wmaraci reklam
lidertakipci

Yazılım Mühendisliği Okumuş Yada Şuan Okuyan Arkadaşlara Birkaç Soru

11 Mesajlar 1.715 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Swag Swag WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar;

Konu başlığında belirttiğim gibi yazılım mühendisliği okuyan arkadaşlara birkaç soru soracağım.

-Yazılım mühendisliğinde matematiğin ağırlığı ne kadardır?
-Yazılım mühendisliği bölümünde görülen dersleri zorluk bakımından nasıl değerlendirirsiniz?
-Yazılım mühendisliği bölümünde matematiği orta yada daha düşük olan bir kişi bu bölümde zorlanma yaşar mı?
-Daha önceden yazılım hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak üniversite derslerinde not konusunda yardımcı olur mu?
-Bu bölümü bitirdikten sonra hangi iş olanaklarına sahip olunur?
-İngilizce bilmek yazılım dersleri konusunda ne kadar yardımcı olur?
-Özel olarak yada internet üzerinden yazılım dersi aldıysanız bu konuda neler önerirsiniz?

Sorularım şimdilik bu kadar.
Herkese hayırlı günler dilerim. :)
canfidelity

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

canfidelity canfidelity WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 05.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Görsel İletişim Tasarımı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 146
  • Beğeniler 85 / 22
  • Ticaret 6, (%100)
Evet nasip olursa yazacağım bir kaç bölümün içinde yazılım mühendisi var, arkadaşın soruların aynısını bende soruyormuşcasına bu cevabı iliştiriyorum ve bilir kişilerin cevaplarını bekliyorum. :)

• Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Konu Günceldir...

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Okumuyorum ama yazılıma ilgili birisi olarak sanırım ilk soruya cevap verebilirim, matematik yoksa sende yoksun, bu kadar ciddi bir konudur. Kod ezberleyip yazılımcı oldum diyen adamdan şöyle bol grafikli pastalı bir rapor menüsü istiyorum adam daha trigonometri bilmiyor ki pasta çizip pastada çeşitli değişkenleri ayırıp farklı renklere boyayacak sonra efekt verecek. Grafik çiz desem kordinat sistemini geçtim fonksiyon vs bilmesi gerek, hareketli grafik yapmak öyle kolay mı, okullarda verilen eğitim hep bilmem ne otomasyonu olunca kdv, ötv, eksik fazla gibi matematiksel işlemlerle mezun olan adam yarın bir şirkete girse bile muhakkak matematik gelip yakasına yapışacaktır. Tabi bunlar basit örnekler, Tutup harita yapıp veya 3 boyutlu bir şey istense durum vahim. Bu örnekler çok komik gelebilir, teknoloji son 10 yılda çok hızlı gelişti, 5 yıl sonra nerede olacak bilemeyiz ama adam bisküvi fabrikası için otomasyon isteyecekse karşı firmada pastası grafiği bilmem nesi var bana da ondan yapıver diyecek, e ne yapacaksın bilmiyorum mu diyeceksin. Yazılım mühendisi ile bilgisyar mühendisinin bir olmamasının sebebi bu işte, o kendi kendine giden arabalar kaç matematiksel yordamla hazırlıyorlardır kim bilir. :) Tabi burada senin bir şeyler yapabilmen, kütüphane kullanırım hallederim olayı kurumsal firmada şuna dönüyor, "biz de yapalım bizim olsun, lisansı da bizim olsun". Köklü bir a firması neden b firmasının kütüphanesini kullanır ki? Eğer uzmanlığı yazılım ise bende yaparım der kendi kütüphanelerini yazar.
berkangndz Swag

kişi bu mesajı beğendi.

no time for caution
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Yorumunuz için teşekkürler. :)

Bu konu hakkında başka yorumlarda bekliyorum...

demircanuzer demircanuzer Yazılım Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama & SEO Uzmanı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 1320
  • Beğeniler 270 / 414
  • Ticaret 24, (%100)
Matematiği ağırdır. Özellikle matlab öğretiliyorsa cortlarsın..
Malesef sırf matematiği ve algoritması yüzünden düşük alıyordum sürekli.
Fakat algoritmanı geliştirir ve bol bol pratik yaparsan matematiği de yazılımla çözdürürsün.

İyi matematik bilen iyi yazılımcı değildir fakat iyi yazılımcı iyi matematik bilir.
Bu sözüm de tarihe geçsin :D
Swag

kişi bu mesajı beğendi.

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı: Demircan Uzer - demircanuzer.com

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
Merhaba,
Yazilim muhendisligi bolumu ile tam alakali bilgim yok. Ama genel fikir verebilirim.

-- Muhendisliklerin hepsinde 1ve 2 siniflarda matematik vardir.

-Yazılım mühendisliği bölümünde matematiği orta yada daha düşük olan bir kişi bu bölümde zorlanma yaşar mı?
-- Bilgisayar muhendisliginde matematigi zar zor gecmis ama bilgisayar muhendisi diplomasi almis su anda yazilimci olarak calisanlar bulunmakta.

-Daha önceden yazılım hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak üniversite derslerinde not konusunda
yardımcı olur mu?
-- Derslere yardimci olur ama onemli olan muhendis bakis acisina sahip olabilmek.

-- Ulkemizde yapilan is ile diploma arasinda pek fark bulunmuyor. Onemli olan sizin neleri bildiginiz. Ornegin Amerikada Intel de cip gelistirmek istiyorsaniz bilgisayar veya elektronik muhendisi olmaniz gerekmekte cunku buradaki konular uzerine kendimi gelistirdim demeniz pek mumkun degil.

-- Herseyde oldugu gibi 1 adim degil 3 5 adim onde olursunuz.

-Özel olarak yada internet üzerinden yazılım dersi aldıysanız bu konuda neler önerirsiniz?
-- Bol bol matematik uzerine algoritma yazarak kendini gelistirebilirsin. github dan yapilmis olan projeleri inceleyebilirsin. Algoritma, veri yapilari gibi temel taslari bildikten sonra istedigin dil ile yazabilirsin ( uzman seviyesinde olman icin o dilin ve kullandigi kutuphanelere de uzman olmak gerekir, ornegin ben .net ile yaklasik 10 senedir fazladir calisiyorum, uzmani oldum diyebilirim ama oturup java ile de program yazabilirim ama 100bin kisinin kullandigi bir websitesi yazamam cunku bunun icin o platformun optimizasyonlarini bilmiyorum)

Swag
Swag

kişi bu mesajı beğendi.

darkthepro darkthepro WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
Yazılım mühendisliğinde matematiğin her alanından dersleri yer alıyor

-Yazılım mühendisliği bölümünde görülen dersleri zorluk bakımından nasıl değerlendirirsiniz?
Dersler bakımından neye göre kime göre zor alt yapısı iyi olan biri için çok zorlayıcı olmaz pratikle üstesinden gelir fakat eğitimin temeli ilköğretimden gelir liseden sonra bile dersleriniz üst düzey değilse çok zorlayıcı olacağı kesin

matematiği orta ve düşük birinin yazılım mühendisliğinde işi olmaz boşuna okumuş olur

-Daha önceden yazılım hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak üniversite derslerinde not konusunda yardımcı olur mu?
yazılım temelini bilmek yazılım öğrenmekte yardımcı olur fakat ne kadar olduğu tartışılır bir universite a yazılım dilini gösterirken diğeri b yazılım dilini gösterebilir yada farklı alanlarda başlatabilir ama en basiti java,python,linux,c++,cebir,numerik gibi şeylerin yardımcı olduğu kesin

iyi bir yazılımcı türkiyede iyi bir para alabilir devlette olsa bile ama öyle zar zor okulu bitirmekle olmuyor ortalaması düşük aynı zamanda kabiliyetsiz birini kim ne yapsın herkes en iyisini ister tabi bu en iyisi olmak kolay değil tek birşeyleri bilmek yetmez kabiliyette lazım ama başarılı biri için yurt dışı daha avantajlı olacağı barizdir

matematik gibi ingilizce bilmeyenin bu alanda işi olmaz

kendini internetle eğitebilen mevcut kurs alanlarda var yada oturup kendi öğrenen kimisi için yararlı olabilir yada olmaz ama bir yere kadar götürür başka birinin algoritması yada kod bilgisiyle bir yere gelinmez
Swag

kişi bu mesajı beğendi.

ahmetm ahmetm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** M**
  • Mesajlar 50
  • Beğeniler 2 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
her üniversite de farklı diller öğretilir ama başlangıç dilleri genel de aynıdır. c,c++,python yada java.
Bu dillerden birini bilerek gitmen daha iyi olur. Okulda farklı bir dil veriliyorsa öğrenmen de kolay olur.

Sektörde belli okullardan mezun olanlar öndedir, onun dışında nereden mezun olduğunun pek bir önemi yok(İstanbul,ankara,kocaeli,izmir de ki devlet üniversiteleri). İş orada sana kalır kendini geliştirmene bağlı.

Bana kalırsa bilgisayar müh. düşünmelisin.
Bir de hangi okulu düşünüyorsan şimdiden araştırmaya başla. hocalara bak, mezunlar yada okuyanlara ulaş sorular sor okulla ilgili.
Swag

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 149
  • Beğeniler 9 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
Güzel yorumlarınız için teşekkürler. :)

Yorumlardan çıkarımlarım:

-Matematik yazılım için önemlidir.
-Kendini geliştirmediğin takdirde üniversiteyi boşuna okumuş olursun.
-İngilizce bilmek matematik bilmek kadar önemli yada daha üstündür.
-Kendi kendini gelişitrmek en önemlisidir. Uygulamalı olarak öğrenilmesi lazım.
-İş olanakları bakımından üniversiteyi boş boş geçirene iş yoktur.

İlerde bu konu hakkında sorularım olursa tekrardan sorabilirim.
Herkese hayırlı günler dilerim.
Mastermeido

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al