wmaraci reklam
lidertakipci

Rüzgar FM, Rüzgar Medya, Rüzgar Arsa Ofisi ve Türevleri Hk

10 Mesajlar 965 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

WWT WWT NazımYılmaz Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Web Tasarım Departman Sorumlus
  • Konum Konya
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 86 / 94
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar arkadaşlar.

Epeyce bir süre bekledikten sonra böyle bir konu açma gereği duydum. Amacım sadece siz meslektaşlarıma hem fikir vermek hem de herkesin yapması gerektiği gibi tecrübelerimi aktarmaktır.

Not: Sözkonusu şikayette geçen tüm şahısların isimleri, kim oldukları, telefon numaraları, adresleri, telefon ve mesajlaşma arşivleri elimde mevcuttur. Durumdan rahatsız olanlar çıkar ise, kendisine iletip haklı olduğumu kanıtlayabilecek kadar açık net bir kazık yemiş bulunuyorum.

Not2: Konunun bulunabilirliği açısından ilk defa burada açmış olduğum bu konuyu wmaracı ve hatrı sayılır diğer tüm platformlarda da açmayı planlıyorum.

Nereden geldi? Ne iş yaptık?

İlkokuldan beri sürekli görüştüğüm çok yakın bir arkadaşımın babası bir gün beni aradı ve o zamanlarda çalıştığı firmanın bazı şeylere ihtiyacı olduğunu, bana bir numara vereceğini, arayıp ne ihtiyaçları varsa yardımcı olmamı istediğini iletti. Sevdiğim ve saydığım insanlardır bu insanlar, hiç ikiletmem.

Verdiği numarayı arayıp ihtiyaçlarını sorup yardımcı olmaya çalıştım. Canımlı cicimli, ekstra samimi konuşmalardan anlamalıymışım en başında karaktersiz bir firma yöneticisi ( böyle firma da olmaz gerçi ) olduğunu.

Görüştüğüm kişi Leman Hanım. Soyisim ve diğer tüm iletişim bilgileri ve görüşme kayıtları mevcut notta da belirttiğim gibi. Özellikle isminin anılmasını ve bana tek bir kelime dahi olsa etmesini istiyorum aslında.

İlk başta bize kurumsal kimlik çalışması lazım dedi. Kartvizittir, şudur budur hepsini saydı, örneklerini gösterdi, acelemiz var dedi, güzel bişeyler olmalı ayrıca da dedi. Ben de Sevdiğim saydığım insanlar aracılığıyla böyle bir iş aldığım için ekstra özenli ve hızlı çalıştım. herneyse. Bu işler bitince web sitelerini de yapıcaz falan filan meselesi oldu elbette. tabiki yardımcı olacağım tüm ihtiyaçlarınıza deyip işe koyuldum.

Normalde kurumsal kimlik, yani grafik anlamında profesyonel değilim ancak bu konuda profesyonel bir arkadaşımdan da yardım alarak 2, bilemedin 3 gecede tüm isteklerini yerine getirip teslim ettim.

Bakın dikkatinizi çekerim, herhangi bir ücretlendirme falan yapılmadı. Ben tanıdık olduğu için hiç bir şekilde paradan söz etmedim, kendisi de söz etmedi. Bu süre zarfında arkadaşımın babasına "nasıl ücretlendiricez abi bunu nasıl yapalım" diye sordum ve yol gösterdi. Leman hanıma ücretlerle ilgili maili de gönderdim, olumlu olumsuz yanıt almadım. Ses etmediklerine göre ve hala iş yapmaya devam ettiğimize göre sorun yoktur diye düşünüp, işlerine devam ettim.

Sonrasında, web sitesi için demo arayüz tasarımını hazırlattılar. Asıl işim bu olduğu için hem onlara yol gösterdim hem de tam olarak istedikleri şeyi vermeye çalıştım. Bu çalışmayı hazırlarken kurumsal kimliğin "tamam" olduğunu Leman hanım'la görüşerek teyit ettim bir kaç defa. Varsa değişmesini istediğiniz bir yer, ilgileneyim diye de üsteledim. Herşeyin sorunsuz olmasını istedim çünkü.

Web sitesi çalışmasını yaptığımız sıralarda yakın arkadaşım ile görüştük. Benim için iyi bir referans olacağını, ekstra özen göstermemi ve para gözetmememi söyledi. Ben de referansı bırak, sizin referansınız için elimden geleni yapacağımı ve yaptığımı söyledim. Kendisi de doğrulayacaktır zaten bunu.

Sonuç olarak web arayüz demosu çıktı. Bir kaç kere revize istendi yapıldı, kodlaması yapıldı, siteye atılıp maintenance moduna alındı internet sitesi. ( wordpress entegrasyon, xhtml kodlama, ek mobil arayüz, photoshop ile tamamen özgün arayüz tasarımı vs vs tüm her şey bitti yani. )

Leman hanıma ödeme konusunu hatırlattım, halledicez hesap bilgilerini mail at bana dedi. Üzerinden bir kaç gün geçti, kimsede ses seda yok. Arkadaşımın babasına sordum, işleri bitirdim, ne yapacağız abi dedim, bekle sorun olmaz hallederler dedi oldukça güven verici bir ses tonu ile. Bekledim.

Üzerinden birkaç gün geçti, tekrar sordum Leman hanıma, mail gönder hesap bilgilerini dedi. Bulamıyormuş. Tekrar gönderdim. Üzerine bir kaç gün daha herhangi bir yanıt bekledim, ama gelmedi.

Sonrasında Leman hanım bana ulaştı, web sitesini ne zaman yayına acalağımızı sordu. Sitenin hazır olduğunu söyledim. Ancak ödeme yapmadınız ve ödeme konusunda bilgi verici, açıklayıcı, bana yol gösterici bir şey iletmediklerini söyledim. Kurumsal kimlik çalışması çoktan bitti, web sayfası zaten tamamlandı, ödeme yok, üzerine siteyi açalım diye sıkıştırıyorsunuz, bunun da üzerine ödeme konusunda tek bir kelime bile edilmiyor dedim. bana zaman verin, isterseniz 5 sene sonra ödeyin, kaale alınmıyorum gibi açıklayıcı ve gayet güzel bir dille anlattım.

Verilen tepki, tıpkı bir kızın erkek arkadaşına atar yapması gibiydi. Biz seni tanıdık diye iş verdik şöyledir böyledir sen para diyosun falandır filandır. Abuk subuk lafları es geçiyorum ancak o mesajın sonunda "web sitesini istemiyoruz yaptırmayacağız, yaptığın kurumsal kimlik çalışmasının ödemesini de yardım gönderiyorum" dedi net bir şekilde. Siz bilirsiniz dedim, durumu arkadaşıma ve babasına açıkladım. babası ilk başta bana tavır aldı sanki para için diretiyormuşum gibi aktarmış adama. sonrasında olayı anladı tabi de yavaş gidelim.

ertesi gün tabiki ödeme gelmedi. hatta bir ay boyunca ödeme gelmedi. mesajlara yanıt verilmedi, aramalara dönülmedi. ramazan bayramının bilmem kaçıncı günü hesabıma 500 lira gönderildi. ( kurumsal kimlik çalışması bedeli : 1600 TL ) göndermeden önce ne kadar göndereceğini söylemedi, nasıl göndereceği konusunda münakaşa oldu hatta. illa yapı kredi hesabı bulacakmışım oraya gönderecekmiş. gönderim işlem bedelini benden kesin diyorum kabul etmiyor. Maksat uğraştırmak.

herneyse, kalan kısım ne olacak diye sorularıma ne arkadaşımdan, ne babasından ne de Leman hanımdan baya bir süre yanıt alamadım. leman hanım arada bir vatsaptan yazıyordu "bekliceksin.. " şeklinde. neyi bekliyorsam

hatta bir gün hiç mesaj atmadım, bir öğlen vakti, Leman Hanım'ı aradım, açmadı. Tekrar aradım, açtı ve " ben sana müsait değilim demedim mi? " diye bağırdı. Bildiğiniz çemkirdi diyebilirim. Halbuki ne mesaj atmışım ne bişey yapmışım, kime müsait olmadığını söyledi de acaba o ısrar etti benden başka, kimler dolandırıldı rüzgar bilmem ney şirketi tarafından bilemeyeceğim ama o ben değildim yani.

Herneyse, üzerinden baya bir süre geçti, ben tekrar yazıyorum ödememi yapın diye, yanıt alamıyorum tabi. sonunda yanıt geldi: ben ödemeni arkadaşının babasına yaptım, gidip ondan alırsın şeklinde.

halbuki arkadaşımın babası başka bir konuda yine bu şirketten kazık yemiş ve işten ayrılmış. benim ödememi de onun üzerine yıkıyorlar. babasına ulaştım arkadaşımın, dedim böyle böyle deniyor, ben sizin ödeme falan almadığınızı biliyorum benim adıma orada problem yok, sadece oradan ayrıldığınız için sevindiğimi iletmek için aradım dedim.

sonrasında leman hanım beni vatsaptan engelledi zaten. şuanda bütün emeğimin üzerine yatmış durumdalardır, her lokmaları haramdır, her işleri yalan dolandır. *************** böylesine güzel ve aksatmadan yaptıkları için teşekkür ediyorum kendilerine.

Ek olarak, bu açıklamalarım için beni istedikleri yerlere şikayet edebilirler, istedikleri davaları açabilirler, istedikleri çirkik ithaflarda bulunabilirler. umrumda değildir.
mimarcan eminezaman

kişi bu mesajı beğendi.

Kişisel : nazimyilmaz.com.tr
wmaraci
reklam

Emreby Emreby Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Editör
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 761
  • Beğeniler 148 / 150
  • Ticaret 33, (%94)
Geçmiş olsun hocam. İnsanın emeğinin karşılığını alamamasını çok kötü birşey iyi bilirim.

• Üyelik 09.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 86 / 94
  • Ticaret 2, (%100)

Emreby adlı üyeden alıntı

Geçmiş olsun hocam. İnsanın emeğinin karşılığını alamamasını çok kötü birşey iyi bilirim.

Sağolun hocam. Aslına bakarsanız ben parasında değilim. İnsanı enayi yerine koymak bu kadar basitmiş, o koyuyor.
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

eminezaman eminezaman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
Neden bilmiyorum ama tüm mesajı dikkatlice okudum. Geçmiş olsun. İmkanınız varsa dava açın. Dava masraflarını davayı kazandığınızda karşı taraf ödemekle mükelleftir. İmkanınız yoksa, ki aslında her türlü vardır da, uğraşmak istemiyorsanız diyim; başınızın gözünüzün sadakası olsun.

Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Tekrar geçmiş olsun.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 09.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 86 / 94
  • Ticaret 2, (%100)

eminezaman adlı üyeden alıntı

Neden bilmiyorum ama tüm mesajı dikkatlice okudum. Geçmiş olsun. İmkanınız varsa dava açın. Dava masraflarını davayı kazandığınızda karşı taraf ödemekle mükelleftir. İmkanınız yoksa, ki aslında her türlü vardır da, uğraşmak istemiyorsanız diyim; başınızın gözünüzün sadakası olsun.

Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Tekrar geçmiş olsun.

yorumunuz için sağolun. herhangi bir sözleşmemiz ya da faturamız olmadığından zor gibi hukuki işlemler malesef.. telefon görüşme kayıtları vesaire de izinsiz olduğu sürece geçersiz diye biliyorum. yine de açılabilir mi sizce?

portal portal https://portalciyiz.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Y** Ö**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 101 / 288
  • Ticaret 14, (%100)
Öncelikle geçmiş olsun hocam. Eğer sen birşeyle uğraşıyorsan onun karşılığı olan parayı istemek en doğal hakkın. Ben parasal işlemlerde önce parayı alırım işleme sonra başlarım eğer müşteriye uygun değilse o onun bileceği iştir. Size de babanızın oğlu olsa dahi biçtiğiniz ücreti almadan kimsenin işine başlamamanızı tavsiye ederim

• Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
Telefon kayıtları olsa dahi "özel hayatın gizliliğini ihlal" gibi absürt bir gerekçeyle kabul edilmiyor maalesef haklısınız. Lakin skype, watsapp gibi uygulamaların "sizin isteğiniz haricinde" kendileri kayıt yaptığı için; bence delil kabul edilir. Zira bu programlar sizin özel çabanızla "arşivleme" yapmıyor bildiğiniz üzere.

Bu noktada en önemli konu arkadaşınızın ve babasının şahitliği. 2 şahidin sizi haklı çıkaracak şekilde ifade vermesi durumunda; işi yaparken yardım aldığınız diğer arkadaşınızın ikrarı ve hesap dökümünüzle aldığınız meblağın şahitlerin ifadeleriyle örtüşmesi sonucunda ben davayı kazanacağınıza eminim açıkçası. Başından çeşitli davalar geçmiş biri olarak diyim :) Lakin bunların kişisel görüşlerim olduğunu da unutmayın.

• Üyelik 09.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 86 / 94
  • Ticaret 2, (%100)

portal adlı üyeden alıntı

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Eğer sen birşeyle uğraşıyorsan onun karşılığı olan parayı istemek en doğal hakkın. Ben parasal işlemlerde önce parayı alırım işleme sonra başlarım eğer müşteriye uygun değilse o onun bileceği iştir. Size de babanızın oğlu olsa dahi biçtiğiniz ücreti almadan kimsenin işine başlamamanızı tavsiye ederim

hocam öncelikle sağolun. aslında ben de freelance olarak yaptığım işlerde mutlaka ödeme almadan başlamıyorum ancak çok sevdiğim bir büyüğüm hiç beklemediğim bir zamanda arayıp yardım istediğinden para mevzusunu açmakta biraz çekindim. ama yapmamak lazım dediğiniz gibi..

Telefon kayıtları olsa dahi "özel hayatın gizliliğini ihlal" gibi absürt bir gerekçeyle kabul edilmiyor maalesef haklısınız. Lakin skype, watsapp gibi uygulamaların "sizin isteğiniz haricinde" kendileri kayıt yaptığı için; bence delil kabul edilir. Zira bu programlar sizin özel çabanızla "arşivleme" yapmıyor bildiğiniz üzere.

Bu noktada en önemli konu arkadaşınızın ve babasının şahitliği. 2 şahidin sizi haklı çıkaracak şekilde ifade vermesi durumunda; işi yaparken yardım aldığınız diğer arkadaşınızın ikrarı ve hesap dökümünüzle aldığınız meblağın şahitlerin ifadeleriyle örtüşmesi sonucunda ben davayı kazanacağınıza eminim açıkçası. Başından çeşitli davalar geçmiş biri olarak diyim :) Lakin bunların kişisel görüşlerim olduğunu da unutmayın.

bu konuyla ilgili avukat bir kaç arkadaşa danışacağım emine hanım aslında haklısınız. arkadaşım ve babası konuyla ilgili arkamda duracaklardır. ek olarak, kurumsal kimliği teslim edip ödemesinin 500 lirasını aldım yine, ama bir de tamamen hazırlanıp bitirilip teslim aşamasında iptal edilen bir de web sitesi projesi var, o da yalan oldu yani.

1600 TL kurumsal kimlik + 1300 lira ( yanlış hatırlıyor olabilirim bakmam lazım ama bu civardaydı ) web sitesi için fiyatlandırılmıştı normalde.

ek olarak, yine aynı arkadaşımın çalıştığı şirketle de 5 bin liralık iş yine aynı durumdan sıkıntı yaşattı bana. yakında onun konusunu da açacağım. insanlar çok "bencil" ve "umursamaz" lar.

aynı hatalara kimsenin düşmemesi dileği ile.

• Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
Zannetmiyorum ancak, velev ki davayı açtınız ve kaybettiniz; davanın size masrafı 500 lirayı geçmez. Karşı tarafa verdiğiniz korku ise paha biçilemez :)

Espri bir tarafa bahsettiğiniz meblağlar için dava açmaya değer bence. Tekrar geçmiş olsun.

• Üyelik 09.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 86 / 94
  • Ticaret 2, (%100)

Zannetmiyorum ancak, velev ki davayı açtınız ve kaybettiniz; davanın size masrafı 500 lirayı geçmez. Karşı tarafa verdiğiniz korku ise paha biçilemez :)

Espri bir tarafa bence bahsettiğiniz meblağlar için dava açmaya değer bence. Tekrar geçmiş olsun.

teşekkürler yorumlarınız ve desteğiniz için, bir şeyler yapacağım :) iyi forumlar

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al