wmaraci reklam
lidertakipci

Windows 10 OEM Lisans

6 Mesajlar 1.059 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Herkese merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi bilgisayar alırken FreeDOS aldığımızda Windows yüklü bilgisayarlara oranla bir hayli fiyat farkı oluşuyor.

İşletim sistemi yüklemek istediğimizde ise crackli kullanmanın bir çok zararı mevcut.

Ben ilerleyen günlerde bir oyun bilgisayarı almayı düşünüyorum. Oyun bilgisayarları da ağırlıklı olarak FreeDOS şeklinde satılıyor. Microsoft'un internet sitesinde Windows 10 Home lisansı 500 TL. Bu oldukça uçuk bir fiyat. Ancak internette satılan OEM lisanslar mevcut. Aşağıdaki linkten görebileceğiniz gibi Windows 10 Pro 64-bit'e 60 liraya ulaşmak mümkün.

Ancak benim bu OEM lisanslar hakkında kafamda soru işaretleri mevcut. OEM lisans tam olarak nedir, OEM lisans aldığımızda ISO dosyasına nereden ulaşacağız (öğrendiğim kadarıyla yalnızca serial key veriyorlarmış) ve OEM lisans ile kullandığımda tüm güncellemelerden yararlanabilir miyim?

www.hepsiburada.com/microsoft-windows-10-pro-oem-32-64bit-orijinal-lisans-anahtari-fqc-08977-p-HBV00000571Y4

wmaraci
reklam

halilzafer halilzafer halilzafer.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Z**
  • Mesajlar 180
  • Beğeniler 0 / 34
  • Ticaret 14, (%100)
OEM sürüm: OEM (Original equipment manufacturer) sürüm, bilgisayar ile beraber ön yüklenmiş olarak gelen sürümdür. Aynı zamanda en yaygın ve en ucuz sürüm budur.

Retail sürüm: Bir satış kanalından kutulu veya indirme yoluyla sadece işletim sistemini satın aldığınız sürümdür. En pahalı fakat bunun yanında en geniş desteğe sahip ve kullanım koşulları en esnek olan sürümdür.

Yükseltme sürümü: Bu sürüm, eğer elinizde Retail veya OEM lisans ile kullandığınız bir eski Windows sürümü varsa bir üst işletim sistemine yükseltmek için kullanılan sürümdür. Windows 7 için konuşursak; Windows 2000, XP veya Vista sürümlerinden birine sahipseniz Windows 7'ye geçmek için bir yükseltme sürümü satın alabilirsiniz. Windows 2000, XP ve Vista RTM'de bu yükseltme sürümünü kullanamak için eski işletim sisteminin üzerine yüklemeniz gerekirken, Windows Vista SP1 veya SP2 sürümüne sahipseniz hiçbir ayarınız ve kişisel bilgileriniz değişmeden direk yükseltme yapabilirsiniz.

Ek olarak: Bunlar sadece lisans türleridir. Yoksa Windows içeriği açısından arallarında hiçbir fark yoktur. Başka bir deyişle; örneğin, OEM Windows 7 Home Premium ile Retail Windows 7 Home Premium arasında içerik ve işlev açısından hiçbir fark yoktur.

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

halilzafer adlı üyeden alıntı

OEM sürüm: OEM (Original equipment manufacturer) sürüm, bilgisayar ile beraber ön yüklenmiş olarak gelen sürümdür. Aynı zamanda en yaygın ve en ucuz sürüm budur.

Retail sürüm: Bir satış kanalından kutulu veya indirme yoluyla sadece işletim sistemini satın aldığınız sürümdür. En pahalı fakat bunun yanında en geniş desteğe sahip ve kullanım koşulları en esnek olan sürümdür.

Yükseltme sürümü: Bu sürüm, eğer elinizde Retail veya OEM lisans ile kullandığınız bir eski Windows sürümü varsa bir üst işletim sistemine yükseltmek için kullanılan sürümdür. Windows 7 için konuşursak; Windows 2000, XP veya Vista sürümlerinden birine sahipseniz Windows 7'ye geçmek için bir yükseltme sürümü satın alabilirsiniz. Windows 2000, XP ve Vista RTM'de bu yükseltme sürümünü kullanamak için eski işletim sisteminin üzerine yüklemeniz gerekirken, Windows Vista SP1 veya SP2 sürümüne sahipseniz hiçbir ayarınız ve kişisel bilgileriniz değişmeden direk yükseltme yapabilirsiniz.

Ek olarak: Bunlar sadece lisans türleridir. Yoksa Windows içeriği açısından arallarında hiçbir fark yoktur. Başka bir deyişle; örneğin, OEM Windows 7 Home Premium ile Retail Windows 7 Home Premium arasında içerik ve işlev açısından hiçbir fark yoktur.

İnternette satılan OEM lisanslar sonradan alınıyor, önyüklenmiş olarak gelmiyorlar. Bu nasıl oluyor peki?

Illuminati Illuminati Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 135
  • Beğeniler 8 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
Microsoft'un sitesinden sorunsuz bir şekilde ISO dosyasını indirip lisans anahtarı ile kuruyorsunuz.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

halilzafer halilzafer halilzafer.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad H** Z**
  • Mesajlar 180
  • Beğeniler 0 / 34
  • Ticaret 14, (%100)
O konuda tam olarak bilgi sahibi değilim maalesef.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

Asphocam Asphocam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 1 / 5
  • Ticaret 3, (%100)
Net olarak farkını söyleyemem ancak 5-6 bilgisayarda Gittigidiyor'dan aldığım Windows 10 keylerini kullandım. Uzun zaman da geçti. Herhangi bir sorun yaşamadım. Bilginiz olsun.

Microsoft'un sitesinden indirin W10'u. Key'i ister kurarken, ister sonradan girin aktifleşsin.
brown

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al