creed74 adlı üyeden alıntı

Bunun da açıklamasını yapmıştım, dünyada malesef en büyük potansiyel "oturduğum yerden nasıl para kazanırım" diye düşünen insanlar. Dolayısıyla katılımcıların (yatırımcı doğru bir tanımlama değil , katılımcı demek lazım) çokluğu bundan. Tekrar tekrar söylüyorum, kazanmazsınız demiyorum.. Ben bunları ahlaki sorumluluğum yüzünden söylüyorum, tabi ki katılmak veya katılmamak kişiye kalmış.

Benzer konu açılmışken bir şey daha söyleyeyim. Yazılım işiyle uğraşıyorum, uzun bir süre önce fx piyasası duyulmaya başladığı dönem çevremdeki yazılımcı arkadaşlar bana, fx ekranı için kullanıcıların küçük apilere ihtiyaç duyduklarını ve bunun ciddi piyasasının oluşacağını söylediler, yazılımcılar duymuştur, mql4, 5 vs.. Forex aslında tüm borsa ekranını sağlayan kuruluştur (broker ve dealer forex ekranından anlık borsayı takip eder), ısrarla forex dendiği için ben de başta forex ekranına artık tüm yatırımcıları ulaşabildiğini, dealer a, borker a ihtiyaç duymadan kendileri online işlem yapabildiklerini düşündüm. Hemen bir yatırım kuruluşundan (hani şu reklamlarını sıklıkla duyduğumuz fx firmaları) indirdim ve inceledim. Sonrasında firmadan bir müşteri yetkilisiyle konuştum, bana ilk söylediği kaldıraç ile yatırdığımız paranın 100 katı işlem yapabileceğimiz oldu. Dedim ki bu olamaz, buna spk müsade etmez, çünkü bu spekülasyon demektir. Ben 1000 dolar yatırıp 100.000 dolar ile tahtayı istediğim gibi yönetirim.. Bir süre lafları geveledi, spk yok vs.. Sonra ağzından kaçırdı, olayın forex ile, yatırımla falan alakası yok, bildiğiniz kumar..

Bu konuyu sizin için anlattım sevigili arkadaşım, dünyada fx piyasasındaki rakam coinden daha fazla, ama bu sağlıklı olduğunu göstermiyor gördüğün gibi.

Tekrar tekrar söylüyorum affedin, ama ben yazdıklarımı ahlaki sorumluluğum çevresinde yazıyorum arkadaşlar. Bildiğim bir şey varsa o da toplumun bilinçlenmesi bireyin bilinçlenmesi ile başlar. Ben söyleyeyim de, ister dinlersiniz, ister dinlemezsiniz.

Haklısın görüşüne saygım var. Eskiden benim arkadaşımında gmc mi ne forexde parası vardı incelediğimizde yaptıgın işlemleri uluslararası piyasaya iletmiyordu yani kendi içinde döndürüyorlardı. Böyle şeymi olur dedi aradı kadın şöyle böyle aynen lafı geveledi ve sonra tüm parasını çekti daha da bu işin içine girmedi.