Evrim Teorisi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

36 Mesajlar 7.344 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

westlife westlife Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 475
  • Beğeniler 29 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Lions

Öncelikle bu konu hakkında emin olmanız gereken tek şey, bilimin ilk mikroorganizmanın yoktan nasıl var olduğu konusuna asla açıklık getiremeyecek olmasıdır. Sebebi, 'yoktan var olma' ya da 'var iken yok olma' gibi kavramlar metafizikle ilgili olaylardır. Ve metafiziğin bilimde yeri yoktur. Bu durumda bilimden yola çıkacak olursak hiçbir sonuca varamayız. Eğer Tanrı'nın olmadığını var sayarsak, geriye tek bir teorimiz kalıyor; hiçbir şeyin yaratılmamış olup, ezelden beri zaten var olması. Tekrar bilime dönecek olursak, "ezelden beri" kavramıda metafizikle ilgili olduğundan dolayı bu teorimizde çöpe gidiyor. Ne düşünüyorsunuz?

wmaraci
reklam

bekirbulut bekirbulut AdSense, Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
westlife Evet, sonuna kadar katılıyorum. Peki, Tanrı'yı kim yarattı?

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
westlife

Büyük bir yanlış düşünce de bu. Bilimin henüz açıklayamadigi şeylerin metafizik olduğunu hangi doktrin söylüyor? Bin yil önce sizofrenik, paranoid rahatsızlıklari bilim aciklayamiyor diye bunlara metafizik dediler, şeytan kaçması dediler. Bin yil once yanardaglari bilim aciklayamiyor diye metafizik dediler, zeus kızdı dediler. Bugün hepsinin açıklamasını bulduk. Bilim daha bigbangi, evrimi bulmadan önce hiçbir dinin evrimden, bigbangten ve diger tüm metafizik zannedilen kesiflerden haberi bile yoktu. Yanıldığınız en önemli nokta "bilim suan aciklayamiyor ha demek ki metafizik" demeniz. Bunu bin yil once de yaptılar ve yanildilar. Bin yil sonra da bütün yaratılış hikayesi açığa kavuşmuş olacak.

Son olarak ezel ve ebed kavramlari metafizige filan ait degildir. Bilim der ki zaman bigbangle yani hareketle başlar. Ondan önce zamansizlik vardir. Zamansizlik hakkinda çok çeşitli yorumlar vardır ve ezel/ebed kavramlari da bu yorumlara dahildir. Benim anlamadığım nokta şudur:

Tanri fikri bugüne kadar reel hiçbir gözlem, analiz, inceleme ve deneye tabii olmamıştır. Tarih boyunca her daim bir fikir, bir var sayim olarak kalmistir. Ancak hem yaratilis hem insanoglunun olusumu incelenmis, gozlenmis, fosiller bulunmus ve teste tabii olmustur. Neden hala insanlik dıdısının dıdısı bulunmadan bilime inanmam diyor? Tanrı hakkinda kesfedilmis 1 tek argüman yok sadece diyalektik mantik çıkarımlari yapiliyor. Mantik çıkarımı yaparak bu evreni karıncanın yarattigini bile ispat edersin. Gerçekten merak ediyorum neden bu kadar ısrarcıyız bu konuda?
kolcu

kişi bu mesajı beğendi.

westlife westlife Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 475
  • Beğeniler 29 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
Lions

Lions adlı üyeden alıntı

Büyük bir yanlış düşünce de bu. Bilimin henüz açıklayamadigi şeylerin metafizik olduğunu hangi doktrin söylüyor? Bin yil önce sizofrenik, paranoid rahatsızlıklari bilim aciklayamiyor diye bunlara metafizik dediler, şeytan kaçması dediler. Bin yil once yanardaglari bilim aciklayamiyor diye metafizik dediler, zeus kızdı dediler. Bugün hepsinin açıklamasını bulduk. Bilim daha bigbangi, evrimi bulmadan önce hiçbir dinin evrimden, bigbangten ve diger tüm metafizik zannedilen kesiflerden haberi bile yoktu. Yanıldığınız en önemli nokta "bilim suan aciklayamiyor ha demek ki metafizik" demeniz. Bunu bin yil once de yaptılar ve yanildilar. Bin yil sonra da bütün yaratılış hikayesi açığa kavuşmuş olacak.

Son olarak ezel ve ebed kavramlari metafizige filan ait degildir. Bilim der ki zaman bigbangle yani hareketle başlar. Ondan önce zamansizlik vardir. Zamansizlik hakkinda çok çeşitli yorumlar vardır ve ezel/ebed kavramlari da bu yorumlara dahildir. Benim anlamadığım nokta şudur:

Tanri fikri bugüne kadar reel hiçbir gözlem, analiz, inceleme ve deneye tabii olmamıştır. Tarih boyunca her daim bir fikir, bir var sayim olarak kalmistir. Ancak hem yaratilis hem insanoglunun olusumu incelenmis, gozlenmis, fosiller bulunmus ve teste tabii olmustur. Neden hala insanlik dıdısının dıdısı bulunmadan bilime inanmam diyor? Tanrı hakkinda kesfedilmis 1 tek argüman yok sadece diyalektik mantik çıkarımlari yapiliyor. Mantik çıkarımı yaparak bu evreni karıncanın yarattigini bile ispat edersin. Gerçekten merak ediyorum neden bu kadar ısrarcıyız bu konuda?

Hocam öncelikle ben ısrarcı falan değilim bu konuda, siz benim bir mesajımı alıntıladınız, bense yanıtladım,
maşallah daha 2. alıntınızda destan yazmışsınız, neyse ben yine yanıtlayayım fazlada uzamasın yaratılış/evrim konuları tartışılmaz zaten.

"bilim suan aciklayamiyor ha demek ki metafizik"

Ben konuya bu methodla yaklaşmadım.
Size bilimin ta kendisinden örnek verdim, teorisyenlerden değil.
Metafizik, bilimin henüz açıklayamadığı olaylara uyarlanan bir kılıf değildir.
Metafizik, bilimin reddettiği materyallere yine bilim tarafından uyarlanan bir addır.
Bilime göre hiçbir varlık yoktan var olamaz, varkende yok olamaz.
Sadece enerji değişimi yoluyla biçim değiştirir. Bilim böyle söyler.
Siz konuyu nerelere taşıdınız? Konumuz sadece var oluş.

Siz 'ezelden beri' kavramını çok yanlış algılamışsınız.
'Ezel' kelimesinin anlamı, zamanı ne kadar geri sarabilirsen sar, sonu hiç olmayan bir varlık söz konusudur. Yani bir başlangıç yok.
Bigbang ise besbelli bir başlangıçtır. Bigbang öncesine zamansızlık tanısı koyabileceğiniz bir dayanağınız var mı?

Neyse uzatmaya gerek yok, Tanrı vardır yoktur tartışılır. O konuda bir şey demeyeceğim.
Benim için var, sizin için yoksa da umrumda değil, amacım tezinizi çürütmekte değil.

İyi günler.
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
westlife

Metafizik, tıpkı numeroloji gibi "bilim" gibi gösterilen ancak bilimle hiçbir alakası olmayan alanlardır hocam. Bana diyorsunuz ki Bigbang'dan önce zamansızlık tanısı koyabileceğiniz bir dayanağınız var mı? Allah aşkına her şeyin yoktan var olduğuna dair bir kanıya nasıl vardınız? Bigbang'den önce zamansızlıkla ilgili tanı için Albert Einstein'ın zaman ve görelilik çalışmalarına bakmak lazım. Nitekim Einstein, zamanın tıpkı evren gibi incelenebilir, gözlemlenebilir hatta kırılabilir bir yapı olduğunu ortaya koymuştur. Elbette bilim hiçbir zaman kesinliğe dayanmaz. Bilim bugün gerçeğe en yakın teorimiz "bigbang"dir der yarın bu çürütülür daha gerçekçi bir hipotez ve teoriyle araştırmasına devam eder.

Zaten din ve bilim arasındaki en büyük problem de buradan kaynaklanır çünkü din her zaman gerçeği bildiğini iddia eder ve bu konuda ısrarcıdır. Der ki "evren şu şu şekilde oldu, insan şu ş şekilde oldu ve ölünce şuraya gidecek" Bilim der ki "iyi de kardeşim nereden biliyorsun bunu? Neyi gözlemledin? Yaratıcıyla konuştuğunu iddia eden 1 tane adamın sözüyle mi bunları savunuyorsun?"

Hiç şüphesiz benim de bir yaratıcı inancım mevcuttur ancak zannedildiği ve dinlerde anlatıldığı gibi trajikomik, üstün süper güç modeli değil. Evvela bu kainatı bir yaratıcı yarattıysa yaratma modeli ve tekniği "bilimdir" Bilime yani gözlem ve algılarımıza aykırı gelen şeyler, bilime aykırı gelen şeyler yaratıcıya ait olamaz.

Saygılar

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)
Evrim, haa?? Sizi atayizler sizi... :)

Karalardanbiri Karalardanbiri Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Borsa
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 29 / 64
  • Ticaret 1, (%100)
Site ateist doluymuş öğrenmiş olduk. Sineğin camı görememesi camın olmadığını göstermez. Milyonlarca atomdan oluşan insanın da durduk yere oluşması söz konusu olamaz resim varsa ressam da vardır. Allah-ü Teala sizlere af buyursun ve sizlere hidayet nasip etsin. Eğer ki Allah-ü Teala'yı görüyor olsaydınız bir saniye bile başınızı secdeden kaldıramazdınız, Allah-ü Teala biz cahil kullarına özgür irade vermiş kimimiz iman eder kimimiz etmez ancak bilimi kullanarak Allah'ı yok saymak imkansızdır. Kuran-ı Kerim'in yıllar önce açıkladığı bir çok şeyi bilim daha yeni yeni ispat ediyor. Allah-ı hissetmek mi istiyorsun kardeşim bunu denedin mi namazını kıldın mı kuranını okudun mu anlamını öğrendin mi buradaki **************lara mı kaldı Allah-ü Teala'nın varlığını sorgulamak ? Allah sizin yok demenizle yok olmayacaktır nasıl okulda bir sınava çalışırsınız ancak sınavda aklınıza gelmez cevap boş bırakırsınız daha sonra sınavdan çıkınca doğrusuna bakarsınız yaşamda öyledir biz bu yaşamı tercih etmişizdir ve Allah-ü Tealaya iman etmeye söz vermişizdir. Kimimiz bunun farkında ama kimimiz değil maalesef.

bekirbulut bekirbulut AdSense, Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
Karalardanbiri Hocam peki, Tanrı'yı kim yarattı?

Alper Alper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 254
  • Beğeniler 102 / 69
  • Ticaret 4, (%100)

bekirbulut adlı üyeden alıntı

Karalardanbiri Hocam peki, Tanrı'yı kim yarattı?

Benim inandığım ve var olan tek tanrı Allah'tır. Allah, tüm acizliklerden noksandır. Yaratılmak bir acizliktir. Benim rabbim batıp gidenlerden değildir. O doğmamıştır, doğurmamıştır. Onun eşi ve benzeri yoktur. Dolayısıyla Allah yaratılmamıştır. Yaratılsaydı, Allah olmazdı.

Alper Alper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 254
  • Beğeniler 102 / 69
  • Ticaret 4, (%100)

Lions adlı üyeden alıntı

westlife

Ben bilimi okurken Allahın iradesini görüp ona daha çok yaklaşıyorum. Evrenin tesadüfen oluşamayacağı bunun mükün olmadığına inanıyorum. Zira Allah tarafından yollanan 4 kitap bilimin açıklık getiremeyeceği olayları açıklamak için gelmedi.
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al