wmaraci reklam

Sınavlarda neden hep üniversiteliler görev alır ?

12 Mesajlar 1.612 Okunma
smmexpress

haber58 haber58 Doğruluk dost kapısı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bitlis
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1772
  • Beğeniler 424 / 491
  • Ticaret 47, (%100)
Bugün AÖF sınavları vardı. Aklıma takıldı. Tüm görevliler Üniversite de çalışan Akademisyenler, memurlar ve MEB öğretmenleri arasından seçiliyor. Oysa bu ülke de hayatlarını devlete adayan başka kurum ve kuruluşlarda ömür çürüten onbinlerce memur emeklisi var. Hem sınavda öğrencilere yardım etme ihtimali olmayan kişiler hem de devletin minnet duygusunun bir ifadesi olarak memur emeklilerinin hatırlanması güzel bir gönül alma olur. Aynı zaman da sosyal devletin şefkat elinin hissedilmesi anlamına gelir. HAKSIZMIYIM ?
umayya

kişi bu mesajı beğendi.

NETFLIX GURUBUMUZA HEMEN ORTAK OLMAK İÇİN TIKLAYIN
wmaraci
reklam

Juzk Juzk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 1197
  • Beğeniler 66 / 300
  • Ticaret 66, (%100)
haber58

Kardeşim bir sordun mu kendine bu yaşlıların kaçı hasta kaçı sağlıklı,kaçı yürüyebiliyor doğru düzgün kaçı yürüyemiyor,kaçı iyi duyabiliyor ?,kaçı gençler kadar pratik davranabilir ? Bu tarz konuları bi düşünmelisin.Ayrıca her kurum kendi içerisinde ayrılır.Senin dediğin gibi bir kurum diğer kuruma öbürü bir diğerine ilişkinlendirmek kesinlike düşünülemez.Her sistem kendi içinde sistematizedir.Kısacası bunun sosyallikle alakası yok.
LittleNodo AzX66

kişi bu mesajı beğendi.

wellhi4 wellhi4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 26 / 32
  • Ticaret 12, (%100)
çok gereksiz bir tartışma konusu açılmış, şu anki işleyen sistem doğrudur kanımca.
LittleNodo

kişi bu mesajı beğendi.

brkltprmk brkltprmk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Pöh
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 875
  • Beğeniler 67 / 163
  • Ticaret 11, (%100)
ne yazık kı biz polislere de veriliyor gariplerimin sesi çıkmıyordu ama yılladır.
senelerdir kpss sınavlarına giderler 1 kuruş almazlardı.
Ogretmenler gider gunluk 100 lıra alırdı.

wmaraci
wmaraci

HeadCMoon HeadCMoon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 364
  • Beğeniler 155 / 154
  • Ticaret 12, (%100)
Üzgünüm ama evet haksızsın.

1. Bu görev her öğretmene verilmiyor, isteyen gidip alıyor. 17 yıllık öğretmenliğim boyunca toplasan 5 tane sınavda görev almamışımdır çünkü istemem. Kaldı ki çoğu öğretmen bu sorumluluğu almak istemiyor ama bazen resmen görev almak için zorlanıyoruz! "Parası batsın ya istemiyorum!" diyemiyorsun.

2. Sınav yönetmeliği, kuralı, işleyişi/işlenişi her sınavda ve hatta aynı sınavın tekrarlarında ha bire değişir. O onbinlerce memur emeklisine sor bakalım en son hangi sınava girmişler? Neyi, hangi müfredatı ya da değişikliği takip etmişler? Bundan 12 yıl kadar önce görev aldığım ehliyet sınavında Tapu Dairesi'nde çalışan bir memur kağıdını onun için kodlamamı istemişti hiç unutmam.

3. Bir öğretmen hangi okula giderse gitsin, hangi sınava girerse girsin hiç zorluk yaşamaz. Okur anlar, kağıdı nereden alacağını, nasıl teslim edeceğini, poşeti yırtması mı gerekiyor yoksa kesmesi mi gerekiyor bilir. Neden, çünkü bizim İŞİMİZ BU. Yılda kaç tane sınav yapıyoruz. Kaç kere aynı şeyleri yaşıyoruz.

Aynı deneyimi bir başka memur emeklisine, atıyorum bir vergi memuruna kazandırmak için kaç tane kurs ya da eğitim açılması gerekiyor bir düşün bakalım.

Sonuç olarak; o bahsettiğin memur emeklilerinin HİÇ BİRİSİ o sınav yükünün altından KALKAMAZ.

Son zamanlardaki şu öğretmeni aşağılayıcı ya da küçümseyici tavırlara da bir anlam veremiyorum. Emin ol ki 2 tane bebeyle uğraşamayan ama kendilerine göre muhteşem çocuk yetiştiren ebeveynlerin gönderdiği 30-45 çocuklu sınıflarda haftanın 5 günü boğaz patlattıktan sonra haftasonumuzu yine okullarda geçirmeye çok da hevesli değiliz.

Devlet o "Şefkatli elini" bu karda kışta soğukta dışarda olan, yatırım yapmadığı için selin/soğuğun vurduğu insanlara (Mersin mesela, resmen afet bölgesi - seferberlik ilan edildi) uzatabilir.

Bence sen de bu işler hakkında çok da düşünme. Eğer çok istiyorsan da gel misafirim ol bir gün seni sınava götüreyim. İşleyişini, sorumluluklarını / yükümlülüklerini gör sonra karar verirsin. Amaaaa sınav sonrası kahveler senden! :)

• Üyelik 10.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bitlis
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1772
  • Beğeniler 424 / 491
  • Ticaret 47, (%100)
Öğretmenevlerine gidin bakım hocam ))
HeadCMoon

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 364
  • Beğeniler 155 / 154
  • Ticaret 12, (%100)
Neye bakmam lazım? Kağıt, okey oynayan öğretmenlere mi? Emeklilere mi? :D Zamanını boş boş geçiren, bir ellerinde sigara, diğerlerinde okey taşları olanlara mı? :D

Ya o kadar haklılar ki aslında bunu yapmaya... Sizin gerçekten şu andaki eğitim sistemi ile ilgili ciddi bilgi eksikliğiniz var. Gerçekten gelin misafirim olun. Benimkiler 1. sınıf inanılmaz eğleneceğinize garanti ederim. Benden sonra 6, 7 ve 8. sınıflara da girme sözü vereceksiniz ve dersin sonuna kadar kalacaksınız ama.

O zaman o kahvede okey dönerken eğlenen öğretmenlere, hayatında hiç kahvehaneye gitmemiş olan benim gibi hak vereceksiniz.

Sonuç olarak ne sizin, ne benim cümlelerimiz sınav sisteminin bir eğitim unsuru ve eğitimin de eğitmenlerin işi olduğu gerçeğini değiştirmeyecek. :)
haber58

kişi bu mesajı beğendi.

wellhi4 wellhi4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 26 / 32
  • Ticaret 12, (%100)
arkadaş memur emeklisinden bahsediyor ama işi bilmeyen adama nasıl iş yaptıracaksın? ben 13 yıllık öğretmenim sürekli sınavların içindeyiz zaten, her sınavın farklı kuralları var sürekli takip etmek gerekiyor.

öğretmenevlerine gidip neye bakması gerekiyor??

• Üyelik 10.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bitlis
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1772
  • Beğeniler 424 / 491
  • Ticaret 47, (%100)
Sizi tanımak istedim açıkça itiraf etmeliyim ...
HeadCMoon

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 364
  • Beğeniler 155 / 154
  • Ticaret 12, (%100)

wellhi4 adlı üyeden alıntı

arkadaş memur emeklisinden bahsediyor ama işi bilmeyen adama nasıl iş yaptıracaksın? ben 13 yıllık öğretmenim sürekli sınavların içindeyiz zaten, her sınavın farklı kuralları var sürekli takip etmek gerekiyor.

öğretmenevlerine gidip neye bakması gerekiyor??

İşte ben de onu söyledim. Memur emeklisi içinde köy hizmetlerinden emekli olan da var, defterdarlıktan emekli olan da... Cidden o insanlara sınav görevi vermek için önce eğitime tabi tutulması gerekiyor. O eğitimler ise ciddi külfet.

Bununla birlikte asıl önemli olan bence şu: Her mesleğin kendine göre sorumlulukları var ama öğretmenlik veya eğitmenlik ciddi vicdan işi. Belki o sınav, o gencin bütün geleceği? Nereden bileceksiniz? O sınavda bir hata yapsanız, sadece görev yaptığınız sınıftaki adamın değil, taaaaaa Ağrı'nın bilmem ne köyünde sınava giren falancanın oğlunun/kızının da hakkını yemiş olabiliyorsunuz.

Bence böyle büyük bir risk alınmaya değmez. İşte ben de bu yüzden sınavlarda görev almıyorum. Adam geliyor sorunun cevabını istiyor hem de yalvaran gözlerle... Adamı reddetsen bir türlü cevabı versen bir türlü. Boşa stres :D

Sizi tanımak istedim açıkça itiraf etmeliyim ...

Eğer bu cümle banaysa teklifimde ciddiyim. Sivas çok uzak sayılmaz. Gelin misafirim olun cidden. O zaman düşünceleriniz değişecek! :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al