wmaraci reklam

Veritabanına Adresleri Virgül İle Kayıt Etmek

22 Mesajlar 2.605 Okunma
wmaraci reklam

bogacerel bogacerel Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 33
  • Beğeniler 4 / 4
  • Ticaret 6, (%33)
100 kişi ya da 1000 kişi konusuna katılmıyorum. 9 yıllık spagetti kodla uğraştım bu sene, aynı anda 100 kişi girince sistem yayılıyordu resmen. İlerisini düşünüp sağlam kodlama yapmak gerekli her zaman için. Kısa zamanda bugünü kurtarabilirsiniz, ama ileride arkanızdan söylemediklerini bırakmazlar yoksa.

wmaraci
reklam

emreorhan emreorhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 384
  • Beğeniler 35 / 29
  • Ticaret 3, (%67)

Nanoripper adlı üyeden alıntı

mysqli_insert_id($con)

Açıklama: mysqli_insert_id

PDO ile olan lazım. Warning: mysql_insert_id() expects parameter 1 to be resource, object given in hatası veriyor

emreorhan emreorhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** O**
  • Mesajlar 384
  • Beğeniler 35 / 29
  • Ticaret 3, (%67)

bogacerel adlı üyeden alıntı

100 kişi ya da 1000 kişi konusuna katılmıyorum. 9 yıllık spagetti kodla uğraştım bu sene, aynı anda 100 kişi girince sistem yayılıyordu resmen. İlerisini düşünüp sağlam kodlama yapmak gerekli her zaman için. Kısa zamanda bugünü kurtarabilirsiniz, ama ileride arkanızdan söylemediklerini bırakmazlar yoksa.

Evet aynen ben de zaten işlerimi o şekilde yaptığım için söyledim. Kendi işim zaten büyük ölçekli düşündüğüm için daha az yer kaplamasını istedim.
bogacerel

kişi bu mesajı beğendi.

Nanoripper Nanoripper Hello World! Kullanıcı
  • Üyelik 25.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Computer Science
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** A**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 1 / 19
  • Ticaret 0, (%0)

emreorhan adlı üyeden alıntı

PDO ile olan lazım. Warning: mysql_insert_id() expects parameter 1 to be resource, object given in hatası veriyor

PDO::lastInsertId
ecarpar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

ecarpar ecarpar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek bilişim ve e-ticaret uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 317
  • Beğeniler 23 / 90
  • Ticaret 0, (%0)

bogacerel adlı üyeden alıntı

Şİmdi orası şöyle, evet onu dedik ama, şimdi adam kod yazıyor seninde dediğin gibi spagetti Framework.. o sebeple okadar karıştırmışki silmiyor, silemiyor çorba olmuş kodlar kendi bulamıyor..

Benimde elimde var bir tane asp ile yazılmış tarihi eser spagetti framework sistem, ürün ekliyorsun sildiğinde database de kalan verileri geçtim resimler silinmiyor :D anla ne durumda server... 120 gb sunucu şu an ful dolu resimle ve silemiyorum adam içerde resimleri kendi ismi ile de tutmuyor saçma sapan karışık bir sayı üretiyor nx7qt4ıbr67teo.jpg gibi..

Biz spagetti frameowrk kullanın demiyoruz, kodları adam gibi yazın ama database bizim işlerimizi kaldırır orasından korkmayın diyoruz yanlış anlaşılma olmasın o kısımda :D 10.000 satırı da okuyamıyacaksa oradan geliyor zaten. yoksa evet database i doldur ama ürünü silince satır orada kalsın ozaman o iş yatar :D

• Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 33
  • Beğeniler 4 / 4
  • Ticaret 6, (%33)
Hocam işte sistemlerin 10 yıl sonra bu hale gelmemesi için, en ümitsiz proje bile olsa sağlam kodlayalım sallamayalım fikrindeyim :) Sallamadığımız projeler sonra palazalanabiliyor :)

• Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 33
  • Beğeniler 4 / 4
  • Ticaret 6, (%33)
Admin panelden gelen mesaj "Kaydedildi", kaydetmiyor, bazen, kararsız bir de :) "Tamam abi ya bende o ben kaydedicem tamam hallettim sen rahat ol" nevinde bir admin panel düşün :) Bakıyorsun ama, 2 saat sonra kaydetmiş, gel de çık işin içinden :)

• Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 33
  • Beğeniler 4 / 4
  • Ticaret 6, (%33)
Haydi ateziler bunu açıklasın moduna giriyorsun ondan sonra :) kodlayan adama da laf söyleyemiyorsun 36 saat mesai yaptırıp yazılımcının beynini yakarsan, adam şunu yazar yani, aynı sistemden örnektir

$sayfa_id = $sayfa_id;

dalga geçmeyin cidden, o sistemde kod yazarken aynı durumua geldim ben de :)

ecarpar ecarpar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek bilişim ve e-ticaret uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 317
  • Beğeniler 23 / 90
  • Ticaret 0, (%0)

emreorhan adlı üyeden alıntı

Tamam teşekkürler. Bir sorum daha var. İki adet farklı tabloya insert yapıyorum. Bir tablodaki a.i. id değerini nasıl alabilirim ekleme esnasında. lastinsertid yanlış gösteriyor.

PDO::lastInsertId işine yaradımı ?

eklenecek olanınmı a.i id sini alacaksın ? hani eklenmeden önce id yi mi bulmaya çalışıyorsun ?
Bir projede başıma gelmişti bu her nedense cahillik olsa gerek :) tabloya veri eklerken eklenecek olanın a.i id sini bulup başka bir tabloya yazmamız gerekmişti, bunun için 2 yol var ilki komik ama iş görüyor :D tabloya en son eklenmiş id yi bul ve +1 yap :D (burada 3 er 5 er de arttırıyor olabilirsin 1 ona göre düzenlersin. belki çift sayı olarak arttırıyorsundur ozaman +2 yapman gerekir. )

ikinci yol daha mantıklı ve yazılım için uygun
son id yi alman gereken tablona verileri ekle sonra eklendiğini bir if ile kontrol et ve bu if in içinde önceki ekleme yaptığın tablonun son id sini bul ve diğer tabloya ekleyeceğin verileri buna göre ekle..

if(verieklendimi) {
lastid = bişeytablosunun PDO::lastInsertId sini bul.
şimdi git diğer tabloya ekleme işini yap.
}
gibi kodlarla kafam çok dolu üzgünüm çalışır durumda kod veremiyorum kusuruma bakma.

[code]

$sql = "insert into bilgiler(isim , soyisim , email) values ('".$isim."','".$soyisim."','".$email."')";
if (mysql_query($sql)){

echo "veriler eklendi artık diğer tablona verileri lastid ye göre ekleyebilirsin. ";

}

[code]

• Üyelik 12.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Php Developer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** E**
  • Mesajlar 33
  • Beğeniler 4 / 4
  • Ticaret 6, (%33)
if(verieklendimi) {
lastid = bişeytablosunun PDO::lastInsertId sini bul.
şimdi git diğer tabloya ekleme işini yap.
}

hocam öldürdün beni yemin ediyorum ya :) umarım yanlış anlamazsın, yılbaşı öncesi diye günde 32 saat mesai modundayız, yandı sanırım devreler hepimizde :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al