Arkadaşlar merhabalar, bendeniz İstanbul beylikdüzünde bir yazılım ofisinin iş vereniyim. 2008 yılından beri hizmet vermekteyiz ve daha bunun çok öncesinde bu sektörde çıraklık yapmış bulunmaktayım. İş yoğunluğundan kaynaklı projelerimize yaptığımız SEO çalışmalarında makaleleri bu forum üzerinden makale çalışması yapan arkadaşlardan temin ediyordum. Daha yeni düzenli olarak çalışmakta olduğum bir kişinin gazabına uğramış bulunmaktayım. Şöyle ki kendini makale yazarı olarak tanımlayan ismini vermek istemediğimiz arkadaşımızdan 10 adet makale çalışması yaptırmıştım. Bu makaleleri çeşitli araçlardan test ettiğim kadarıyla herhangi bir copy paste tespiti sağlayamadım ancak işin içine girip makaleleri okuduğumda makalelerin birbirinin benzeri hatta aynısı olduğu farklı web sitelerinden hatta rakip websitelerinden kopyala yapıştır yapım snip edildiklerinin farkına vardım. Ancak iş yoğunluğundan ve kendi ihmal karlığımdan bunu geç fark ettim. Benim iş mantığım hep ben bu işten kazanıyorsam benim iş ortağım olan makale yazarı arkadaşlarda kazanmalı şeklinde oldu ve bu sebepten bazen anlaştığımız fiyattan fazlasını verdim.

Şimdi önerime gelecek olursak. WM aracında işlevsiz olarak gördüğüm bir meslek bölümü yer almakta. Sadece profilimizde hangi işin erbabı olduğumuzu gösteren bu sistemin daha detaylandırılması taraftarıyım. Örneğin bu forumu makale yazarlığı yapmak için üye olmuş birinin meslek bölümünde sistemde önceden tanımlanmış makale yazarı mesleğini seçip daha sonrasında gelecek müşterilerin onları makale yazarları arasından aramasını isterdim. Çünkü aradığınız işi işi yapan kişiye kolayca ulaşmak ana fikir olmalı. Ayrıca bu kişi aldığı ticaret puanları şeklinde değilde yaptığı makale işleri üzerinden puanlandırılmalı bu sayede kişinin 3 liralık makaleye 5 lira demesindeki mantığı çözebilmeliyiz ve biz iş verenlerin doğru insanlarla çalışmasını sağlamalıyız.

Bu uzun yazımı okuyan herkese teşekkür ediyorum.