lostyazilim

Ev Üstüme Alma ( Bilgisi Olan )

8 Mesajlar 2.754 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

BetrayalSEO BetrayalSEO SEO Platin Üye
  • Üyelik 05.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 519
  • Beğeniler 35 / 34
  • Ticaret 160, (%100)
Sa Arkadaşlar,

Babamın üstüne olan evi kendi üstüme almak istiyorum süreç nasıl işliyor ne kadar masraf oluyor kaç gün sürüyor bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi ?

Yani kısacası babam evi bana devretmek istiyor bu durumu yaşamış olan varmı süreç nasıl işliyorç

wmaraci
reklam

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Ev fiyatını tapu sahibi belirler, Belirlemiş olduğu bu fiyat üzerinden tapu masrafları çıkar. Bu masraflar genelde 1,000 TL altında olmaz ancak bu ay genel bir indirim var, %25 oranına kadar indirimden yararlanabiliyorsunuz. Tapu sahibi hayatta ise vekâlete gerek duyulmadığı için yüksek miktarda bir noter masrafı çıkmaz, vefat etmiş ise çocuklarının her birinden vekâlet alınması gerekir buda ekstra noter masrafı anlamına gelmektedir.

smuldur smuldur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** M**
  • Mesajlar 468
  • Beğeniler 268 / 89
  • Ticaret 17, (%100)
Kredi filan kullanacaksanız bankalar yakın akraba ile yapılan satışa kredi vermiyor.

Eğer sadece devir yapacaksanız 1500-2000 TL gibi bir masraf ile işlemi yapabilirsiniz.
Resim ve dask poliçesi ile tapu müdürlüğünden işlemi kolayca halledersiniz

sofu44 sofu44 Mumince.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad T** Ö**
  • Mesajlar 1149
  • Beğeniler 5 / 377
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam miktarı siz de belirleseniz fark etmiyor. önemli olan belediyenin çıkardığı rayiç bedeli. Belediye bir rayiç bedeli çıkarıyor. O rayiç bedelinden binde 40 oranında tapu masrafı çıkıyor. Bu masraf hem senin için hem de baban için çıkacaktır. Benim aldığım ev için 70 bin tl rayiç bedeli çıktı. Buda 2800 tl benim adıma 2800 tl de ev sahibi için çıkıyor. Buda 5600 tl etti. Sana kalmış. Bir de büyük şehir ve normal şehir arasında da fark çıkıyor.

Hayatı Mümince Yaşamak İsteyenlerin Mekanı
https://mumince.com
wmaraci
wmaraci

BetrayalSEO BetrayalSEO SEO Platin Üye
  • Üyelik 05.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Seo Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 519
  • Beğeniler 35 / 34
  • Ticaret 160, (%100)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Ev fiyatını tapu sahibi belirler, Belirlemiş olduğu bu fiyat üzerinden tapu masrafları çıkar. Bu masraflar genelde 1,000 TL altında olmaz ancak bu ay genel bir indirim var, %25 oranına kadar indirimden yararlanabiliyorsunuz. Tapu sahibi hayatta ise vekâlete gerek duyulmadığı için yüksek miktarda bir noter masrafı çıkmaz, vefat etmiş ise çocuklarının her birinden vekâlet alınması gerekir buda ekstra noter masrafı anlamına gelmektedir.

biz satış yapmıyoruz devir yapıyoruz

smuldur adlı üyeden alıntı

Kredi filan kullanacaksanız bankalar yakın akraba ile yapılan satışa kredi vermiyor.

Eğer sadece devir yapacaksanız 1500-2000 TL gibi bir masraf ile işlemi yapabilirsiniz.
Resim ve dask poliçesi ile tapu müdürlüğünden işlemi kolayca halledersiniz

krediyi ben çekmiycem başkası çekecek lakin evi ipotek gösterecez yai bir neci kefil olacam.

sofu44 adlı üyeden alıntı

Hocam miktarı siz de belirleseniz fark etmiyor. önemli olan belediyenin çıkardığı rayiç bedeli. Belediye bir rayiç bedeli çıkarıyor. O rayiç bedelinden binde 40 oranında tapu masrafı çıkıyor. Bu masraf hem senin için hem de baban için çıkacaktır. Benim aldığım ev için 70 bin tl rayiç bedeli çıktı. Buda 2800 tl benim adıma 2800 tl de ev sahibi için çıkıyor. Buda 5600 tl etti. Sana kalmış. Bir de büyük şehir ve normal şehir arasında da fark çıkıyor.

rayiç bedel satışlarda geçerli diye biliyorum bizimkisi babadan oğula devir şeklinde olacak

sofu44 sofu44 Mumince.com Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad T** Ö**
  • Mesajlar 1149
  • Beğeniler 5 / 377
  • Ticaret 0, (%0)
Yine fark etmeyecektir. Benimde başımdan böyle birşey geçti. Anneannemin evi teyzeme geçti.. Babadan oğula da devir olsa tapu yine aynı şekilde isim değişikliği oluyor diye biliyorum. Ancak şimdi baktım da internette hibe denilen bir yöntemle babadan oğula tapu devri cüzi bir miktar ile oluyormuş. Ama yine işin içinde başka mirasçı olacak kişiler yani kardeşleriniz varsa birde babanız yaşlı ise doktor raporu hemde heyet şeklinde rapor istiyorlar. Tapu almak devir etmek olay çok farklı hocam.

Hayatı Mümince Yaşamak İsteyenlerin Mekanı
https://mumince.com

sineer sineer Web Hosting E-Mail Onaysız
  • Üyelik 07.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İnternet Hizmetleri
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 570
  • Beğeniler 373 / 151
  • Ticaret 30, (%100)
Belediyeden rayiş bedelini öğreniniz evin üstüne kredi çekşlecekse birinci dereceden yakınlara kredi çıkmaz. Rayiş bedeli örneğin 250 bin siz 265 bin gösterin. Nakit ise bişey ispatlamaya gerek yok elden alıcaksınız gibi düşünün. Normalde satış bedelinin %4 ü tapu harcı olarak yatar eylül ayına kadar devlet %3 e çekti. Herşey hazır ise sabah randevu alın tapu dairesinden alıcı be satıcı kimlikleri alıcıya ait 4 vesilalık Yen'i sabe ait daskı yaptırın size sms gelicek şu harcı bankaya yatırın harç yattıktan sonra size verilen saat te tapuya gidip devri tamamlayabilirsiniz

sparta38 sparta38 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad Ş** T**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 2 / 2
  • Ticaret 1, (%100)
Devir diye birşey kalmadı aynen satış yapar gibi işlem yapıp, satış yapar gibi harç ödüyorsunuz. Ücretsiz veya daha az öderim gibi düşünme. Tapu takipçilerine sor onlar daha iyi anlatır ve yardımcı olur

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al