Insecta adlı üyeden alıntı

hava kanalı olmuyacaksa tasarımın rüzgarı yarabilecek derecede dar ve rüzgarın gövdede yaratacağı basınca dayanacak derecede sağlam olması gerekicek ben istanbul üniversitesindeyim burdada 2-3 senedir araç denemeleri araçlar yapılıp yarışmalara sokuluyor ince hava deliksiz tasarımlar vardı şampiyonluk kazananda vardı aralarında ağırlık aslında bu işte en önemli kısımlardan hızlanmanın doğru sağlanabilmesi için kaplama üzerinde kullanılacak malzemenin iyi seçilmesi lazım batarya ve motorun konulacağı kısımlar daha çok tasarımınıza göre şekillenecektir. Üniversiteniz ilk bu sene bir araç yapıyorsa tabi dışarıdan motor alımı en doğrusu olacaktır üniversite şartları belli zora sokmayın boşuna kendinizi. Güneş paneli konulup yarışmalara giren bir tasarıma burada denk gelmedim aerodinamik kaynaklı olabilir ama emin değilim sayısal hesaplarla malesef uğraşıp açıklayasım gelmediğinden konunuza destek olmak bir nebze cevap vermeye çalışmak için yorumumu yazdım...

teşekkürler hocam hava kanalları için aynı fikirdeyiz, ilk defa katıldığımız için yüklü bir ödenek aldık ama ilk etapta sponsorluklardan faydalanmaya çalışıyoruz. Sponsor arayışlarımız devam ediyor halen, en son çare TUBİTAK'ın verdiği ödenek olacak. Biraz farklı olsun diye güneş panellerini koyma düşüncesindeyiz tabi bunu tasarımsal açıdan daha güzel kılmak için de düşünüyoruz. İşte net bir hesaplama yapmadan karar vermek zor :)