. Bu olmasaydı herhangi bir haber ajansına bağlı olmayan bir haber sitesi açmak mümkün olmazdı.

"%100 özgürleştirme" nedir? Kendinize göre "İntihal" suçunun adını değiştirerek mi çıkar sağlayacağınızı düşünüyorsunuz.

Mevcut yaşanmış "haber" ayrıdır. Kimsenin tekelinde değildir. AA haberini kendi haberiniz gibi kullanırsanız bakın neler oluyor. Ama mevcut AA'nın haberini sıfırdan bir metin yazarına haberin olay kurgusunu ve sunumu değiştirerek hazırlatırsanız o ayrıdır. Yaşanmış haber kimsenin tekelinde değildir.

Haber örneği bu konu için doğrudan bir örnek değildir. Türkiye'de yabancı bir haber ajansınında haberini Türkçeleştirip veremezsiniz. Hukuki olarak bu imkansızdır. Piyasada bunu yapanlar olabilir. Dava edildiğiniz de neyin ne olduğunu anlarsınız.

Konu için doğru bir örnek verirsek köşe yazarlarının yazılarının alıntılanması mesela güzel bir örnek olabilir. A gazetesinde yazan köşe yazarının günlük yazısını tümüyle yayınlamazsınız. Alıntı yapar, kaynağını gösterirsiniz.

Bir web sitesi "Kaynak gösterilse dahi hiçbiri yöntem ile alıntı yapılamaz" diyorsa buna uymalısınız. Bunun adını "%100 özgürleştirme" koymak sizin "hırsızlığınızı" ve "İntihal" suçunu işlediğiniz gerçeğini değiştirmez.

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Haberin tekele girmesi bana hiçbir zaman mantıklı gelmiyor. Bir bilginin sahiplenilmesi gibi tamamen tüm haklarıyla bir birime adanması ve tüm tekele sahip olması ilginç..

Hocam dediğiniz olay asiri mantıksız. Zira ben ornek veriyorum bir köşe yazarı olarak istanbul'da gezilecek yerler konulu bir makale yayınladım. İnsanlar bunu gördükten sonra yazıyı okur, oturur ve baştan yazar. Kimse buradan hak iddia edemez. Özgürleştirmek dediğim olay haberi ya da yazıyı alip bir spinner veya özgürleştirici programına koymak değil. Ele alıp baştan yazmaktır

Verdiğiniz bilgiler ve yorumlar için teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

herseyiblogluyorum.blogspot.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al