KDOGAN adlı üyeden alıntı

Merhaba, umarım vaktiniz vardır. Ben de birkaç soru eklemek isterim. Tabii cevaplarsanız sevinirim :)

Bir yayınevi açmak istiyorum. Eticaret yaparak kitap satışına girişeceğim. Kendi yayınladığım kitapları kendi eticaret sitem üzerinden satmak istiyorum. Yazılımcı, sunucu güvenliği, tasarım, SEO vb. her şey hazır. Kendi markamızı büyütmek gibi bir hayalimiz var. Fakat bunun için hala beklemekteyiz. Bu noktada takıldığımız noktalar şunlar:

1- Şahıs şirketi nereden açılır? Aktif olması ne kadar sürer?

2- Yaşım 22, gelir vergisi ödeyecek miyim?

3- Kitap vergisi ülkemizde %8 diye biliyorum, doğru mudur?

4- Sigorta ödemesinden muaf olmanın tek yolu şirketi emekli birinin üzerine mi açmaktır, yoksa sizin de dediğiniz gibi yaşım genç olduğu için sigorta olayından sıyrılabilir miyim?

5- Stopaj tam olarak nedir? Ödenecek tutarı nasıl belirlenir?

Son olarak, bütün bunlar dışında benim aylık giderim net olarak ne kadar olur diye hesaplamaya çalıştığım için bu tür soruları size yönelttim. Çünkü gelir ve gider tablosunu iyi hesap etmediğimiz sürece batacağımızı biliyorum. :)

Bu arada sizinle çalışmak isteriz.

1- Şahıs şirketi nereden açılır? Aktif olması ne kadar sürer?
CEVAP: Şahıs şirketi acmak icin önce SMMM ile iletişime gecmeniz gerek bu kişi yakınlarınızda veyada başka ilde olması fark etmiyor sadece işinizi zorlaştırıyor ve oldukca yaygın bi meslek haline geldi cevrenizde karşılaşabilirsiniz tavsiyem cevrenizdeki insanların referans oduğu SMMM ile calışınız '' Aktif olması max 5 gün aktif olma süreci bulunduğuz yerin vergi dayresine SMMM niz ile giderek dilekce veriyorsunuz gerekli evraklerı SMMM niz size söyler acılış dilekcesini verdikten sonra kira kontratındaki adrese memurlar gelerek kontrol ederler eğer kapalı görürde sizlere ulaşamazlarsa yoklama olumsuz tutulup tekardan dilekce vermek zorunda kalırsınız bu yüzden memurlar gelene kadar işletmenizde sabit 1 kişi kalmalıdır eğer bu kişi ben burda calısıyorum derse otomatikmen sigortasınu başlatırlar

2- Yaşım 22, gelir vergisi ödeyecek miyim?
cevap: evet ödeyeceksiniz tahminimce bu aralar ofis dışı uğratığım icin gelen güncellemeri takip edemiyorum

3- Kitap vergisi ülkemizde %8 diye biliyorum, doğru mudur?
cevap : bu zamana kadar hiz kitapcı dükkanına sahip mükellefimiz olmadı ama %18 kdv yi ödeyeceksiniz

4- Sigorta ödemesinden muaf olmanın tek yolu şirketi emekli birinin üzerine mi açmaktır, yoksa sizin de dediğiniz gibi yaşım genç olduğu için sigorta olayından sıyrılabilir miyim?
cevap: eğer başka yerde sigortalıysanız kendi üzerinize acınız ozaman sigortadan muaf olursunuz ama dediğimgibi memurlar geldiğinde orda siz durmuysanız diyeceği kelime '' ben abisiyim arkadasıyım burda calışmıyorum malzeme almaya gitti 2 3 saate gelcek diyip sigorta dosyasını acmazlar böyleikle sigorta olayı ortadan kalkar ama siz kendinizi bağkurlu yani işveren yaparsanız bunu yarısını devlet ödüyor yarısını siz 1 yıl boyunca sanırsam

5- Stopaj tam olarak nedir? Ödenecek tutarı nasıl belirlenir?
cevap: stopaj bulunduğunuz yer eğer kiraysa öreğin aylık 1000 tl kira bunu 3*1000:3000 3000 %20= 600 tl 3 ayda ödeyeceiğiz stopaj bunu yeri kiralarken mal sahibiyle konusup kira kontratına 1000 tl değilde 200 tl yazmasın söyleyin böylelikle 200*3: 600 600%20 120 tl civarı yapıyor sanırsam 600-120=480 tl kardasnız her 3 ayda bi bunu üstüne kdv ekleniyor her 3 ayda bi 2 adet kdv ödersiniz yani 35+35+35+35:140 tl + buna gelir vergisi eklenir buda sattığınız ürüne bağlı min 100 de onu hesaplayalım
mini mum tutar
3 aylık

1:stopaj 120 tl
2 kdv 140
3 glv 100
4m.ücreti 150

toplam 510 tl bu tutar 3 aylık muhsabe giderinizz mini mum fiyattır

yazım hatası yapmısımdır kusura bakmayın