wmaraci reklam
lidertakipci

Dolar 4 lira oldu. Benzin 6 lira oldu. Ne olcak bizim halimiz?

37 Mesajlar 4.452 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Heisenberg0133 Heisenberg0133 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Jr. Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 768 / 377
  • Ticaret 14, (%100)
Dünya ekonomisi genel anlamda sıkıntı çekiyor, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 2008’den daha kötü küresel bir kriz bekliyorum. Ayrıca şuan ki piyasada dolar karşısında değer kaybetmeyen tek para birimi sterlin, sadece bizim Türk Lirasına özgü bir değer kaybı yok yani. Şuan avrupa’nin bu günlerde fazla sıkıntı çekmemesi zamanında sömürgelerinden kazandıkları kaynaklarını yemesidir, ayrıca avrupa merkez bankası zor durumda kalınca hiç yoktan milyar eurolar bastığını hatırlatayım (isteyen olursa araştırabilir bu konuyu) ancak elbet bu sömürgelerden kazandıkları kaynaklar tükenecek ve onları hiç yoktan bastıkları hayali milyar eurolarda kurtaramayacak. Şuan zaten ufak bir araştırma ve günlük haberleri ( Yurtdışı kaynaklı yabancı haber ajanslarını ) takip ederek aslında onlarında yavas yavaş ne kadar zor duruma girmeye başladığını anlayabilirsiniz. Nacizane tavsiyem bu zamanda kimsenin döviz üzerinden borçlanmaması, sadece döviz olarak değil TL olarakta büyük borçların altına girilmemeli. Önümüzdeki günler çok sancılı geçecek çünkü, Eğer yatırım düşünüyorsanız döviz yerine altına yönelin. Tarihin hiçbir döneminde altın sahibini üzmemiştir, savaş ve küresel krizlerde dahil. Altının güvenli liman olması sözleri biraz klişe gelebilir ancak bu konuyuda her ülkenin son zamanlarda altın stoğunu ne kadar hızlı bir şekilde arttırdığını istatistiklere bakarak anlayabilirsiniz.

Önemli not; Eğer ülkeler altın rezervlerini hızlı bir şekilde arttırmaya başladıysa küresel bir ekonomik kriz veya savaş zamanı yaklaşmış demektir. Tarihte örnekleri çoktur ve Tarih tekerrürden ibarettir
umayya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

TecnoLobi TecnoLobi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 943
  • Beğeniler 121 / 134
  • Ticaret 5, (%100)

millertekadam adlı üyeden alıntı

Hocam allah aşkına bizim dolarla ne işimiz olur? Markete gidince dolarlamı alışveriş yapıyoruz? Hayır Tl kullanıyoruz ee o zaman bizene doların yükselmesinden

Aldiginiz telefonlar aldiginiz bilgisyarlar ve parcalari aldiginiz mazot benzin aldiginiz sarz makinlari aldiginiz usb kablosu bile dolar kuru ile satiliyor imalatcilarindan = ZAM

5 sene once 2000 dolar ile tatile gelen yabancilar şimdi 500 dolarla geliyorlar

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Petrol globalde aslında ucuz. Bakın şu brent petrol grafiği:

2008'de 140 doları görmüş, şu an 67.

Dolar ise global para birimlerine karşı 2017'den beri tepkisiz şekilde düşüyor, TL karşısında artması sizi şaşırtmasın. Dolar endeksi grafiği:

Özetle, bunlar daha iyi günlerimiz. Dolar ve petrol hala çok ucuz. Globalde petrol 100 dolar, Dolar Endeksi de 100 seviyelerine çıkarsa dolar 6 TL, benzinin litresi 12 TL olabilir. Bunlar uçuk tahminler değil.

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Sadece şunu söyleyeyim, Girdiğimiz Suriye'nin lirası 2 Mart'ta 0,0074 TL idi, yani 135 SL=1 TL bugün bu rakam 0,0078, yani 128 SL=1 TL. TL karşısında Suriye Lirasının kazandığı değer %5 civarında.

Hiç diplomatik ilişkimiz olmayan ve yeni darbeden çıkan Mısır Lirası ise 0,2092 idi aynı tarihte. yaklaşık 4,78 ML=1 TL. Bugün ise bu rakam 0,2286 yani 4,37 ML=1 TL yani yaklaşık %9 değer kazanmış. Bu sadece 1 ay içerisinde gerçekleşen değişim.

Bu yüzden dolar da şurada şöyle yapıyor böyle ediyor diye düşünmeyelim. Bizim klasmanımızda olmayan ülkelerin paraları bile değer kazanıyor. Bu paralardaki 0, küsürata takılmayın. Bizim de önümüzde 6 tane 0 vardı ve attık. Bunlardan şimdiye kadar hiç 0 atılmadı.

Bir de her yer araba dolu diyen bir arkadaş var yukarıda, alıntı yapamadım kusura bakmasın. Herkes ne görmek isterse onu görür. Belli ki arabalara pek meraklı bir arkadaş. Ben her köşe başında dilencileri ve sokakta yatan çocukları görüyorum.

wmaraci
wmaraci

Emirhanc Emirhanc Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 73 / 74
  • Ticaret 16, (%88)
En genel yorumu yapayim hiç ayrıntıya girmeye gerek yok zaten arkadaslar ayrtintilari vermis doların ülkemiz için en büyük sorunu ülkemizin dış borçlarının dolar uzerinden odenmesi biz dün 1 odeyecekken su anda 4 oduyoruz aslinda odeyemiyoruz borcu surekli donderiyoruz borcu borçla kapatiyoruz bu durumda vatandaşı sıkıntıya sokuyor vergilerle bu durum duzeltilmeye calisiliyor. Neyse insallah 5 tl yi gecmez dolar. oda yeter bize.

flashoyun flashoyun Pagespeed Optimizator Kullanıcı
  • Üyelik 01.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Pagespeed Optimizator
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 127 / 185
  • Ticaret 20, (%100)

ProTogi adlı üyeden alıntı

YIL 2012 - ASGARİ ÜCRET : 701,14 TL
YIL 2012 - DOLAR KURU : 1.88 TL
YIL 2012 - ASGARİ ÜCRET İLE ALINABİLECEK DOLAR = 373 DOLAR

YIL 2018 - ASGARİ ÜCRET : 1.603,12 TL
YIL 2018 - DOLAR KURU : 3.99 TL
YIL 2018 - ASGARİ ÜCRET İLE ALINABİLECEK DOLAR = 401 DOLAR

2012 YILINA GÖRE 2018 YILINDA 28 DOLAR DAHA FAZLA ALIYORSUN

YIL 2012 - BENZİN FİYATI : 4.57 TL
YIL 2012 - ASGARİ ÜCRET İLE ALINABİLECEK BENZİN = 153 LİTRE

YIL 2018 - BENZİN FİYATI : 5,92 TL
YIL 2018 - ASGARİ ÜCRET İLE ALINABİLECEK BENZİN = 270 LİTRE

2012 YILINA GÖRE 2018 YILINDA 117 LİTRE DAHA FAZLA BENZİN ALIYORSUN

ÖZET : Değişmekte olan döviz yükselmesi değil, sadece bizim millet olarak biraz daha tembelleşip, lükse fazla para harcama hevesimiz dir. Neredeyse tuvalete bile arabayla gidecek duruma geldik. Sokaklarda bir tane eski otomobil yok. Herkes şapkasını önüne alsın ve kendi bütçesine göre eleştiri yapsın.

İNSANA EN BÜYÜK KÖTÜLÜĞÜ KENDİSİNDEN BAŞKASININ YAPAMAYACAĞINI ASLA UNUTMAYIN.

Heisenberg0133 adlı üyeden alıntı

Dünya ekonomisi genel anlamda sıkıntı çekiyor, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 2008’den daha kötü küresel bir kriz bekliyorum. Ayrıca şuan ki piyasada dolar karşısında değer kaybetmeyen tek para birimi sterlin, sadece bizim Türk Lirasına özgü bir değer kaybı yok yani. Şuan avrupa’nin bu günlerde fazla sıkıntı çekmemesi zamanında sömürgelerinden kazandıkları kaynaklarını yemesidir, ayrıca avrupa merkez bankası zor durumda kalınca hiç yoktan milyar eurolar bastığını hatırlatayım (isteyen olursa araştırabilir bu konuyu) ancak elbet bu sömürgelerden kazandıkları kaynaklar tükenecek ve onları hiç yoktan bastıkları hayali milyar eurolarda kurtaramayacak. Şuan zaten ufak bir araştırma ve günlük haberleri ( Yurtdışı kaynaklı yabancı haber ajanslarını ) takip ederek aslında onlarında yavas yavaş ne kadar zor duruma girmeye başladığını anlayabilirsiniz. Nacizane tavsiyem bu zamanda kimsenin döviz üzerinden borçlanmaması, sadece döviz olarak değil TL olarakta büyük borçların altına girilmemeli. Önümüzdeki günler çok sancılı geçecek çünkü, Eğer yatırım düşünüyorsanız döviz yerine altına yönelin. Tarihin hiçbir döneminde altın sahibini üzmemiştir, savaş ve küresel krizlerde dahil. Altının güvenli liman olması sözleri biraz klişe gelebilir ancak bu konuyuda her ülkenin son zamanlarda altın stoğunu ne kadar hızlı bir şekilde arttırdığını istatistiklere bakarak anlayabilirsiniz.

Önemli not; Eğer ülkeler altın rezervlerini hızlı bir şekilde arttırmaya başladıysa küresel bir ekonomik kriz veya savaş zamanı yaklaşmış demektir. Tarihte örnekleri çoktur ve Tarih tekerrürden ibarettir

Milletçe Tasarrufa gitmedikçe borçlerdan kutulamayız
2 kuzenım var bu ay sonu bırı dığer ayın başında dığerı evlenecek.
1 kuzenım babasının yıllar once aldığı evı vardı.O evı satıp 400bn cıvarı ev aldılar.duğun den tut evı fullemeye akdar sanırım 200 toplam 600 bn tl yı bulacak eksık çıkma ıhtımalınden çok fazlası çıkabılır. 200bn tl duş=400bn tl cıvarı borca gırdıler.Not babanesının babasına 1 daıre vermışdı 20 yıl oncekı ınsanlardakı kafa yapısıyla olsa bu duğun %100 o daıre de yeterdı zaten babasıda daıre kucuk dıye ev almışdıya oda yetmıyor artık. Ki bız o daırede 2 oda 2008-2010 başı benım hastanem yuzunden yaşadık annem babam buyukbabam (2 amcamın kendı apartmaları vardı şuan 4 aıre bırınde 4 daıre bırınde buyuk deyıl 3 halam vardı lakın en cok bızde kalırdı rahmetlı (2015 de vefat ettı) duşunun 10 yılda ınsanlar uçtuda uçtu.

dığer kuzenımden pek bılgım yok o babasının daırelerınden bırıne yerleşecek ev almadığı ıçın 50 bn tl ye bıter sanırım duğun.

aradakı farkı gorebılıyormusunuz pekı
Bır Ornek vereyım daha
Teyzem kızı otel restoantımıdır nedır orda yaz donemınde çalışıyor soyledığı en vayı çeşıt (açık bufe kahvaltı denıyo sanırım) yemek ekmeklerın bazılarına hıç dokunmadan çöpe atıldığından bahsetmışdı.

birisi yorumlarda diyorki benzinle getiriliyor marketlere falan filan veya arabalar yokmuş dilenciler varmışş
o dilencilerden bazılarının senden fazla serveti de olanıda var.

Millete sıfır alma dersın senı gomerler ulan madem bız dolara mahkumuz o kadarda duşunuyonuzya elındekı nıye yurtdışına çıkacağını bıle bıle sırf hava olsun dıye ışler yapıyoruz.

Yanı duğun oluyo bır kez oluyo dıye bır ton masraf çıkarılıyo arkadaşımın arabası var benm nıye yok denılıyo araba kredıyle alınıyo bayram tatıllerı anne baba nın elını opmek yerıne oteller de tatıle gıdılıyor (zengınsen dubaı parıs london)
arabayı aldın modıfıyesı nerde
Bazı evlerde 2 araba
10 yaşında kı çocukda dokunmuyor butçeye telefon
kahvede çay 1 tlye ıçesen (keko yada yaşlımısın)
Avm de yada lux kafeteryada 5 tl verırsen Sevgılının yanında kuuul olursun.

Afrıkada goruyoruz

http://www.mynet.com/haber/magazin/afrika-can-cekisiyor-583808-1

Velasılkelam olayın ozetı budur.
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

pdflawyer.blogspot.com 1 bağlantı reklamına tıkla 28 dolar kaz.....

ProTogi ProTogi Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Ön Muhasebe
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 3 / 10
  • Ticaret 3, (%100)
Millete sıfır alma dersın senı gomerler ulan madem bız dolara mahkumuz o kadarda duşunuyonuzya elındekı nıye yurtdışına çıkacağını bıle bıle sırf hava olsun dıye ışler yapıyoruz.

flashoyun

İşte burada belirtmişsin zaten her şeyi, yıl 2018 olmuş ben bilgisayar ile iç içe olduğum halde sosyal medya kullanmıyorum, sırf yediklerini içtiklerini paylaşanlar için. Çünkü herkes '' Bak ben daha pahalı yerde kahve içtim, yemek yedim v.s.'' durumuyla birbirine nispet yapma peşinde.

Benimde akrabalarımda var asgari ücretle çalışıyor, 14 bin TL verdi düğün salonu tuttu. Bu para için neredeyse 10 ay çalışacak, şapkamızı önümüze alalım kendimizi eleştirelim derken bunu kastettim. Suçu başkalarında aramayı kendimize huy edinmişiz.

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
birisi yorumlarda diyorki benzinle getiriliyor marketlere falan filan veya arabalar yokmuş dilenciler varmışş
o dilencilerden bazılarının senden fazla serveti de olanıda var.

flashoyun kardeşim yazının tamamını anlamak istedim ancak öncelikle düzeltmem gerekiyordu. Bu kadar bozuk bir yazıyı anlamak için düzeltmeye boşa vakit harcamamam gerektiğini düşündüm ama dilenci kelimesini görünce herhalde benden bahsediyorsun dedim. Ama baktım ki biri ben olmak üzere iki farklı kişinin yazılarını birbirine karıştırmışsın.

Eh bu kadar hatalı bir tablo içerisinde doğruları cımbızla çekip polemiğe girmeye gerek yok. Ancak yanlış anlaşıldığım için bende de problem olacağından yola çıkarak şunu söylemek istiyorum:

Evet, dilencilerin çoğunun benden daha çok parası olduğunu biliyorum. Ancak dilencilerin çokluğu bize sosyo ekonomik tablo ve toplum yapısıyla alakalı önemli ipuçları verir. Zira dilencilerin bir kısmı gerçekten kazandıklarını bildiklerinden dolayı dilenirken bazıları seçeneksizlikten dilenir. Evet, genele bakınca daha çok kazanırlar. Ancak ipuçlarını çıkarmaya çalışırsak;

1- dilenciliğin artması, sosyal devletin işlevlerinin azaldığının bir göstergesidir.
2- dilencilerin çoğalması iş imkanlarının azalmasının bir göstergesidir.
3- dilenciliğin artması ekonominin bozulduğunun bir göstergesidir.
4- (dilencilik anayasal suç olmasından mütevellit) dilenciliğin artması suç oranının artmasının da bir göstergesidir.

Dolayısıyla ilgilendiğim nokta dilencilerin ne kadar kazandığı değil, kimin para verip kimin vermediği de değil. Son derece lüks mekanlarda takılıp, onların harcamalarını sürekli gözünüze sokarsanız evet çok zengin bir ülkeyiz. Ancak bir ülkenin zengin olup olmadığını buradan anlayamazsınız. Mümkünatı yok. Böyle yaparsanız sadece kendinizi kandırırsınız.

Şimdi bu durum nasıl okunmalı?

Bir yerde çok zenginlerin varlığını biliyorsanız, aynı zamanda çok fakirlerin de varlığını biliyorsanız ve arasını bilmiyorsanız lüks otomobiller, lüks harcama yapan insanlar sizi yanıltmasın. O ülke dünyanın en kötü ekonomisine sahip bir ülkedir çünkü orta sınıf yoktur. Ancak bu bahsettiğiniz kriterler neredeyse her insan için doğusal bir ivmeyle gidiyorsa, o zaman ekonomi rayında demektir.

Amme hizmeti amacıyla uzun yazdığımdan kusuruma bakmayın, amacımız bilgi ve fikir paylaşımıdır. Kimseyi "benim dediğim doğru" diye ikna etmek istemem ancak kişisel birikimlerimi paylaşarak insanların istifade etmesini amaç edinmek istiyorum.

Ekonomide üç temel dağılım vardır. Piramit, ters piramit ve kum saati modeli (İki piramit karşı karşıya diyebilirsiniz.)

Piramit modelini fakir bir ülkede görebilirsiniz. Burada farkir çok, zengin azdır. (Verdiğiniz linkteki Somali, etiyopya, kenya gibi ülkeler) https://buzzkenya.com/richest-people-kenya/ bu linkte de görebileceğiniz gibi mynet bağlantısını verdiğiniz Kenya'da da zenginler var. En zengin 10 kişisi de bu linkte.

Ters piramiti refah bir ülkede görebilirsiniz. Zengin çoktur ancak fakirliğe doğru gidildikçe insan sayısı azalır (İsviçre, Norveç, İsveç gibi ülkeler)

İki piramit karşı karşıya veya kum saati modeli: Ekonomik dağılımın dengesiz olduğu ülkelerde görülür. Burada zengin çok zengin, fakir çok fakir olurken orta sınıf daha az bir sayıya tekabül eder. Gelişmekte olan ülkelerde ve yolsuzluğun yüksek olduğu ülkelerde görülür (Mısır, Bangladeş, Fas, Azerbaycan bunlara örnektir.) Türkiye'yi bunlardan hangisine yerleştirmek istediğinize siz karar verin.

Velhasılı kelam maksadıma geleyim: Ben dilenciler ve sokakta yatan çocukların çokluğundan bahsederken, lükse karşılık olarak bunu kullandım. Ekonominin tıkırında olduğunu savunan arkadaşlar sürekli olarak lüksün yoğun olduğundan dem vuruyorlar. "bu da var" demek istedim. En büyük hatanın bir şeye bakarken diğerine gözümüzü kapatmaktan geçtiğini düşünüyorum.

greencheapnet greencheapnet GreenCheap CMS Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Full-Stack Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** S**
  • Mesajlar 86
  • Beğeniler 31 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar finans işlerini pek anlamam ama doların artışı şu şekilde gerçekleşir.

Önce değer nedir bunu bilmeliyiz = Değer bulunması çok düşük şeye eklenen isimdir. Eğer bir objeyi çok rahat bulamıyorsanız bu değerlidir.

Dolar şu algoritmada çalışır. Bir ülkede doların harcanmaması yastık altı yapılması onun değerleneceği anlamına gelir. Piyasada eğer dolar dönmüyorsa değeri artıyor demektir. Dış ülkelere biz dolar ile çalışıyoruz fakat dolar dışarıya çıkıyor ama içeriye hiç bir şekilde girmiyor. İçerdeki piyasa dolara doyamadığı için her allahın günü değer alıyor. Bu yüzden artışlar görülebiliyor. Erdoğanı hiç bir şekilde sevmem fakat bir zamanlar dolarlarınızı bozdurun demişti. restorantlar hergün açlıkdan ölen insanlara değil dolarını bozdurup fiş ile gelenlere ücretsiz yemek vermişti. Hah bu sistemin işte doların değerini düşürmek için yapılmış bir şeydir. Dolar linux işletim sistemi gibidir. Siz windows kullanırsınız fakat linux telefonunuzda vardır(Android) Sunucularınız linuxdur basic temel objeler linuxdur. Dolar da ülkemizdeki linux işlemcidir. Cebimizde TL var fakat aslında biz herşeyimizi dolar ile yapıyoruz. Kısacası piyasada dolar dolaşmadığı sürece dolar değer alacaktır. Tabi herşey harcamak ilede bitmiyor FED'in takip ettiği misyon ve vizyonda önemli bu durumda

Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)

ProTogi adlı üyeden alıntı

flashoyun

İşte burada belirtmişsin zaten her şeyi, yıl 2018 olmuş ben bilgisayar ile iç içe olduğum halde sosyal medya kullanmıyorum, sırf yediklerini içtiklerini paylaşanlar için. Çünkü herkes '' Bak ben daha pahalı yerde kahve içtim, yemek yedim v.s.'' durumuyla birbirine nispet yapma peşinde.

Benimde akrabalarımda var asgari ücretle çalışıyor, 14 bin TL verdi düğün salonu tuttu. Bu para için neredeyse 10 ay çalışacak, şapkamızı önümüze alalım kendimizi eleştirelim derken bunu kastettim. Suçu başkalarında aramayı kendimize huy edinmişiz.

Yani sana göre ülke ekonomisinde sıkıntı yok, problem kişilerin harcama davranışlarında öyle mi ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al