wmaraci reklam

Başkanlık sistemine geçilmeli mi?

33 Mesajlar 3.860 Okunma
smmexpress

ismail ismail WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım Geliştiricisi
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 582 / 325
  • Ticaret 3, (%100)
Ben, Türkiye'nin başkanlığa geçmesini isteyen fakat şimdi yürürlüğe konulması düşünülen sistemi kesinlikle desteklemeyen biriyim. Bunu yazıda ilerledikçe sebebiyle açıklamayı umuyorum. Öncelikle ilk paragrafta başkanlık sistemini genel hatlarıyla özetleyecek, ikinci paragrafta Türkiye başkanlık sistemi ile uyumlu mu? sorusuna cevap verecek ve 3. paragrafta ise Türkiye başkanlık sistemine geçmeli mi? sorusuna tamamen şahsi düşüncelerimle yanıtlayacağım.

Umarım ihtiyacınız olan cevabı yazarım. Yazıyı yayınlamadan önce genel konu başlıkları belirlemediğimden yazı içerisinde seçtim. Bu sebeple gözümden kaçmış yanlışlıklar ve eksiklikler olabilir. Ayrıca yazıya makale gözüyle bakıp yanlışlıklarımı yorum yoluyla belirtirseniz sevinirim. Malum yeni yeni yazı yazmaya çalışıyorum. Yazıyı kendi sitemde de referans göstermek için paylaştım. link: https://ismail.life/turkiye-baskanlik-sistemine-gecmeli-mi/

Başkanlık Sistemi Nedir?

Başkanlık sistemi, İlk olarak Amerika'da kurucu liderler tarafından düşünülmüş bir sistemdir. Devlet yönetiminde tek bir kişinin başkanlığında hükûmet etme ve devleti yönetme esasına bağlı siyasi sistemdir. Yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrıma ve dengeye dayanan (yani kuvvetli güçler ayrılığı), yasama ve yargı organlarının demokratik denetimi içinde, yürütmenin iktidar olanaklarını genişleten bir hükûmet sistemidir. Başkanlık sisteminde yasama ve yürütme arasında fren ve denge araçları bulunmaktadır. Başkanlık sistemi ile parlamenter sistemin arasındaki en büyük fark, yürütme organının biçimidir. Başkanlık sisteminde yürütme organı ile yasama organı iç içe geçmemiş durumdadır.

Türkiye Başkanlık Sistemine Uygun mu?

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı'nın yanı sıra ondan önceki tüm Türk devletlerinde olan bey, han, hakan, sultan, hünkâr, padişah adıyla monarşik bir yönetim şekliyle yönetilmiş bir kültürün üzerine kurulmuş bir cumhuriyettir. Cumhuriyetin kurulmasından önce yine Osmanlıcı tarafların oluşu ve hatta kuruluşundan 10 yıl sonra bile yine Osmanlı taraftarının olması, cumhuriyet rejiminin pekişmediğinin göstergesidir. Ülkede cumhuriyet zamanında bile tek kişiden yönetim olmuştur. Topluluklar/partiler yerine liderler gündemde olmuştur. Kanıtı da insanlara eski liderler sorulduğunda sayabilmesi fakat partileri sorunca bilememesi olarak gösterilebilir. Buradan bile Türk halkının ve devletinin asırlardır aşina olduğu sistemde, liderlerin ön yüzde olduğunu anlayabiliyoruz. Türk kültüründen gelen bu yönetim anlayışının demokratik şeklinin başkanlık sistemidir. Yani benim kanımca Türk kültürü başkanlık sistemiyle sonuna kadar uyumludur.

Başkanlık Sistemine Geçilmeli mi?

Aslına bakarsanız hem parlamenter sistemde hem de başkanlık sisteminde de istikrarlı devlet yapılabilir. Örnek olarak İngiltere'nin parlamenter sistemi, Amerika'nın başkanlık sistemi gösterilebilir. İkisi de devamlılığını sağlayabilmiş sistemlerdir. Buradaki anahtar kelime ise devletin ve milletin bu sistemlere aşinalığıdır. Milletin alışmadığı sistemlerde olan sorunları ,hepimiz bir Türk olarak, biliyoruz. Türkiye'nin hangi sisteme uygun olduğunu da üst paragrafta açıkladım. Şimdi yeni bir konuya geçiyorum. İktidar partisinin bazı konularda haklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle koalisyonların Türkiye'ye zararı konusunda.. Ülkenin ilk çok partili hayata geçişinden sonra, yarım demokrasimizin yoluna darbe ile taş koyulmuş. Bunun sonrasında da genelde 1 yılı geçmeyen, istikrarsız koalisyonlar doğmuş. Bu koalisyonlar belli dönemlerde düzelmeye yöneldiyse de her zaman anlaşmazlıklar çıkmış. Bunun yanında bazı yapılmak istenen yasaların, meclise takılması ve hükûmetin eylemlerini tam yapamaması sorunları da var. Bu sorunlar mevcut sistemin başlıca sorunlarından sayılabilir. Fakat parlamenter sistemdeki sorunları aşıp başımıza başka belalar alma ihtimalimiz de var. Yürürlüğe konulması hedeflenen başkanlık sisteminde bir çok açık var. Gerçek başkanlık sisteminde Başkan parlamentoyu, parlamento başkanı görevden alamaz. Bizim başkanlık sistemimizde ise feshetme yetkisi parlamentodan başkana geçiyor. Bu hataya ek, parlamentodan şimdiki sistemdeki vatan hainliği ile görevden alma (başkanlıkta impeachment) görevi alınıyor. Bunun yerine çoğunluğu partili cumhurbaşkanın milletvekillerinin keyfine! kalıyor.

Artık sadede gelirsek benim şahsi kararım; İlk olarak mevcut anayasadaki %10 barajı, gibi antidemokratik yöntemlerin düzenlenmesi ve düzeltilmesi, eğer olmazsa gerçek, tam bağımsız yasama ve yargıya sahip olan üniter bir başkanlık sistemine geçilmesi benim naçizane fikrimdir.
birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Muhammed Muhammed Nev-i Şahsına Münhasır Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Acil Tıp Teknikeri
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 1713
  • Beğeniler 630 / 629
  • Ticaret 38, (%97)
Türkiye başkanlık sistemine geçmeyecek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi`ne geçecek. Bunu ne ak partili seçmen biliyor ne de chpli seçmen. Hepsinin ağzında başkanlık var.

• Üyelik 08.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 582 / 325
  • Ticaret 3, (%100)

Muhammed adlı üyeden alıntı

Türkiye başkanlık sistemine geçmeyecek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi`ne geçecek. Bunu ne ak partili seçmen biliyor ne de chpli seçmen. Hepsinin ağzında başkanlık var.

Aynı otun yeşili :/
Karikaturname Muhammed Aleejhoan

kişi bu mesajı beğendi.

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)
Konuyu açan arkadaşı kutluyorum, en azından kendince birşeyler düşünmüş, burada paylaşmış. Ama aynı arkadaşın insanlığın tarihsel gelişimi içerinde incelemesi gereken yönetim biçimlerini tarihsel ve bilimsel gerçeklerden bağımsız bir şekilde topyekün yanlış anladığını da teslim etmek durumundayım. Her parlamenter sistem aynı olmadığı gibi her başkanlık sistemi de aynı değildir. Mühim olan kuvvetler ayrılığını dengelemek ve yetki ve sorumlulukları paylaştırıken uygun denetleme mekanizmalarını, hakın tercihlerinin ülke yönetimine yansımasını da sağlamaktır. Mevcur sistemde %10 barajı zaten demokrasi denen burjuva muzunun ruhuna fatiha okutuyor. Sadece o mu, saymakla bitmez.
Gelelim meselenin tartışma nedenine;
Birileri yıllardır ülkeyi yönetirken pek çok suça da bulaşdı. Şimdi tüm bu suçlardan korunmak için kendisine hukuki bir zırh bulma derdindedir. 16 nisanda oylayacağımız da tam da budur, bu devlet yöneticisi işlediği suçlardan yargılansın mı yoksa ülkenin tüm kaderi onun iki dudağı arasına mı sıkıştırılsın. Sistemle vs alakası yok bu referandumun. O yüzden milyon kere de sorulsa hayır!
hsynterkr

kişi bu mesajı beğendi.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!
wmaraci
wmaraci

dursunyilmaz dursunyilmaz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek UI Designer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** Y**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 24 / 128
  • Ticaret 3, (%100)
Evet oyu verecek biri olarak söylüyorum güzel yazı olmuş, Türkiye liderlerle büyüyen bir ülke oldu, parlamenter sistem dar geliyor boğazımıza, bürokrasi başlı başına bela zaten. Ak partili değilim, sunulan Cumhurbaşkanlığı sisteminde de gerçekten eksiklikler olduğunu düşünüyorum, ama tabiki evet daha mantıklı.

** "Maddeleri okudun mu?" "Tek adam diktası gelecek" gibi söylemleri ciddiye almıyorum. Maddeleri okudum, yorumlarını ise Sözcüden, T24'den, Birgün'den, Sabah'tan, Ekşi'den defalarca okudum okuyorum. Evet oyu veren herkesi at gözlüğü takmış zannetmeyin. Herkese iyi çalışmalar dilerim.
birsevda Kingjames

kişi bu mesajı beğendi.

Kingjames Kingjames WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Satış temsilcisi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 900
  • Beğeniler 235 / 265
  • Ticaret 9, (%100)
en basitinden - Batı hayır dediği için evet diyorum: daha net açıklayamam.
mpolat

kişi bu mesajı beğendi.

haber58 haber58 Doğruluk dost kapısı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bitlis
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1772
  • Beğeniler 424 / 491
  • Ticaret 47, (%100)
Evet verende Hayır verende bu ülkenin halkı ...

NETFLIX GURUBUMUZA HEMEN ORTAK OLMAK İÇİN TIKLAYIN

• Üyelik 08.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 582 / 325
  • Ticaret 3, (%100)

Karikatürname adlı üyeden alıntı

Konuyu açan arkadaşı kutluyorum, en azından kendince birşeyler düşünmüş, burada paylaşmış. Ama aynı arkadaşın insanlığın tarihsel gelişimi içerinde incelemesi gereken yönetim biçimlerini tarihsel ve bilimsel gerçeklerden bağımsız bir şekilde topyekün yanlış anladığını da teslim etmek durumundayım. Her parlamenter sistem aynı olmadığı gibi her başkanlık sistemi de aynı değildir. Mühim olan kuvvetler ayrılığını dengelemek ve yetki ve sorumlulukları paylaştırıken uygun denetleme mekanizmalarını, hakın tercihlerinin ülke yönetimine yansımasını da sağlamaktır. Mevcur sistemde %10 barajı zaten demokrasi denen burjuva muzunun ruhuna fatiha okutuyor. Sadece o mu, saymakla bitmez.
Gelelim meselenin tartışma nedenine;
Birileri yıllardır ülkeyi yönetirken pek çok suça da bulaşdı. Şimdi tüm bu suçlardan korunmak için kendisine hukuki bir zırh bulma derdindedir. 16 nisanda oylayacağımız da tam da budur, bu devlet yöneticisi işlediği suçlardan yargılansın mı yoksa ülkenin tüm kaderi onun iki dudağı arasına mı sıkıştırılsın. Sistemle vs alakası yok bu referandumun. O yüzden milyon kere de sorulsa hayır!

Yalnız bende hayır vermeyi düşünüyorum. Yazıda belirttiğim gibi mevcut sistemdeki yanlışlıkların düzeltilmesi, eğer olmazsa "tam bağımsız yasama ve yargı"ya sahip başkanlık sistemi uygun olabilir diyorum.

dursunyilmaz adlı üyeden alıntı

Evet oyu verecek biri olarak söylüyorum güzel yazı olmuş, Türkiye liderlerle büyüyen bir ülke oldu, parlamenter sistem dar geliyor boğazımıza, bürokrasi başlı başına bela zaten. Ak partili değilim, sunulan Cumhurbaşkanlığı sisteminde de gerçekten eksiklikler olduğunu düşünüyorum, ama tabiki evet daha mantıklı.

** "Maddeleri okudun mu?" "Tek adam diktası gelecek" gibi söylemleri ciddiye almıyorum. Maddeleri okudum, yorumlarını ise Sözcüden, T24'den, Birgün'den, Sabah'tan, Ekşi'den defalarca okudum okuyorum. Evet oyu veren herkesi at gözlüğü takmış zannetmeyin. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Bu konuda haklısın. Benim hayır oyu verme sebebim bu eksiklik ve yanlışlıkların fazla büyük olmasını düşündüğümdendir. Yoksa herkes istediği oyu verebilir.

radyomevlana radyomevlana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Burdur
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 542
  • Beğeniler 177 / 178
  • Ticaret 2, (%100)
Evet verende Hayır verende bu vatanın evladı. Sen evet verdin başkası hayır verdi diye onu terörist ve vatan hainliğiyle itham edemez kimse.
EkipNetwork hsynterkr

kişi bu mesajı beğendi.

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1268
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)
dursunyilmaz Atatürk'e verilmeyen yetkiler tek bir kişiye veriliyor, mesele Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi değil mesele tüm gücün tek bir elde toplanması, yarın bir gün delinin birisi başa geçerse, sürekli savaş çığırtkanlığı yapıp kendi iç menfaatleri için ülkeyi savaşa sokarsa napacaksın? Vicdanın el veriyorsa evet ver...

Kingjames Başkalarının düşüncelerine göre hareket etmek ne zamandan beri geleneğimiz oldu?

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al