wmaraci reklam

Google'ın Gerçek Yüzü - Adwords'e Başlamadan Oku

31 Mesajlar 4.651 Okunma
wmaraci reklam

sercansenses sercansenses WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 27 / 5
  • Ticaret 0, (%0)

Herkese merhaba bu konuda Adwords'e yeni başlayanlar için çok ama çok önemli bilgiler vereceğim kuru gürültü değil son 1 haftadır yaşadığımız onlarca problemin her birine değinmeye çalışacağım. Umarım aynı şeyleri yaşamadan bu konuyu okumuş olursunuz. Hatta adminlerden isteğim konuyu sabitlemeleri.

Son 3-4 haftadır bir proje üzerine çalışıyoruz. Web sitesi ve altyapıyı kuran biri olarak adwords deneyimi olmayan biriydim. Yaptığımız iş yurtdışu vize danışmanlığı üzerine. Hayatımda ilk defa karşılaştığım bir sektör benimde. Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

Adwords'e başladığımız gün 50 lira deneme bütçesi ayırdık. Etiketleri koyduk sonra onay süreci başladı tabi biz o an onay sürecinden de habersiziz. Ama problem değil çünkü bütçeyi ve ödemeyi otomatik yaptığımızdan da haberimiz yok. Aslında varsayılan olarak otomatik geliyor denebilir. Bu sayede onay sürecimizde kısa sürmüş. Eğer çok kazanacakları bir müşteri iseniz çok öncelikli olursunuz ve her şey göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşir. Başka örneklerle bu konuya tekrar değineceğim.

Kart bilgilerini girmiştik cvc kodu dahil ancak sormadıkları bir soru var kart şifresini sormuyor kart bilgilerinde. Hiç problem değil bu bir hesap kartı ve her ödeme için telefona onay kodu geliyor ne de olsa.

Hayır arkadaşlar durum hiçte öyle değil, onay kodu gelmiyor, kart şifresi istemiyor ve size sormadan karttaki tüm parayı hüpletiyorlar. Bende inanamadım başta ama gerçekten bu böyle. Denemesi paralı ama inanmıyorsanız deneyebilirsiniz. Son durum hesaba bakıyoruz ve 50TL çekilmiş. Tamam denemiş olduk boşver kuzen.

Haftasonu tatiline girdik reklamlar bizim acemiliğimiz sebebiyle onaylanıyor ve açık kalıyor. Giden 50 lira olsun bu da bir deneyim der güleriz kuzenle.

Fakat o da ne pazartesi günü açıp maillere bakıyoruz ve aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz. Tek karşılaştığımız sorunsal bu değil arkadaşlar rapora baktık verilen bilinçsiz otomatik üst sıra talimatıyla tık başına maliyet 2 liralara ulaşmış. Yani en çok para basan rakipten daha çok para basarak hep 1. sıraya yerleşme olayları.

Hayır sadece bu kadar değil borç daha fazlaymış. Aşağıdaki resimde ödediğimiz miktar.

Müşteri hizmetleri bize destek verecek hadi arayalım. "Bu konuda destek almak için italyadaki ofisimizi arayın." Aramadık öfkeliydik canlı desteğe bağlanalım aktif reklam var tabi hemen onaylandı destek talebimiz. "Sildiğiniz hesap için bu hesaptan yardımcı olamam o hesaba giriş yapıp tekrar canlı desteğe bağlanın." Tamam hadi o hesaba geçelim canlı desteğe basalım. Bekleyenler arasında 1. sıradasınız bildirimiyle yaklaşık yarım saatlik bir bekleyiş ancak desteğe kimse bağlanmıyor. Bir problem olmalı değil mi. Hesapta para veya aktif reklam yok çünkü bize neden yardım etsinler. Diğer hesaba dönüp canlı destek istedik ve gene anında desteğe biri bağlandı para olduğu için sağladığın erken dönüşe teşekkürler google.

150 lirayı çöpe attık anlayacağınız hiç getirisi olmadı. Tabii tüm yaşadığımız problem bundan ibaret değil. Devam edelim biraz daha google'ın ne kadar çirkin olduğunu görün. Pes etmek yok başaracağız kuzen koy etiketleri bas 50 lira manuel ödemeye alalım tekrar aynı şey olmasın.

Dananın kuyruğu burada kopuyor tık başı maliyet manuele alındı ama zor bela otomatik 45 lira yazan yeri 45 kuruşa düşürüyoruz. Varsayılan olarak tık başı maliyeti 45 liradan yapıyor adwords gelde kafayı yeme. Düzelttik tamam hadi problem yok kuzen devam. Reklam kontrolü yaparız reklamımız 3. sayfanın en altına gelmiş :D Sen bir harikasın adwords sen olmasan 3. sayfadan nasıl müşteri bulacağız.

TBM (Tık Başı Maliyet) artır kuzen 1. sayfaya girelim hiç olmazsa 1.5 tl koyuyoruz 1. sayfanın en altına gelmiş reklamımız. Herkes yana yana bizim siteyi arıyor zaten değil mi :)

Ertesi gün arama yok işler kesat kuzen bir şeyler yapalım. Ben kendime güvenip yeni bir reklam grubu oluşturdum. 0,25 TL yazdığıma eminim bir sürü etiket ekledim önerilenlerden. Sonra kaydettim çıktım zaten onaylanması 1 gün sürüyor. Hadi yemek molası verelim. Mola dönüşü bakıyoruz reklam grubu onaylanmış 30 dk içinde. Reklam kontrolü yap kuzen bakarız ve ortalıkta reklam falan yok.

Peki ne oldu benim reklam grubu onaylanmış 25 TL'den 2 tık almış. reklam tükenmiş. Sanırım otomatik ayarlatan rakip şirkete 100 TL kadar vurgun yapmış olduk :D Çünkü google size sormadan 26 lira basacak tbm'ye. bir de reklam kalkana kadar geçen buglu süreyi katarsak 100 lira kesilmiştir rakipten.

Geyiğini yapmak gerekirse 2 otomatik ayarlatan şirket yan yana gelirse ne olacak sorusuna cevap arayalım. Bi diğer şirkete daha çok bastıracak bi öteki şirkete daha fazla bastıracak kafasına göre sonra ne oldu? Açık artırma 100 TL ile A şirketine kalmıştır. Unutmadan 10.000 liracık borcunuz var.

Bana göre hayat ölüme hazır olmaktan ibaret.
wmaraci
reklam

sahinyghs sahinyghs sahinenes.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci , Android Developer
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 433
  • Beğeniler 45 / 93
  • Ticaret 3, (%100)
Ben şahsen google reklamları ilgimi çekmediği için tıklamıyorum ve kimsenin benden farklı düşündüğünü sanmıyorum . Günlük 50 hit alan siteye banner reklam ver daha ucuza daha ziyaretçi çekilir :D
sercansenses

kişi bu mesajı beğendi.

Profesyonel Android uygulama yazımı.

Sirius Sirius WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Youtube
  • Konum ABD
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 1332
  • Beğeniler 0 / 468
  • Ticaret 17, (%100)
Hatayı önce kendinizde arayın sen haklı google hasız olacak değilya kendi ağzınla kendini ifşa etmişsin: (o an onay sürecinden de habersiziz) kayıt olmadan bile 50tane maddeyi imzalayıp oluyorsun zırf dıye geçmeyip okusaydın bunlar basına gelmezdi. Bu senin adwords de bilgisizliğin anlamına gelir bizde o kadar verdik reklam adwords e takip edemeyeceğimiz günlerde 1-2 gün sonrasına veriyorduk reklamı böylece onay alınca ozaman basında oluyorduk ;) beyin dene bir şey var sonucda. Yazının geri kalanını okumadım zaten abd de 50 bin tane mühendis var illaki en ufak ayrıntıyı bile düşünmüştür haksız olduklarını sanmıyorum.
HisLoN

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 27 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
underworld Tabii ki hata bizde de var bunu kabul ediyorum. Ancak ben gibi adwordste bilgisiz olup reklam veren binlerce insan oluyor. Adwords profesyoneller için yapılmış amatörlerin harcı değil. 50 bin mühendisin amatörleri düşünmemesi sizce ne kadar doğru ?

Bunun haricinde olayın altında yatanları düşünmeden ben zaten biliyorum diyerek google'a hak veriyorsunuz buna at gözlüğü deniyor. Google Adwords para kazanmak için binlerce sistem oturtmuş o ilkel sisteme. Aslında ilkel olması bile sistem sayılır çünkü kafa karıştırıp kelime oyunları yapıyor. Anlık tıklama takibi yaptırmıyor sorun hemen anlaşılmasın diye gün sonunda rapor gönderiyor. Tık başı 25 tl görünce buna bi uyarı atması gerekmezmiydi? "Bu çok para lütfen doğru yazdığınızdan emin olun." Bu gibi bir çok şeyi yapmamış olması rant sistemidir. Açık ve net.

wmaraci
wmaraci

nrkn nrkn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Founder®, CDCS®, BA®
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** A**
  • Mesajlar 633
  • Beğeniler 68 / 229
  • Ticaret 106, (%100)
Yıllarca adwords'de reklam yayınladık, her adımı inceleyerek bilinçli ve mantıklı şekilde atarak reklamları oluşturduk. Yani yukarıdaki arkadaşında belirttiği gibi önce hatayı kendinizde aramalısınız, zira bir reklam anlaşması kabul ediyorsunuz ve uygulama anlamında ne yaptığınızı incelemeniz gerekirdi.

Mantıklı adımlarla adwords çok karlı bir reklam mecrasıdır.

Geçmiş olsun.
AzX66 sercansenses

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 27 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
@nrkn lütfen yazdığım cevabı da okuyun.

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Adwords de ki beceriksizliğinizi burada yansıtıyorsunuz farkında değilsiniz. Konuyu tamamen okudum, hatalı olan da yanlış yapan da sizsiniz. Bilmenizi isterim ki Adwords acemilere göre değil. Öncelikle bu konuda içerikler okumalı, gerekirse eğitimini almalısınız...

Adsense'i almayı beceremeyenlerin konu açıp Adsense'i kötülediği gibi siz de Adwords'ü beceremeyip konu açmışsınız hepsi bu...
melankolia HisLoN Phantaso

kişi bu mesajı beğendi.

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!

• Üyelik 12.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 27 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Dorebar Hocam maksat beceriksizliğimi yansıtmak değildi. Başka beceriksizlere ders olacak bir konu paylaştım sadece. Haklısınız aynı hataları hayatım boyunca yapmayacağıma artık eminim. Hiç aklımdan çıkmayacak çünkü.

Dorebar Dorebar ⇐⇐ Horror Story Kullanıcı
  • Üyelik 14.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Yatırımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad T** L**
  • Mesajlar 1895
  • Beğeniler 1159 / 1158
  • Ticaret 51, (%100)
Dediğim gibi sercansenses hocam sert bir giriş yaptığım için özür diliyorum fakat bu konuda gerçekten profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olduğu kanaatindeyim. nrkn abimin de söylediği gibi Adwords gerçekten bulunmaz bir nimet. Bu gibi durumlarda kendiniz reklam çıkıp daha fazla bütçe ayıracağınıza, bir kısmını Adwords danışmanınıza ödeyerek daha verimli sonuçlar elde edeceksiniz.

[Firma Rehberlerine Ekleme Hizmeti] TAM 500 Rehber!

bluecity bluecity WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web kazanç
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** B**
  • Mesajlar 965
  • Beğeniler 242 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Google ın telefonla desteği çok iyidir.Bi sorununuz varsa hem o sorun çözülür hemde en az yarım saat size reklamlarınızdan nasıl daha fazla kazanırsınız nerelerde hata yapmışsınız tek tek açıklamlarıyla birlikte anlatılıp yardımcı olunuyor.

Sizin sorununuz telefonla çözülecek bir sorun bence telefonla iletişime geçin size ne neden çekilmiş tek tek anlatacaklardır.

İlk defa böyle bir konu görüyorum.Konu sabitlensin falan yazmışsınız bence konunun komple kaldırılması gerek çok gereksiz bir konu olmuş.

Kendiniz bazı hatalı işlemler yapmışsınız bu yanlışlarıda yanlış şekilde yorumlamışsınız.İlk yaşadığınız sorunda google ile iletişime geçseydiniz ard arda yanlış işlemler yapmazdınız.
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

Ctrl+C
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al