National Geographic Telif Hakki içerir mi?

12 Mesajlar 3.200 Okunma
smmexpress

DeepGloss DeepGloss Bir programcının notları Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
Selamlar arkadaşlar.

National Geographic belgesellerini Türkçeleştirip sitemizde paylaşıyoruz. Arkadaki müzikler vs değiştiriyoruz. Yarın bir gün başımıza patlar mı bu videolar? Ne gibi sorunlar olabilir?

wmaraci
reklam

LiDYASIZ LiDYASIZ WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
Tabiki telif içerir ama ben nat geo'nun sitenizle uğraşacağını düşünmüyorum, eğer Türkiyede yayın hakkını dijitürk denen vahşi kapitalistler aldıysa/alırsa dijitürk kesinlikle uğraşır.

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
LiDYASIZ hocam video sonlarında National Geographic'e aittir tarzı bir yazı geçirsek de uğraşırlar mı diyorsunuz? DijiTürk almış mıydı onların haklarını?

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
Nat geo'nun uğraşacağını düşünmüyorum böyle şeylerle, eğer nat geo'dan telif alan bir arkadaş varsa bilgilendirsin bizi, ben hiç görmedim, duymadım.

Telifli içerik her türlü korunur; sizin yazı yazmanız, editlemeniz, kaynak göstermeniz telifi aşmaz. Sonuçta telifli içeriği izinsiz paylaşıyorsunuz. O yüzden kaynak göstermekle uğraşmayın bence.

Dijitürk; belgesellerin yayın ve dağıtım hakkını aldımı bilmiyorum. Bir gün sitenize uyarı gelirse öğreniriz. O güne kadar paylaşmanızda sıkıntı yok, sonuçta uyarı gelince kaldırırsanız bir şey olmuyor. Genelde de yüksek hitli sitelere ve popüler filmlere telif geliyor.

Sonuçta karşı tarafın elinde hukuki imkan var isterlerse uğraşır. Belgesel için uğraşacaklarını zannetmiyorum. Game of thrones cnbc-e deyken yöneticilerinin bilerek telifle uğraşmadıklarını eşekherif yazmıştı. Ne zaman dijitürk aldı internetten kaldırmak için savaş açtılar. Allahtan torrent ve bazı cesur siteler var.

Bu işe girecekseniz siz de cesur olun. Host, server yabancı lokasyonda olacak, kimlik bilgileri gizli, fake olacak bunları biliyorsunuzdur zaten.

Dijitürkün gelirini en çok baltalayan maç izleme siteleri. Kaçak yayın yapan hatta telif hakkının ihlalini abartarak ip.tv satan, ticaret ihlalini ayrı boyutlara taşıyanlar var. Onlar tib yiyor başka domainle devam ediyor her gün. Sizin olay bunların yanında çerez kalır.

İleride bir kaç video için telif gelirse kaldırırsınız. Komple telif durumu olursa, maç izleme siteleri gibi yaparsınız.
DeepGloss

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
LiDYASIZ uyarı gelmeden hukuki işlem başlatabilirler mi?

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)
Uyarmak insiyatifi bir şeydir. Genelde hep uyarırlar. Ama uyarmadı diye yasal işlem yapamazlar denilemez.

O yüzden gizlilik önemli. Kaçak maç yayını yapanlar genelde almanyada yaşıyor. Oldu da dijitürk buldu site sahibini dava açtı. Davanın sanığı yurtdışında yaşıyor, duruşmaya nasıl getirecekler? CMK'da gıyabında duruşma yapılacak haller sınırlı. Tam hatırlamıyorum. Cinayet, siyasi suçlar gibi ağır suçlar. Yani ticari davalarda, fikri-sinai haklar ve diğer hukuk davalarında sanık olmadan yargılama yapılamaz, yapılsa dahi tutuklanamaz. O yüzden dava ertelenir, düşer.

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
LiDYASIZ bizimki haber sitesi. Sadece video galeri kısmında böyle bir şey yapmayı düşünüyoruz. Haber sitesi için yabancı lokasyon ne kadar doğru olur ki?

phrase phrase Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Software
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 459
  • Beğeniler 0 / 174
  • Ticaret 2, (%100)
Telif içerir evet ama şöyle birşey yaparsanız sorun olmaz Nat Geo Türkiye sitesine mail atın ve deyin ki biz böyle böyle sizin videolarınızı kendi websitemizde yayınlamak istiyoruz böyle birşeye izin veriyormusunuz yoksa bunu yapmamız yasakmı biz bununla ilgili bilgi almak için size mail atma gereksiniminde bulunduk vaktinizi aldığımız için kusura bakmayın olumlu yada olumsuz geri dönüş yanıtınızı bekliyoruz iyi çalışmalar derseniz eminim kesin sonuca ulaşmış olursunuz ve kafanızdaki deli sorulara yanıt alırsınız hemde Nat Geo'dan :)
DeepGloss

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek learner
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 134 / 186
  • Ticaret 4, (%100)

SametDemir adlı üyeden alıntı

LiDYASIZ bizimki haber sitesi. Sadece video galeri kısmında böyle bir şey yapmayı düşünüyoruz. Haber sitesi için yabancı lokasyon ne kadar doğru olur ki?

Ben sadece nat geo videoları yayınlayacağınız bir site zannettim. natgeoturkce.com gibi falan. Haber sitesiyseniz üstte arkadaşın dediği gibi izin istersiniz sorun olmaz.
DeepGloss

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 970
  • Beğeniler 485 / 236
  • Ticaret 42, (%100)
Sonuçları buraya belirtirim teşekkürler.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al