wmaraci reklam
lidertakipci

Trt alan adı karmaşası

34 Mesajlar 4.212 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

etiraj etiraj Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Google News Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 364
  • Beğeniler 154 / 83
  • Ticaret 95, (%97)
yilmaz70 hocam söyledikleriniz şu açıdan bakınca pek mantıklı gelmiyor açıkçası.

domain hoşunuza gitti. Gidip marka tescilini yapıp iyi bir avukat tutup o domani bedavaya alıp üzerine birde tazminat alabilirz dediklerinize göre. Bu açıdan baktığımızda herkes istediği domaini bu yöntemle üste para alarak kendisine geçirebilir o halde.

Yanlış anlaşılmasın itiraz ya da herhangi bir iddiam yok. sadece söylediklerinize göre biraz mantık yürüttüm.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

kehribar adlı üyeden alıntı

yilmaz70 hocam başka markaya ait olan bir domaini satın almak fırsatçılık değil domain yatırımcılığıdır. İstiyorsanız projelendirin (marka haklarını kullanmadan) istiyorsanız 10 yıl bekletin isteyen birisine satın size kalmış. Marka domaini almak zorunda değildir evet ona kalmış bir şey ama trtspor1.com yerine trtspor.com'u satın alıp almamakta ona kalmış. Ayrıca domainking.com adresine girerseniz bir çok markanın domainini bulabilirsiniz. Adam hepsini almış bekletiyor elinde.

Bir konuyu anlamak gerekiyor.

Marka ile sınıfları.

Kimi marka alır tek sınıf üzerinden. Fazla beklentisi yoktur.

Kimi marka alır onlarca sınıf üzerinden.
İşte o markaya dikkat etmek gerekir çünkü hem yatırım yapıyor kendi markasına, hem de markası üzerinden haksız kazanç sağlamak isteyenlere önceden göz dağı veriyor.

Bunu göze alan domaini alıyor ve yatırım yapıyor?
Şimdi bu iyi niyetmidir?

Ben marka sahibi olsam asla iyi niyetle yürümem, yüklü miktarda tazminat ödemesi için hukuki olan her yola başvururum.

Ve, konu sahibi TRT üzerinden açmış dikkat ederseniz :)

kehribar kehribar مشغول Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 0 / 156
  • Ticaret 10, (%100)
Düşüncelerimin yanlış olduğunu savunan arkadaşların marka domainini satın alabilirim. Gelip benden yasal yollarla geri alsınlar, her türlü davaya açığım.
impjix etiraj Thyphoon

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

etiraj adlı üyeden alıntı

yilmaz70 hocam söyledikleriniz şu açıdan bakınca pek mantıklı gelmiyor açıkçası.

domain hoşunuza gitti. Gidip marka tescilini yapıp iyi bir avukat tutup o domani bedavaya alıp üzerine birde tazminat alabilirz dediklerinize göre. Bu açıdan baktığımızda herkes istediği domaini bu yöntemle üste para alarak kendisine geçirebilir o halde.

Yanlış anlaşılmasın itiraz ya da herhangi bir iddiam yok. sadece söylediklerinize göre biraz mantık yürüttüm.

Evet, mantık doğru.

Ama marka tescil tarihi önemlidir burada.
Yani domain alınmadan önce o domaine ait sınıflar belirlenip marka tescil işlemi yapılmış olmalıdır.
Marka tescilinden önce domain alınmış ise sadece domaine para ödeyerek sahip olabilirsiniz.
etiraj

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 0 / 156
  • Ticaret 10, (%100)
@yilmaz70 örneğin CNNTurk adına alınmış twitter hesabını ücret ödeyerek satın almıştır. Sizin reglediğiniz her hangi bir sosyal medya, domaini kimse sizden istemediğiniz sürece alamaz. Binlerce örneği vardır. Onedio da bunların arasındadır. Dediğim gibi sizin markanız var ise satın alabilirim domaini her türlü yasal mücadeleyide veririm.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Düşüncelerimin yanlış olduğunu savunan arkadaşların marka domainini satın alabilirim. Gelip benden yasal yollarla geri alsınlar, her türlü davaya açığım.

Bu işler lafla değil kanunla olur.

Kanuna meydan okuyan elbet bedelini öder.

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 0 / 156
  • Ticaret 10, (%100)
Hodri medyan o zaman hocam. Markanızın domainini satın alayım. İstediğiniz kuruma başvurarak benden geri almaya çalışın. Benim reglediğim bir domaini Trump gelse alamaz böyle biline.

• Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Hodri medyan o zaman hocam. Markanızın domainini satın alayım. İstediğiniz kuruma başvurarak benden geri almaya çalışın. Benim reglediğim bir domaini Trump gelse alamaz böyle biline.

Kendini kanunlardan üstün gören birine söyleyecek bir şey yok.

Ama şunu bilin, yıllar önce markam üzerinden domain alıp kazanç sağlayan birinden
yüklü miktarda tazminat alan biriyim.

Ben hukuki çerçevede yazıyorum, sallamıyorum.

Ben artık bu işler için yaşlandım, sizi hayalleriniz ile baş başa bırakayım.

• Üyelik 18.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 429
  • Beğeniler 0 / 156
  • Ticaret 10, (%100)
yilmaz70 kanunlar herkes istediği domaini alabilir diyor zaten hocam tartıştığımız konu aşırı saçma. Ben sizin marka alan adınınızı aldığım zaman sizin makale veya ürünlerinizi yayınlamadığım sürece hiç bir hak talep edemezsiniz. Domain yatırımcısı olarak konuşuyorum bende.

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
"kimse benim reglediğim domaini alamaz, vermem" bu çok komik. bildiğim kadarı ile wipo davası açılıyor. yani adliyede savcıya falan gidip ifade verilme olayları değil. uluslararası bir konu olsa gerek. sizden savunmanızı istiyorlar. karşı tarafın da iddiasını falan değerlendiriyorlar. kaybettiğinizde size şifreleri ver transfer kodunu ver demeyecekler. kendiliğinden transfer sağlanacak.

kanald wipo davasında alınan kararı okursanız bir kaç sayfa uzun olduğunu ve çok fazla ayrıntıyı incelediklerini ve tüm ayrıntılarda domaini kaydeden kişinin haklı görülerek kazandığını göreceksiiniz.

hatırladığım kadarıyla kanald domaine chat sitesi kurulmuştu ve büyük ölçüde oradan kurtarmışlardı durumu. savunmada kanal kelimesinin tv kanalı değil chat kanalı olduğu (eski irc chat server takılanlar bilir channel lar vardır.) d harfinin de dosluk kelimesinin ba harfi olduğunu söylemişlerdi. domainin kayıt tarihinin marka tescilinden önce olduğunu belgelemişlerdi. gerçi kanald de marka tescilinin kayıttan önce alındığına dair belge sunmuştu. o kısmı hatırlamıyorum kim daha önceydi. bunlara benzer birkaç ayrıntıya daha bakmışlardı.

buna göre trtspor domainini kaydederseniz ve spor haberleri yayınlarsanız trt ilk başvurusunda domaini elinizden alır.site kurmaz ve trt ye satmak için mail atarsanız gene elinizden alırlar.

bu domaine ne yapacağız? trt harflerini radyo televizyonla alakasız bir konunun kısaltması olarak kullanabilirseniz spor içerikli site kurabilirsiniz. bu da çok zorlama olur. çakma durur. kanald sitesi de saçma ve kullanışsız göstermeklik bir siteydi. buna emek harcamaya değmez. en fazla bir index atarsınız fok balıklarından ya da penguenlerden falan tanıtım yapar alta da bir mail adresi koyarsınız. on sene sonra belki trt satın alır umuduyla beklersiniz. uğraşmanıza değmeyecektir.

google ın facebookun ya da başka firmaların dava açmadan domainleri satın alması bu firmaların hoşgörüsüdür. birkaç bin dolar bu firmaların davalarda kaybedeceği prestijden daha az olduğu için basıp parayı alıyorlar. bizim doğan holdingle kanald ile trt ile kıyaslanamaz. bizimkiler 5 liraya dava açar prestij umurlarında değildir.

uzun yazdım ama kısa özet: marka avcılığı boş iç. bna ayıracağınız vakti vbaşka işlerde değerlendirin. çok daha başarılı olursunuz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al