Bu konuda Bulut Sunucu Nedir başlıklı bir yazı yazmıştım okumak isterseniz.

Sorunuza gelirsek, ülkemizde malesef maddi çıkar sağlamak için firmalar üçkağıt ve **************lıktan geri durmuyorlar. Bulut Sunucu, xcloud, ycloud, bilmem ne cloud adları altında sözde Bulut sunucu satıyorlar fakat aslında bulut ile alakası olmayan VPS ve VDS lerin biraz süslenmiş halini insanlara bulut sunucu diye satıyorlar. Bu sitede üyeliği olan bir çok firma bile bunu yapıyor. Bunun aslında sorumlusu birazda bilinçsiz kullanıcılar. Araştırmadan, soruşturmadan firmaların uydurma ve abartma reklamlarına kanarak bulut sunucu aldıklarını sanıyorlar fakat aldıkları şey sadece bir vps oluyor. Cloud teriminin başına x ekleyip "xCloud'u biz geliştirdik" diyen çok tanınmış firmalar dahi var malesef halbuki tek yaptığı vps sunucuya gösterişli bir panel tasarımı.

Çakma bulut sunucu satan bazı firmalar:
Natro
Turhost
ihs

Bulut sunucu ile sıradan VPS paketlerini ayırt etmeniz için gerçekte bulut sunucuda bulunması gereken başlıca özellikler.

- Yapılandırma kullanıcının kontrolündedir.
- Ücretler saatlik olarak hesaplanır ve kullandığın kadar öde sistemi ile çalışır.
- Anlık olarak saniyeler içerisinde iletim sistemi değiştirilebilir.
- Anlık olarak saniyeler içerisinde hiç bir veri kaybı olmadan yada taşıma yapılmadan sunucu özellikleri artırılabilir.
- Kesinti, arıza ve veri kaybı ihtimali 1% den bile düşüktür. Firma sorumluluğu kabul etmelidir.

Gerçek Bulut Sunucu almak istiyorsanız aşağıdaki firmaları denemelisiniz. Bu sayede 0 kesinti ve 0 veri kaybı ile çalışabilirsiniz.

digitalocean (burada 10$ hediyeli reflinkim var)
rackspace
cloud.google
amazon
ovh

bu arada konu biraz eskiymiş fakat bu kadar yazıyı tekrar silmek istemedim.