wmaraci reklam
lidertakipci

Şahıs şirketi hk.

25 Mesajlar 2.919 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

berkangndz berkangndz Php & Swift Developer Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek .
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 366
  • Beğeniler 175 / 87
  • Ticaret 7, (%100)

Kotil adlı üyeden alıntı

Zaten bunu düşünme sebebim tema veya başka bir şey satışı yaptığım zaman warez olarak ortaya çıkaranlar olacaktır. Bunlara karşı yasal olarak vergi kaçırıyor değil de vergisini veriyor olarak gözüküp oradan sorun yaşamamak.

yanlış hatırlamıyorsam 29 yaşından küçük şahıs işletmesi kuranlara 75k ya kadar vergi indirimi mevcuttu bir araştırmanı öneririm.

wmaraci
reklam

CoolDad CoolDad ⚡ Backlink & SEO ⚡ Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Esnaf
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 314
  • Beğeniler 64 / 150
  • Ticaret 12, (%100)

Karikatürname adlı üyeden alıntı

Bir muhasebeci olarak yanıtlayayım;
Öncelikle tek bir vergi türü yok, bir kaç çeşit vergiye tabii olursunuz işletme (şahıs şirketi) kurduğunuzda. Şahıs şirketi kurmaktan kasıt işletme hesabı diye düşünerek yazıyorum, yoksa artık tek sahibi olan A.Ş. dahi kurulabilir.
İşletmelerin tabi olduğu 3 çeşit vergi vardır, KDV, Gelir vergisi ve stopaş.
1- KDV yurt içinde sattığınız mal ve hizmet tutarının %18'i kadardır. Bazı ürünlerde KDV oranı değişebilir. Örn. gıda vb. KDv ödemesi şu şekilde hesaplanır; ay içinde yaptığınız giderlere ödediğiniz KDV'ler ile yaptığınız satışlardan tahsil ettiğiniz KDVler karşılaştırılır, eğer tahsil ettiğiniz KDV fazla ise bu tutar devlete ödenir, ödediğiniz tutar fazla ise bir sonraki aya devreder.
2- Gelir vergisi yıllık kazanca göre 4 dilim halinde geçici vergi ile hesaplanır. Ocak ayından başlamak üzere her 3 ay bir dönem kabul edilir. O üç aydaki geliriniz ve gideriniz karşılaştırılır, geliriniz fazla ise vergi çıkar, gideriniz fazla ise zarar edersiniz, ve zarar sonraki dönemlere yine - (negatif) bir tutar olarak devreder, sonraki dönemlerde yapacağınız kardan düşülür. Şahıs işletmeleri için gelir vergisi dilimleri vardır, kar tutarınız hangi dilimde ise ona göre vergi ödersiniz. 12.600' tl ye kadar olan kardan %15, fazlasından %20 vergi ödersiniz. Kar arttıkça oran da artar, oranları "2017 vergi dilimleri" yazıp aratırsan görebilirsin.
3- Stopaj yani muhtasar vergi ise, personel çalıştırman durumunda personelin gelir vergisi kesintisinden, işyeri kira ise kira tutarı üzerinden %20 oranında hesaplanan stopajdan, muhasebeci, avukat, mimar vb serbest meslek erbabının sana düzenlediği serbest meslek makbuzlarındaki tutarların %20 kesintisinden oluşur, üç ayda bir beyan edilip ödenir. Yakında stopaj aylık olacak herkese zorunlu.
Ana vergiler bunlar. Bir de her beyanname için damga verigisi ödenir. Her ay vereceğin KDV için 33,90, üç ayda bir vereceğin stopah (muhtasar) için 33,90, 3 ayda bir vereceğin gelir geçici vergi için de 55 lira civarında bir damga vergisi var. Yılda bir yıllık vergi beyannamesi var, onun da60-70 civarı, tam hatırlayamadım şimdi.
SSK'lı çalışanın olursa onun sigortasını da ödeyeceksin, sigortaya vereceğin her bildirge için de aylık 25 lira civarında damga vergisi var.

Bağkur oloayı zorunlu değil, eğer başkaca bir sosyal güvencen yoksa o zaman zorunlu. Yani sen aynı zamanda başka bir yerde sigortalı çalışıyorsan bağkur mecburiyetin yok.

Vergi mükellefi olan her bireyin Bağkur zorunluluğu var diye biliyorum. Yanlışın olmasın kardeşim?

Slowhand Slowhand www.teknikyazilim.com Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Yazılım, Firma sahibi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 7 / 2
  • Ticaret 0, (%0)

CoolDad adlı üyeden alıntı

Vergi mükellefi olan her bireyin Bağkur zorunluluğu var diye biliyorum. Yanlışın olmasın kardeşim?

Başka bir iş yerinde sigortalı olarak gözüküyorsanız BağKur'a gerek kalmıyor. Bu şartın sağlanmadığı durumlarda BağKur gerekli. Tabi onu da öteleme şansı var ama bu sefer de sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsunuz.

Karikaturname Karikaturname WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 465 / 297
  • Ticaret 1, (%100)

CoolDad adlı üyeden alıntı

Yok kardeş, muhasebeciyim diye özellikle belirttim, sigorta varsa bağkura gerek yok. Eğer sigorta çıkışı verilirse çalıştığı yerden, o zaman bağkura bildirip bağkur kaydı yapması lazım. Yapmazsa zaten ileride SGK görüyor, geriye dönük prim tahakkuk ettiriyor yine.

Ağacı Sev Yeşili Koru Ayıyı Öp!
wmaraci
wmaraci

zyx zyx bn Msa gbi drenrkn Ra’lra Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek N/A
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Z** B**
  • Mesajlar 418
  • Beğeniler 137 / 133
  • Ticaret 11, (%100)
http://belediyecoplugu.com/sahis-sirketi-nasil-kurulur/

inceleyebilirsiniz.

selcuksofta selcuksofta Bronz Üye
  • Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)

darkknightt adlı üyeden alıntı

vergi konusu hizmet verecekseniz sabit %18'dir, ürünlerin normal kdvsi ne ise onlar sabit kalır şahıs şirketi bunu etkilemez; bunun dışında gelir vergisi var ki bunun belirli kademeleri var %30'lara kadar çıkıyor. burada yıllık ciroya göre ltd daha karlı olabilecek durumlar var.
muhasebe konusu bilginiz varsa kendiniz tutabilirsiniz dışarıdan hizmet almak zorunda değilsiniz.

Kardeşim kendi muhasebenizi kendiniz tutamazsiniz, dışarıdan hizmet zorunlu.

• Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)

Kotil adlı üyeden alıntı

Metaphor Hocam maksatım tema vs satışlarda yasal hak talep edebilme vergi ödemeyince sorun oluyor. Yani bağkur vs gerekmiyor benim için şöyle düşünelim şirketim olacak ama ben başka yerde sigortalı olarak çalışacağım. Yani şirket maksat resmi ve vergi için.

Eğer çalıştığınız SSK li ise bir gün bile ara verirseniz otomatik Bağkur kaydı açılır
Kotil

kişi bu mesajı beğendi.

DesignTr DesignTr HODL ! Kullanıcı
  • Üyelik 19.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yatırımcı, Grafik Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1217
  • Beğeniler 99 / 373
  • Ticaret 6, (%100)
Karikatürname detaylı anlatım için çok sağolun hemen bir şirkey açıyorum :)
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

Yazdıklarım kendi düşüncelerimdir, yatırım tavsiyesi değildir.

darkknightt darkknightt WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** C**
  • Mesajlar 1132
  • Beğeniler 72 / 318
  • Ticaret 1, (%100)

selcuksofta adlı üyeden alıntı

Kardeşim kendi muhasebenizi kendiniz tutamazsiniz, dışarıdan hizmet zorunlu.

neden dışarıdan zorunlu? kendi muhasebisini kendi içinde tutan birçok şirket var
selcuksofta

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)

darkknightt adlı üyeden alıntı

neden dışarıdan zorunlu? kendi muhasebisini kendi içinde tutan birçok şirket var

kanun böyle emrediyor. ama yine de açıklayayım:

kendi muhasebesini kendi içinde tutuan şirketler iki seçenek ile tutabiliyor.

1- kendi içinde sgk'lı mali müşavir çalıştırıyorlar (siz mali müşavirseniz sorun yok)

2- dışarıdan mali müşavir zorunlu olmak kaydı ile, yani mali müşavirin denetiminde içeride kendi muhaebenizi tutabiliyorsunuz ( bu zaten en çok tercih edilen sistemdir, ama bilinen aksine bu hizmet daha pahalıdır.)

verdiğim bilgi % 100 doğrudur, için rahat olsun...

İyi forumlar
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al