freelance iş ilanları

Tim Cook: "Kodlama, İngilizce Öğrenmekten Daha Önemli"

44 Mesajlar 5.660 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
    • Üyelik 05.02.2012
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Yatırım
    • Konum Antalya
    • Ad Soyad M** K**
    • Mesajlar 5426
    • Beğeniler 39 / 1529
    • Ticaret 38, (%100)

Kodlama ve programlama eğitiminin yaygınlaştırılmasına bir destek de dünyanın en değerli yazılım şirketi olan Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan geldi. Kendisine göre temel kodlama eğitimi tüm okullarda zorunlu programa dahil edilmeli.

KAYNAK

Peki siz ne düşünüyorsunuz, kodlama devlet okullarında/üniversitelerde standart hale getirilmeli mi?
    adm34

kişi bu mesajı beğendi.

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.
    wmaraci
    reklam

ozoncity ozoncity Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 28.09.2017
    • Yaş/Cinsiyet 33 / K
    • Meslek Muhasebeci
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad G** D**
    • Mesajlar 94
    • Beğeniler 24 / 12
    • Ticaret 6, (%67)
    Herkes basimiza heckirim ben kod biliyom der 🤗😶
    kemboo

kişi bu mesajı beğendi.

darknov4 darknov4 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 06.03.2017
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum KKTC
    • Ad Soyad V** S**
    • Mesajlar 3084
    • Beğeniler 1387 / 910
    • Ticaret 29, (%100)
    Din eğitiminden sıra gelirse güzel olur okullarda kodlama ögretilmesi :)
    EPINKO mert47 FenderStrat

kişi bu mesajı beğendi.

adm34 adm34 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 21.02.2016
    • Yaş/Cinsiyet 39 / E
    • Meslek Bilgisayar Mühendisi / Fotoğra
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad A** Y**
    • Mesajlar 518
    • Beğeniler 338 / 208
    • Ticaret 2, (%100)
    Kodlama üniversiteleri bırakın, ilkokulda ingilizce ne zaman öğretilmeye başlanıyorsa bence o zaman öğretilmesi lazım hatta A-B-C ile birlikte öğretilmesi lazım.

wmaraci
    wmaraci

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 08.12.2013
    • Yaş/Cinsiyet 40 / E
    • Meslek Çiftçi
    • Konum Bursa
    • Ad Soyad A** G**
    • Mesajlar 1304
    • Beğeniler 281 / 398
    • Ticaret 8, (%100)
    Kızım ikiye gidiyor seneye hatta bu yaz ufaktan göstereceğim bildiğim kadarıyla merak ederse kursa gönderirim ilerleyen yıllarda. İcimde kaldı zaten ya oğlum ya kızım bu ise yönelmeli :) dinsiz olsunlar ama bu işi öğrensinler istemiyorum bu arada
    darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
    • Üyelik 21.09.2016
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Full Stack Developer
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad H** T**
    • Mesajlar 1155
    • Beğeniler 99 / 327
    • Ticaret 3, (%100)
    Herkes kodlama öğrenmek zorunda değil. Doktor olacak adama gidip kodlama öğretmenin ne gibi bir faydası olabilir ? Herkesin ilgi alanları farklı, herkesin yapmak istediği bir iş, bir meslek var. Gidip ayırt etmeksizin bütün herkese kodlama öğretirsen, şuan liselerde verilen eğitimden zoraki ve gereksiz eğitimden farkı olmaz.

Bana kalırsa Türkiye'nin her yerine bir kurs açılmalı. Şuan 24 yaşındayım ve ilerde halim vaktim el verirse yaşadığım bölgede, kasabada ücretsiz kodlama dersleri veren dershane yapısı bir merkez açmak istiyorum. Hatta iş adımlarından, büyük markalardan yardım talep ederek Türkiye'nin bir çok bölgesinde böyle merkezler açılmalı.

Büyük katılım olabilir diye düşünüyorum hemde, ilgisi olan kişileri küçük yaşta keşfedebilir ve onlara düzgün, planlı bir eğitim verilebilir. Çünkü bu alanda ciddi eksiğimiz var. Bizde yazılımcıların sayısı az ve kimse kendini geliştirmeyi düşünmüyor, en kısa zamanda öğrendiği şeylerden paza kazanmaya çalışıyor, üstüne bir şeyler katmaya çalışan kaç kişi var ?

Vakti olmayana özet: Zorunlu olmasın, gönüllü olsun. Okullarda değil, dershane tarzı yerlerde ücretsiz olarak, katılan öğrencilere öğretilsin.
    SwoRd jasberk

kişi bu mesajı beğendi.

HeadCMoon HeadCMoon WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 24.03.2016
    • Yaş/Cinsiyet 38 / E
    • Meslek Grafiker
    • Konum Mersin
    • Ad Soyad S** U**
    • Mesajlar 364
    • Beğeniler 155 / 154
    • Ticaret 12, (%100)
    Arkadaşlar zaten yavaş yavaş öğretmenler arasında da uyanış başladı. Okulların çoğunda Stem, Ardinio, Microbit gibi uygulamalarla temel kodlama öğretiliyor.

Biz geçen 2 ay içinde kurslar alıp projeler yazmaya başladık. Daha önceki konularımda grafik ve yazılım istediğim web sitesi teklifi, kodlama temelli bir eğitim platformu içindi. Projesi yazıldı, teklifleri aldık ve gönderdik. Eğer kabul edilirse Akdeniz bölgesi başta olmak üzere tüm Ülke genelinde bir kodlama+kütüphane sitesi kuracağız.

Ayrıca bu konuyla alakalı, sadece Tim amca değil, hemen her teknoloji platformu bu konulara destek oluyor. Code.org sitesiydi sanırım, sayfanın altına bakarsanız kimlerin destek olduğunu görebilirsiniz.
    SwoRd

kişi bu mesajı beğendi.

Stores Stores WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 30.03.2017
    • Yaş/Cinsiyet 27 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Hatay
    • Ad Soyad A** T**
    • Mesajlar 1500
    • Beğeniler 75 / 531
    • Ticaret 55, (%98)

hsntngr adlı üyeden alıntı

Herkes kodlama öğrenmek zorunda değil. Doktor olacak adama gidip kodlama öğretmenin ne gibi bir faydası olabilir ? Herkesin ilgi alanları farklı, herkesin yapmak istediği bir iş, bir meslek var. Gidip ayırt etmeksizin bütün herkese kodlama öğretirsen, şuan liselerde verilen eğitimden zoraki ve gereksiz eğitimden farkı olmaz.

Bana kalırsa Türkiye'nin her yerine bir kurs açılmalı. Şuan 24 yaşındayım ve ilerde halim vaktim el verirse yaşadığım bölgede, kasabada ücretsiz kodlama dersleri veren dershane yapısı bir merkez açmak istiyorum. Hatta iş adımlarından, büyük markalardan yardım talep ederek Türkiye'nin bir çok bölgesinde böyle merkezler açılmalı.

Büyük katılım olabilir diye düşünüyorum hemde, ilgisi olan kişileri küçük yaşta keşfedebilir ve onlara düzgün, planlı bir eğitim verilebilir. Çünkü bu alanda ciddi eksiğimiz var. Bizde yazılımcıların sayısı az ve kimse kendini geliştirmeyi düşünmüyor, en kısa zamanda öğrendiği şeylerden paza kazanmaya çalışıyor, üstüne bir şeyler katmaya çalışan kaç kişi var ?

Vakti olmayana özet: Zorunlu olmasın, gönüllü olsun. Okullarda değil, dershane tarzı yerlerde ücretsiz olarak, katılan öğrencilere öğretilsin.

Merhaba. Söylediklerinizde sonuna kadar katılıyorum. Ben yazılım konusunda kurslara gitmek istedim küçük yaşlarda fakat kurs ücretleri çok yüksek oldugundan dolayı gidemedim.(ucuz olan kurslarda aşırı dandikti. 1 ay denediğim bir kurs olmuştu.)

Şuanda tıp okuyorum. İlgin varsa ne iş yaptığının pek bir önemi kalmıyor. İleride bundan 2-3 yıl sonra doktor olduğumda da belki bu sektöre devam edebilirim. Ama küçük yaşlarda bu işlere yönelmek isteyen insanlar için dediğiniz gibi ücretsiz olmasa bile uygun rakamlarda olan kurslar mükemmel bir etki yaratabilir. Umarım hayalinizi gerçekleştirirsiniz.

hsntngr hsntngr Kontör at Kullanıcı
    • Üyelik 21.09.2016
    • Yaş/Cinsiyet 30 / E
    • Meslek Full Stack Developer
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad H** T**
    • Mesajlar 1155
    • Beğeniler 99 / 327
    • Ticaret 3, (%100)

Stores adlı üyeden alıntı

Merhaba. Söylediklerinizde sonuna kadar katılıyorum. Ben yazılım konusunda kurslara gitmek istedim küçük yaşlarda fakat kurs ücretleri çok yüksek oldugundan dolayı gidemedim.(ucuz olan kurslarda aşırı dandikti. 1 ay denediğim bir kurs olmuştu.)

Şuanda tıp okuyorum. İlgin varsa ne iş yaptığının pek bir önemi kalmıyor. İleride bundan 2-3 yıl sonra doktor olduğumda da belki bu sektöre devam edebilirim. Ama küçük yaşlarda bu işlere yönelmek isteyen insanlar için dediğiniz gibi ücretsiz olmasa bile uygun rakamlarda olan kurslar mükemmel bir etki yaratabilir. Umarım hayalinizi gerçekleştirirsiniz.

Seçme şansı olanlar için söyledim. Mesela çevremdeki insanların çoğu farklı meslekler ile uğraşıyor ve bir çoğu mesleklerini, işlerini seviyor. Hatta ben bu tarz işler ile uğraştığımda bana söyleniyorlar, gül gibi mesleğin var neden böyle şeyler ile uğraşıyorsun diye.

Bu arada bende avukatım, gerçi stajyerim ama yapacağım iş belli en azından. Zamanında böyle kurslar olsa ve gidebilme şansım olsaydı kesinlikle şuan bu işi yapıyor olmazdım.

Daha çok kendi tecrübelerime ve çevremdeki insanlara dayanarak söyledim

Sky4Life Sky4Life www.satisdukkani.com Kullanıcı
    • Üyelik 04.11.2016
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek Bilgi İşlem Sorumlusu
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad R** D**
    • Mesajlar 473
    • Beğeniler 127 / 229
    • Ticaret 7, (%100)
    Ben Yoruldum Hayat Gelme Üstüümeee...

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al