ChesterFiel adlı üyeden alıntı

İşsizlik diye bir şey yok. Ben işveren olarak yanıma ne işçi bulabiliyorum, ne de yetiştirmeye eleman. İşsizliği memuriyetle karıştırmayın. Herkes memur olmak ister ben dahil, lakin şu işsizlik olayını anlamıyorum. Yürüdüğüm caddelerde her taraf işçi arıyor, herkes masa başı iş istediği için işsizlik artıyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bırak anlatamassın :) aynen dediğin gibi adam okumamış farikaya girmem çalışmam diyor bunlardan çöpçü bile olmaz

Ek Olarak:

Ranay adlı üyeden alıntı

Şimdii şöyle bir gerçek var. Haklısınız iş yok diye bir durum söz konusu dahi değil. Kesinlikle iş var. Eğer çalışayım, ekmek paramı kazanayım ve aç kalmayım derseniz iş çok.
Yalnız nitelikli iş konusuna gelirsek insanlar sadece çalışmak için kalifiye olduğu sektör yerine mutlu olmadığı sektörlerde çalışıyor. Buda bir süre sonra iş bırakmalara sebep oluyor. Yada mutsuz çalışan kesme

Ayrıca o eleman aranıyor yazan büyük firmaların amacı reklam ve oluşan açıkları anında kapatmak için CV havuzu oluşturmak. Gerçekten o an itibari ile eleman aramıyorlar. 3 yıldır bankacıyım ve üniversite yıllarında iş başvurusu yaptığım firma beni işe çağırdı. Buda bir örnektir.

Diğer bir husus evet devlet işsizliği arttırıyor düşüncesindeyim.

Gencecik insanların önüne YGS - LYS kazığını koyup zevk ve yeteneği yerine puana göre bir bölüme yerleştiriyor. Aslında bölümler gençlere yerleşiyor. Sonrası okul ya bitmiyor yada bitse dahi o sektörde çalışmıyor. Çalışanlar bırakıyor , mutsuz oluyor.

Genç eğitim fakültesi bitiriyor ? KPSS
Genç tıp fakütlesi bitiriyor ? Bir sürü sınav
Genç fen edebiyar fakültesi bitiriyor ? formasyon yoksa işssiz , yada asgari ücrete dershanelerde çalışıyor.
Örnekler çok :/

Sistemin açığı büyük değil fakat yamalar o açığı kapatmıyor.

Eskilerin sözü vardır. '' Delik bu kadar , yama bu kadar ''

"
Gencecik insanların önüne YGS - LYS kazığını koyup zevk ve yeteneği yerine puana göre bir bölüme yerleştiriyor. Aslında bölümler gençlere yerleşiyor. Sonrası okul ya bitmiyor yada bitse dahi o sektörde çalışmıyor. Çalışanlar bırakıyor , mutsuz oluyor.
"
Lise yıllarımda bunu hergün konuşurdum şuan düşünüyorumda herkes bilgisayarcı bankacı memur doktor v.s olmaya kalksa bu iş nasıl olur mecburen eleme yoluna gidiyorlar saçma sapan yollarla devlet herkesin kalkınmasını istemiyor ki tüm dünyada böyle bu herkes okusa nitelikli olsa devlet nasıl onlara iş ayarlayacak ? bilerek tabiki saçma sapan engeller koyuluyor.