Öncelikle merhaba hocam,

Yaklaşık 8 yıllık bir programcıyım, 5 yıldır linux, 2.5 yıldır mac os kullanıyorum (evimde hala bir linux bilgisayar var ve kabuk yazılımı yapmayı bence çok seviyorum), öncesinde ise 3 yıl kadar da windows kullandım. İlk windows tabanlı bir dil olan ASP ile başladım. Sonra php, python gibi dillere merak sardım, yetmedi linux üzerinde kabuk yazılımları firewall temalı sh'lar yazdım. Çok fazla açık kaynak çalışmam olmadı( windows tabanlı başlamanın zararı diyorum kendi adıma ) ama son dönemlerde buna önem veriyorum.

Sana tavsiyeme gelecek olursak,
* herhangi bir runtime change özelliği olan bir dil ile başlaman (NodeJs, python vb).
* sistemin bir kez çalıştıktan sonra mükemmel döngü üzerinde durmaksızın devam etmesini sağlayan algoritmaları okuman önemli
* kabuk yazılımları için sh yapısını incelemen, ek 1 de benim baslarken oluşturduğum başlangıç seviyesinde bookmark listem var, bunları arayıp bulman gerekli.
* kod okumalısın, sorun çözmelisin..
* Bol bol pratik yapmalısın. ( bunun için github da issue'lara çözümler bulmaya çalışmak güzel bir yöntem. )
* Temiz kod hakkında bolca makale okumalısın.
* Sistem güvenliği hakkında detaylı seviye bilgiler edinmen gerekli,
* Çökmüş sistemler ile ilgili makaleler var onları gerekirse ezberlemek nedenlerini anlaya bilmen gerekli.
* Bunun dışında saldırılara dayanmış sistemlerin raporlarını okumalısın ( tarihin en büyük saldırısını atlatan githubun yayınladığı raporlar gibi yada daha detaylıları )

*** bu liste çok uzayacak :) şimdilik burada bitiriyorum.

benden bir soru: Elindeki makinanın düğmesine bastığında çalışan ilk komut nedir ?

Sloganın şu olmalı : Çok oku, çok düşün, temiz kod yaz.

- ek 1 bookmarks

iyi geceler,
iyi forumlar.