freelance iş ilanları

GSS Prim Borçları Silindi mi?

5 Mesajlar 942 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Mkorkmz Mkorkmz WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 02.12.2016
    • Yaş/Cinsiyet 40 / E
    • Meslek Usta
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad M** K**
    • Mesajlar 63
    • Beğeniler 11 / 15
    • Ticaret 3, (%100)
    GSS prim borçları ile alakalı herkesin kafası karışmış durumda. 1 Nisan tarihinde borcunun silindiğini görenler ve sonraki günlerde tekrar gözüktüğünü görenler şimdi ne yapacağını soruyor.

GSS prim borçları konusunda devletin yaptığı düzenlemeler herkesin kafasını karıştırdı diyebiliriz. Daha önce Mart ayı boyunca GSS prim borcu bulunanların borçlarının faizlerinin ve gecikme borçlarının silineceği duyurulmuştu. Ayrıca borçların yeniden yapılandırılacağı ve 12 takside bölüneceği de açıklanmıştı. 1 Nisan’da borçlarına bakan kişiler borçlarının durduğunu görünce kafalar karıştı.

GSS Prim Borcu Olanların Sayısı 5 Milyonun Üzerinde

GSS yani Genel Sağlık Sigortası bildiğiniz gibi 2012 yılında hayatımıza girmişti. Bu uygulamaya göre çalışmayan herkes GSS’li oldu. Yani GSS kapsamında çalışmayanlar da sigortalı oldu. Fakat bu sisteme göre kişinin her ay prim ödemesi gerekli. Eskiden kişi çalışmasa bile gelir testine girmeli ve belirlenen tutarda prim ödemesi yapmalıydı. Tabii pek çok kişi gelir testi yaptırmadı ve prim ödemedi. Bu nedenle borçlar kabardıkça kabardı. Son dönemde 5 milyona yakın kişinin GSS prim borcu mevcut. Bu nedenle devlet yeni bir düzenleme getirdi.

Devlet, GSS prim borcu olan herkesin borçlarının faizlerini ve gecikme borçlarını sileceğini duyurdu. Bu borçlar silindikten sonra GSS prim borçları yeni belirlenen tutar üstünden 53 TL den yeniden hesaplanacak. Artık GSS’li olan kişiler gelir testi zorunluluğu olmadan aynı tutarda prim ödeyecek. Daha önce ki sistemde kişiler, gelir testi yaptırdıktan sonra çıkan gelire göre belirlenen primleri ödemekteydiler.

12 Milyar TL Biriken Borç

5 milyona yakın GSS’linin toplam borcu 12 milyar TL’yi buluyor. Şu anda bu borçların yeniden düzenlenmesi gündemde. Devletin bahsettiği yeni dönem 1 Nisan 2017 tarihinde başladı. Artık GSS’li olan herkes ayda 53,33 TL prim ödeyecek. Önceki borçlarını da 12 ay taksitle ödemeye çalışacak. Ancak GSS prim borçlarının faizlerinin silinmesi ve 12 ay takside bölünmesi borçların kapatıldığı ve sıfırlandığı manasına gelmiyor. Sadece ödeme rahatlığı sağlanıyor.

Gecikme faizlerinin ve cezaların silinmesi GSS borçları bulunan kişilerin daha rahat bir şekilde ödemesini sağlıyor. GSS borçları aylık 53 TL üzerinden hesaplanmakta. Bu borçlar 2012 senesinden bu yana ödemediğiniz primlerin hepsini kapsıyor. Özellikle gelir testine girmeyenlerin çok miktarda borcunun olduğu ele alındığında yeni uygulamanın çok iyi olduğu ve vatandaşı borcunu kapatmaya teşvik ettiği söylenebilir.

GSS Prim Borcu Taksitlendirme Başvurusu

GSS borcunuz var ise ve bu borcu kapatmak istiyorsanız 1 Nisan 2017 ile 1 Nisan 2018 tarihleri arasında SGK’ya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuru ile borçlarınızı 12 takside yapılandırmanız mümkün. Böylece borçlarınızın tümü yapılandırılacak ve siz de borcunuzu sıfırlama fırsatı bulacaksınız.
    2016 yılında yine hatırlayacağınız üzere devlet borcu bulunanlara borçlarını yapılandırma hakkı vermişti. Vatandaşlar bu haktan yararlanarak borçlarını taksitlendirdiler ve aylık olarak ödemeye başladılar. Bu vatandaşlar da 1 Nisan’dan sonra SGK’ya başvurarak borçlarını yeni düzenlemeye göre yapılandırabilecekler. Ödemeleri gereken aylık primlerin yeni tutarı olan 53 TL üstünden tekrar hesaplanacak.

wmaraci
    reklam

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
    • Üyelik 22.01.2012
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek Agent
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad N** T**
    • Mesajlar 2762
    • Beğeniler 811 / 810
    • Ticaret 262, (%100)
    Gss denen şey nedir anlayan varmı neye borçlanıyorsunuz durup dururken sizin haberiniz olmadan size borç çıkartıyorlar. çoğu insanın haberi bile yok borcu olduğundan.

Kendimden bahsedeyim ki daha anlaşılır olsun 2013 yılında işden ayrılmıştım ve sigortam iptal olmuştu 10 gün boşluk olmuş yani 10 gün sigortasız kalmışım ve bu arada gss devreye girmiş 10 gün sonra sigortalı olmuşum bu aradaki 10 gün gss devreye girdiği için beni borçlandırmaya başlamış taaki 2016 da edevlete baktığımda gördüm ve 2 bin 500 tl borçlandırmış beni sigortalı çalışmama rağmen iptal olmamış itirazlar sonucunda 50 tl ödeme ile kurtuldum.

Sorun şu sigortasız olduğunuzda devreye giren sistem sigorta başladığında neden iptal olmaz insanları dolandırıyorlar resmen bunun adı soygundur hırsızlıktır resmen tamam sigortasız olduğumda devreye girsin ama sigorta başladığında iptal olsun otomatik benim gibi habersiz nice borçlu insan var şimdi borçlarını ödesin diyorlar şahsım adına böyle bir borcu kesinlikle ödemem sigortalı çalıyorsam herkesin buna itiraz etmesini istiyorum haklı çıkıcaklardır.

Ve zorunlu olmamalı parası olmayan insan bunu nasıl ödeyecek.
    Okeskin

kişi bu mesajı beğendi.

dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 20 tl bakiye hediye

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 19.10.2014
    • Yaş/Cinsiyet 42 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Adana
    • Ad Soyad M** R**
    • Mesajlar 536
    • Beğeniler 17 / 323
    • Ticaret 103, (%99)
    GSS sistemi devletin yasal yollarla vatandaştan haraç almasıdır. Yayında ve yapımda emeği geçen herkese hakkım zehir zıkkım olsun.

Fatihaydin Fatihaydin WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 12.05.2015
    • Yaş/Cinsiyet 36 / E
    • Meslek Kalite
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad F** A**
    • Mesajlar 510
    • Beğeniler 125 / 144
    • Ticaret 1, (%100)
    Yaw ne silinmesi gittik paşa paşa ödedik.Her geçen güz faiz biniyor borca ödedim kurtuldum.

wmaraci
    wmaraci

Sky4Life Sky4Life www.satisdukkani.com Kullanıcı
    • Üyelik 04.11.2016
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek Bilgi İşlem Sorumlusu
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad R** D**
    • Mesajlar 473
    • Beğeniler 127 / 229
    • Ticaret 7, (%100)
    Ben askerden geldim 1-2 ay dedim dolaşayım. Adamlar çatırt bağlamışlar GSS'ye. İşe girdim çalışmaya başladım, arkadaşlar arasında konuşuyordu. Dedim bende bakayım. Aga bir baktım 250 TL borç diyor. La dedim ne borcu bismillah. Sonra aradım sgk çağrı merkezi vs. düşürdüler 130 TL'ye. Sonra dedim başlarım lan ödemiyorum. Geçenlerde haberlerde silindi, milindi birşeyler yazıyordu. Baktım silmişler. Saçma sapan birşey.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al