wmaraci reklam

Türkçe mi, Osmanlıca mı?

24 Mesajlar 4.589 Okunma
smmexpress

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 16.09.2013
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Gazeteci
    • Konum Kocaeli
    • Ad Soyad M** T**
    • Mesajlar 4329
    • Beğeniler 331 / 899
    • Ticaret 16, (%100)
    Osmanlıca yazan herhangi bir ülke var mı? Hayır, yok. Osmanlıca ile Türkçe kıyaslanamaz çünkü Osmanlıca bir dil değildir.

wmaraci
    reklam

Ranay Ranay WM Aracı Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 13.06.2016
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Bankacı
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad B** N**
    • Mesajlar 596
    • Beğeniler 415 / 192
    • Ticaret 1, (%100)
    Osmanlıca bir yazı dilidir. Kısaca tanımlamak gerekir ise Arap alfabelerinin modifakasyon edilmiş haliyle Türkçe konuşulmasıdır. Arap alfabesi ile yazıp Türkçe okunur.

Hal böyle olunca Türkçe konuşurken de Osmanlıca konuşmuş oluyoruz. Diğer bir bakış açısıyla Osmanlıca konusurken de Türkçe konuşmuş oluyoruz.

Esas soru Osmanlıca mı yazmak istersiniz ? yoksa Türkçe mi ? şeklinde olmalıydı.

BirkanUlusoy BirkanUlusoy Nullius in verba Kimlik Onayı
    • Üyelik 25.03.2012
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek Lifelong Learner
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad B** U**
    • Mesajlar 203
    • Beğeniler 4 / 81
    • Ticaret 0, (%0)
    Bu yanlış ve aptalca olan, toplumun ayrışması üzerinden prim kasan soruyu, yüz Osmanlı Türkçe'si uzmanına sorarsanız yüzü de size ilk olarak Osmanlı Türkçe'sinde kullanılan alfabede sesli harf olmadığını söyleyecektir. Osmanlı alfabesi Türkçe için uygun bir alfabe değildir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da bir çok kez yeni bir alfabe ihtiyacı hasıl olmuş ve bu konuda çalışmalar yapılmıştır.

İşin en korkunç yanı da geçmişini bugün yaşamak isteyen insanların tamamının geçmişten bihaber olması. "Osmanlıca" konuşmak isteyen salakların tamamı bunun Türkçe'den farklı, başka bir dil olduğunu sanıyor. Osmanlı İmparatorluğunda konuşulan dil Türkçe'dir ancak yazı için Arap alfabesinden devşirme bir sistem kullanılmıştır ancak bu alfabenin Türkçe için uygun olmaması okuma-yazma öğrenimini çok zorlaştırmıştır. Bunun sonucu olarak da Osmanlı İmparatorluğunda okuma-yazma oranları en iyi döneminde bile %7'nin üzerine çıkamamıştır.

Osmanlıca konusunda yetkin kişilerin konuya ilişkin yorumları;
    https://www.youtube.com/watch?v=y-KBZKfQMO8
    metapak ahmetp

kişi bu mesajı beğendi.

OmerGunay OmerGunay https://omergunay.net Kullanıcı
    • Üyelik 15.05.2015
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek PHP Developer
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad Ö** G**
    • Mesajlar 1207
    • Beğeniler 382 / 381
    • Ticaret 16, (%100)
    Bizim dilimiz tektir. O da Türkçedir. Osmanlıca bir yazı dilidir. Buradaki yanlış şu şekilde düzeltilmelidir.

Osmanlıca mı yazmayı tercih edersiniz ? (Arap harflerine ek harfler eklenerek yazılan dil)
    Latince mi yazmayı tercih edersiniz ? (Latin harflerinden eksiltilerek yazılan dil)

Konuşulan dil aynıdır. Öyle bir algı yapılmış ki herkes Osmanlı deyince Atatürk düşmanı ilan ediliyor. Bırakın arkadaşlar bu tip şeyleri. Tarih hepimizin tarihi. Osmanlı da bizim Türkiye de bizim.

Ha bana sorarsanız fikrim osmanlıcadan yana olur çünkü konuştuğumuzu latin harfleriyle yansıtamıyoruz eksiklikleri var.

Ayrıca BirkanUlusoy fikirlerine katılmıyorum. %7 diye bi oran yok. Şuan ülkemizde %80 okuma var da ne oluyor ? Okumanın zor olduğunu nerden çıkardın. Osmanlıca biliyor musun ?

Herkes yediğinden ikram eder..(Yavuz Sultan Selim)
    wmaraci
    wmaraci

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 19.10.2014
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Adana
    • Ad Soyad M** R**
    • Mesajlar 536
    • Beğeniler 17 / 323
    • Ticaret 103, (%99)
    ÖmerGünay "Şuan ülkemizde %80 okuma var da ne oluyor ?" Enteresan bi soru. :D Yani bir ülkede okuma yazma oranının %7 olması ile %80 olması arasında bir fark yoktur mu demek istiyorsun? :D

• Üyelik 15.05.2015
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek PHP Developer
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad Ö** G**
    • Mesajlar 1207
    • Beğeniler 382 / 381
    • Ticaret 16, (%100)
    mustix hayır okur yazarlığı okula gidenle ölçmenin yanlış olduğunu belirtmek istedim. O zaman okula giden %7 olabilir belki araştırmak lazım ama herkes Kuran-ı Kerim okumak için arap harflerini öğreniyorken osmanlıca neden zor ve öğrenilmemiş olsun demek istedim. Şöyle düşün kuranı kerim türkçe bir kitap olarak düşün ve herkes onu okuyor ama okuma oranı %7 sence mantıkl mı ?

• Üyelik 19.10.2014
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Adana
    • Ad Soyad M** R**
    • Mesajlar 536
    • Beğeniler 17 / 323
    • Ticaret 103, (%99)
    ÖmerGünay Osmanlıca sadece arapça değildir. Arap alfabesini kullanan melez bir dildir. Osmanlıca bilmek için arap alfabesini öğrenmek yetmiyor. Osmanlıca üzerine yıllarca eğitim almış, araştırma yapmış adamlar bile okurken zorlanıyor. Youtube da yüzlerce video var. Hatta birkanulusoy un verdiği video da bir örneğini görebilirsin.

Okuma oranı %7 olan bir yerde herkes Türkçe Kuran'ı okuyamaz. Okuma oranı %7 olan bir yerde, hiçbir dilde "herkes" herhangi bir dildeki Kuran'ı okuyamaz. Burada ne demek istediğini anlamadım.

• Üyelik 15.05.2015
    • Yaş/Cinsiyet 33 / E
    • Meslek PHP Developer
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad Ö** G**
    • Mesajlar 1207
    • Beğeniler 382 / 381
    • Ticaret 16, (%100)
    mustix ben ordan burdan bildiğim şeylerle okuyabiliyorken nasıl okuması zor oluyor ? Okuması zor olma sebebi el yazısının kötü olmasından dolayı. Benim şuan latin harfleriyle yazdığımı da okuyamaz çoğu kişi. Doktorların yazısını düşün. Onu okuyamıyoruz diye zor mu oluyor latin harfleri. Normal daktilo ile yazılan veya güzelce yazılmış olanlarını herkes okuyabilir. Çok zor bişeyi yok.

Okuma oranı %7 değil diyorum bende. O oranı kim söylüyorsa o günkü okula gidenlere bakıyorlar.

Benim takıldığım oran da değil zaten. Oranı verirken zorluğuna dikkat çekilmek istenmesi. Okuma oranının az olması savaşlardan okula gidemeyenlerden dolayıdır. Zorluktan değil. Günümüzde okuma oranı %100 desek misal olarak bu latin alfabesinin kolaylığından mı yoksa zorunlu eğitimden midir ?

Benim savunduğum sadece Osmanlıca anlatıldığı gibi zor değil.

• Üyelik 19.10.2014
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Adana
    • Ad Soyad M** R**
    • Mesajlar 536
    • Beğeniler 17 / 323
    • Ticaret 103, (%99)
    @[ÖmerGünay](userid:49611) Bir dili "oradan buradan" duyduğun şeylerle okuyamazsın kardeşim. Ben şimdi yes, no, are you kola? falan dediğim zaman ingilizceyi okuyabiliyor olmuyorum. Bir dili ya biliyorsundur, ya bilmiyorsundur bu kadar basit. Okuyabildiğin 10-15 kelime veya cümle dilin kolay olduğunu veya herkesin okuyabileceğini göstermez. Arap dili zaten zor bir dil iken, bunun diğer birkaç dille olan kombinasyonuna kolay demek saçmadır.

Neyse, kendini osmanlı torunu sananlar osmanlıca öğrenmeyi deneyebilir. Kimse buna engel değil. Malum iktidarımız ve halkımızın bir kısmı da osmanlıya dönmek için büyük çaba sarf ediyor, ileriye yönelik çok iyi bir yatırım olabilir. Azimle çalışan, bir şeyi deler neticede... :D Öğrenin arkadaşlar, öğrenmekten zarar gelmez.

PhotoSky PhotoSky Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 30.05.2017
    • Yaş/Cinsiyet 40 / E
    • Meslek photo shoper
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad A** S**
    • Mesajlar 136
    • Beğeniler 105 / 17
    • Ticaret 0, (%0)
    Osmanlıca arap harfleriyle yazılan Türkçe'dir. İçerisinde farsca arapça kelimeleride bulunduruyor. Latin alfabesi getirilmeden önce herşey Osmanlıca olarak yazılıyordu. Ama sonra avrupaya bakarak Latin alfabesi getirildi. Şimdi ne geçmişimizi okuyabiliyoruz. Ne de özenilen avrupa dili olan ingilizceyi konuşabiliyoruz. 12. sınıfa kadar İngilizce dersinden birşey ögrenen sayılıdır yani. Neyse sonuç olarak Osmanlıca yazmayı seçerdim.

Osmanlıca biliyorum. Zor bir dil değil. Hatta latin alfabesinden daha kolay. Eğer çoçukluktan bu yana ülkemizde Osmanlıca konuşulsaydı eminim mustix de zor demezdi.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al