wmaraci reklam
lidertakipci

Drone tavsiyesi, fiyat performans olarak en iyisi?

9 Mesajlar 1.681 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Merhabalar, drone almaya niyetlendim. Biraz araştırdığımda drone sektörünün lideri ve en iyisi Dji marka olduğunu gördüm fakat fiyatları biraz pahalı.

Full hd çekim yapabilen Dji Spark var, fiyatı 1500-3000 tl arası değişiyor ekstra batarya vs. ile birlikte.

Bir de şuan fiyat performans olarak piyasanın en iyisi olarak gösterilen Dji Mavic var. Pro modeli 6-7 bin liraya kadar çıkabiliyor. En düşük fiyatı ise 4 bin lira civarı.

Bunlara alternatif önerebileceğiniz var mı? Ya da 4-5 bin lira verip Mavic Air mı almalıyım sizce? Hobi amaçlı kullanacağım. En fazla Youtube'a video atarım. Onun dışında bir amacım yok.

Mavic Air full paketlisi 5.000 lira: https://www.hepsiburada.com/dji-mavic-air-fly-more-combo-arctic-white-p-HBV00000AQU4I

Mavic Air normal paket 4.000 lira: https://www.hepsiburada.com/dji-mavic-air-drone-onyx-black-p-HBV00000AQU4G

wmaraci
reklam

Roycolt Roycolt Let's begin! Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 252 / 380
  • Ticaret 28, (%100)
Bende sizin gibi yakın bir zamanda Drone alacağım. Bende araştırıyorum umarım güzel tavsiyeler gelir. Ayrıca belirtmek isterim Drone almadan önce yanlış bilmiyorsam bulunduğunuz bölge karakolundan belge almanız gerekiyor. Aksi takdirde emniyet güçleri tarafından Drone havada iken etkisiz hale getiriliyor. Sonra verdiğiniz para çöp olmasın hocam :)

• Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Roycolt Youtube'da 30'a yakın yerli video izledim. 500 gram'a kadar kayıt ettirilmesine gerek yokmuş. Mavic Air'ı düşünmemin bir sebebide bu. Mavic pro 500 gram'dan fazla. Air ise 470 gram. Sadece Air'a özel olan 2-3 modda beni çok cezbetti. Ama fiyat konusunda halen düşünüyorum. 2.el 3500 lira civarına var fakat insan güvenemiyor nasıl kullandıklarını bilemiyoruz.

Özellikle şu arkadaş Mavic Air için çok güzel inceleme videosu yapmış. Birde Spark videosu vardı onu da izledim. Spark'ı satıp bunu almış. Spark sinyal kalitesi vs. açısından yetmiyor vs. diyorlar.

Roycolt

kişi bu mesajı beğendi.

MtnOzd MtnOzd RIS / PACS Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Ris PACS Admin
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 24 / 78
  • Ticaret 19, (%100)
Merhaba hocam :) Bende Spark ve Mavic Pro var.
SPARK : 500 gramın altında olduğu için sivil havacılığa kayıt yaptırmadan kullanabiliyorsun. Görüntü kalitesi tatmin edici düzeyde güzel (Android tabanlı bir telefonda daha güzel, sebebi IOS tabanlı telefonlarda ios ekran kartını DJI GO 4 programı ile paylasmadığı için dronu ne kadar uzaklaştırırsan o kadar görüntü yavaslıyor. Bunu jailbreak ile ekran kartını kullanıma izin verirsen sorun olmuyor. Ancak android tabanlı telefonlarda böyle bir sorun yok zaten ekran kartını paylaşıyor.) yabancı forumlarda ve youtube'da iphonedo kanalında çok aradım ve takip ettim :)
bunlar dışında pili 15-16 dakika havada kalacak şekilde. tabi hızlı modda kullanırsan bu biraz daha azalıyor.

MAVİC PRO : Spark + Spark olarak düşün :) 2 kattan fazladır belki de kalite farkı. hem görüntü hem uçuş zamanı olarak. tam dolu bir pil ile 24-25 dakika havada kalabiliyor. Mavic 500 gramın üzerinde olduğu için sivil havacılığın internet sitesinden kayıt edip daha sonra çıktısını alıp onu da sürekli yanında taşıman gerekli. ehliyet gibi düşünebilirsin.

Benim fikrimce bütcen var ise mavic'den aşağıya inme derim :)

Birde şunu söylemek istiyorum; almadan önce internetten uçuşa yasaklı bölgeleri araştır ve eğer youtube üzerinden birşeyler yapmak için alıcaksan daha detaylı araştır derim :) çünkü çoğu alanda harita kısıtlamaları var (örneğin stadların etrafına istesen de cihazı sokamıyorsun drone havalanmıyor, bunun dışında askeri bölgelerin 250 metre yakını olan yerlerde kısacası dronun GPS'inde kırmızı alan olan yerlerde cihaz uçmuyor bile :) Bunun dışında da kurallarla yasaklanan yerler var örneğin Eskişehir'deki Masal Şatosunu çekerken güvenlik kovaladı zorla videoyu sildirmeye çalıştı :) İstanbuldaki Atatürk arboretumu'nda yine güvenlikler cihaza el koymaya çalıştı vs vs :)

bu ufak detayları araştırarak karar vermeni tavsiye ederim. Ama eğlence yönünden bakarsak da aşırı zevkli birşey. özellikle denizin üzerinde uçurarak şehir manzarası çekimleri aşırı güzel oluyor :)
cooper

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
MtnOzd Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. iOS için jailbreak ile kullanmak lazım o zaman. Dediğiniz gibi uçuşa yasaklı alanlara biraz baktım. Zaten toplu alanlarda uçurmayı düşünmüyorum, mangal piknik alanları, toplumdan uzak yerlerde uçurup hobi olarak kullanmayı düşünüyorum. Mavic Air için izledim videolarda kayıt ettirilmiyor dendiği için Air düşünüyorum.

Pro daha iyi galiba ama Air'da olup Pro'da olmayan 2-3 mod var diyordu bir videoda. Astroit mi öyle bir mod Pro'da var mı acaba? O çok hoşuma gitti. :) 2 gündür araştırıyorum bakalım hayırlısı.
MtnOzd

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Ris PACS Admin
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 24 / 78
  • Ticaret 19, (%100)
cooper Aynen hocam aradaki mod farkları kağıt üzerinde 2-3 tane falan. Ancak görüntü farkı varmıdır onu bilmiyorum. Almadan önce bende çok araştırmıştım. Ancak aldıktan sonra araştırmayı bıraktım o yüzden air'ın durumunu bilmiyorum.

Youtube'da yabancı bir kanal ama iPhonedo kanalını tavsiye ederim. Çok güzel incelemeleri ve testleri var. Hatta karşılaştırma videosunu buradan izleyebilirsin.

cooper

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
MtnOzd Bunuda izledim hocam Pro ile Platinum karşılaştırmış. Kamera farkı yok, anladığım kadarıyla Pro'da daha gelişmiş ekstra modlar varmış ama Air'dakiler benim gibi hobi için kullanacak birisi için fazlasıyla yetiyor. Bir sitede şöyle yazıyor:

Neden Mavic AIR?

Kamera ve çekim kalitesi 12Mp ve 4k olması ile Mavic Pro ile aynıdır.
Mavic AIR Fiyatı bakımından Mavic PRO'ya göre daha hesaplı olacaktır.
Ayrıca Mavic AIR Türkiye için önem arz eden 500 gram sınırının altında!
Mavic AIR 430 gram olması sebebiyle her hangi bir yasal zorunluluk veya sorumlulukda getirmemektedir.
Mavic Pro' da sadece önde bulunan engel sensörü ise Mavic AIR 'de 3 yönde de bulunmaktadır.
Bunun gibi bir çok artısı olan Mavic AIR hobi veya profesyonel kullanım için doğru bir seçim olabilir.

Alternatif daha uygun fiyata iyisini bulamayacağım herhalde, Xiaomi felanda varda pek içime sinmedi açıkçası. Almışken en iyisini alayım. Teşekkürler değerli yorumlarınız için. :) 1-2 aya kadar almış olurum, burada da paylaşırım.
MtnOzd

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Ris PACS Admin
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 319
  • Beğeniler 24 / 78
  • Ticaret 19, (%100)
cooper 500 gramın altında olması tabiki iyi birşey ancak şöyle de düşün, Türkiye'deki güvenliklerin %50si drone nedir bilmiyor, Bilen %50'ninde bu 500 gram mevzusundan haberi yok. Hatta güvenlikleri geçtim çoğu karakoldaki polisin bile bundan haberi yok :)

o yüzden öyle bir durumda hertürlü karakolluk oluyorsun :) şahsen ben 370-400 gramlık spark'la karakolluk oldum. İkna edene kadar da göbeğim çatladı :)

Ancak şu da var; cihazın ağırlığı ne kadar fazlaysa havalandıkca rüzgar akımına karşı koyması da o kadar iyi oluyor. Yani ben şu anda alacak olsam gram olayına takılmazdım. Havadayken cihazın 500 gram mı yoksa 1kg mu olduğunu zaten seçemiyorsun. Yere indirdikten sonrada zaten sivil havacılık kayıt belgen varsa sorun olmuyor. Hatta şunu da belirteyim 1 tane spark'ım 16.kattaki evin balkonundan uçurduktan sonra hava akımına kapılarak kayboldu GPS'i çalışmamış bu yüzden bulunamadı :) daha sonra firma ile yazışmalarımdan GPS'in bozuk olduğunu kabullendiler ve sıfır pakette yeni bir cihaz gönderdiler :)

Alacağın yer de çok önemli, ben HERİGO sitesinden almıştım. sağolsunlar bu sorunumda çok yakından ilgilendiler ve cuma günü yaşadığım bu sorun ile ilgili pazartesi günü firma dönüş yaptı ve drone gönderdi.
cooper

kişi bu mesajı beğendi.

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)
bende almayı düşünüyorum da yuneec'ler var h520 modeli gayet güzel duruyor phantomlar var phantom 4 de baya iyi şu siteden baktım https://www.bilgiseyrim.com/2018-en-iyi-drone-marka-ve-tavsiyesi/ özellik arasında fazla bir fark yok bir kaç iyileştirme haricinde phantom 2 zaten piyasada yok 3 var fakat yuneecte iyi gibi kararsız kaldım

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al